Búrky zasiahli Slovensko: Nitra vyhlásila mimoriadnu situáciu, hasiči mali už desiatky výjazdov

Mesto Nitra vyhlásilo mimoriadnu situáciu spojenú s tretím stupňom povodňovej aktivity. Hlavným dôvodom je situácia na ulici Nad Hrabinou v mestskej časti Kynek. "Po výdatných dažďoch prišli návalové vody s blatom z rolí popri diaľnici, ktoré sa vyliali práve v tejto lokalite," informoval primátor Marek Hattas.

10.06.2024 10:06 , aktualizované: 16:26
kynek Foto:
Voda s blatom zatopila domy a pivnice na ulici Nad Hrabinou v nitrianskej mestskej časti Kynek, dostala sa aj do áut.
debata (3)

Voda s blatom zatopila domy a pivnice, dostala sa aj do áut. Na mieste zasahujú príslušníci Hasičského a záchranného zboru, dobrovoľní hasiči, ale aj pohotovostná vojenská jednotka. Podľa primátora je situácia aktuálne stabilizovaná, všetky zložky pracujú na odstraňovaní následkov záplav.

Hasiči z Bratislavského kraja zasahovali od nedele 9. júna do pondelka 6:00 v súvislosti s poveternostnou situáciou celkom desaťkrát. Ako informujú bratislavskí hasiči na sociálnej sieti, v súvislosti so silnou búrkou najmä odčerpávali vodu zo zaplavených komunikácií a odstraňovali spadnuté stromy.

Extrémne silná búrka sa v noci prehnala Bratislavou. Pozrite si zábery z nej
Video

Príslušníci Hasičského a záchranného útvaru hlavného mesta SR Bratislavy zasahovali pri jednej udalosti a príslušníci z Okresného riaditeľstva HaZZ v Pezinku zasahovali tiež v jednom prípade. V ostatných prípadoch zasahovali členovia DHZ obcí Ružinov, Petržalka, Podunajské Biskupice, Malinovo a Tomášov.

Bratislavskí policajti v súvislosti s poveternostnou situáciou upozorňujú na neprejazdnú cestu II/510 v obci Malinovo v okrese Senec. Ako informovali dnes ráno na sociálnej sieti, cesta je neprejazdná pre padnutý strom. „Doprava je presmerovaná na vedľajšie ulice Družstevná a Krátka," uvádza polícia.

Od nedeľného večera do pondelkového rána hasiči v Trnavskom kraji zatiaľ yasahovali 37-krát. „Zasahujúci hasiči odčerpávali vodu z priestorov rodinných a obytných domov či cestných komunikácií a odstraňovali popadané stromy,“ priblížila hovorkyňa Krajského riaditeľstva HaZZ v Trnave Lena Košťálová. Celkom zasahovalo deväť príslušníkov HaZZ a 113 členov dobrovoľných hasičov s 30 kusmi nasadenej hasičskej techniky.

Príslušníci Okresného riaditeľstva HaZZ v Galante zasahovali dvakrát, po jednom zásahu vykonali príslušníci okresných riaditeľstiev HaZZ v Dunajskej Strede, Trnave a v Piešťanoch. Zvyšné zásahy vykonali dobrovoľné hasičské zbory miest a obcí.

Počasie na týždeň: Mokro, pád teplôt. Vyčasí sa koncom týždňa?
Video

V Čavoji tretí stupeň

Obec Čavoj v okrese Prievidza vyhlásila ešte v nedeľu dopoludnia tretí stupeň povodňovej aktivity. Dlhotrvajúce a intenzívne zrážky tam spôsobili zosuv pôdy a následné odtrhnutie a zasypanie miestnej komunikácie.

Starostka Anna Gulášová v pondelok pre TASR uviedla, že dážď v obci spôsobil škody na vodozádržných opatreniach a takmer na všetkých miestnych komunikáciách. Mnohé z nich sú miestami vymyté až do hĺbky 50 centimetrov, na iných miestach sú nánosy blata, štrku a kameňov. Pôda sa podľa nej zosunula na inú ako hlavnú prístupovú komunikáciu do obce.

Prudký lejak bičoval Bratislavu a okolie
Video

Dážď v Čavoji neustáva ani v pondelok. „Obec už začala s odstraňovaním škôd, práce potrvajú pravdepodobne do konca týždňa. Platiť dovtedy bude i tretí stupeň povodňovej aktivity,“ dodala Gulášová.

Vlaky meškali aj takmer päť hodín

Železničnú osobnú dopravu skomplikovalo nepriaznivé počasie sprevádzané búrkou. Na južnom Slovensku v okolí Nových Zámkov spôsobilo prerušenie premávky, odrieknutie niektorých vlakov a meškanie viacerých spojov. Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) informovala o prerušení dopravy na hlavnej južnej trati medzi Novými Zámkami a Štúrovom v noci pred 23. hodinou pre vplyv počasia, neskôr uviedla, že z dôvodu silnej búrky tam bola obmedzená doprava.

Nočný osobný vlak z Nových Zámkov s plánovaným odchodom 23:22 do Štúrova s príchodom o polnoci mal hlásené meškanie z Pribety 75 minút, zo stanice Strekov asi 160 minút. Napokon zvýšil oneskorenie z Pribety takmer na 280 minút, teda viac ako štyri a pol hodiny. Národný dopravca v dôsledku toho vlak zrušil v úseku Gbelce – Štúrovo, kde nasadil náhradnú autobusovú dopravu.

Zaplavené Šenkvice tesne po silnej búrke
Video

ZSSK v pondelok zrušila skorý ranný osobný vlak zo Štúrova s odchodom po 4. hodine do Nových Zámkov, a to v úseku po Gbelce. Takisto tam zabezpečila náhradnú prepravu. Neskoršie osobné vlaky z Nových Zámkov do Štúrova s odchodmi po 6. a 7. hodine meškali zo Strekova ešte viac ako polhodinu, podobne ako opačný spoj zo Štúrova s odchodom po 7. hodine do Nových Zámkov.

Navyše, pred 8. hodinou prerušili železničnú dopravu na úseku Nové Zámky – Bánov. Aj v tomto prípade bol dôvodom vplyv počasia, ale aj so spadnutým strmom na trati. Po viac ako polhodine prevádzku na tomto úseku obnovili krátko pred 8:30. Dva osobné vlaky na linke Trnava – Nové Zámky a opačne v dôsledku tohto prerušenia dopravy boli odrieknuté v dotknutom úseku medzi Novými Zámkami a Šuranmi. Ďalší osobný vlak z Nových Zámkov s odchodom 7:43 do Levíc, kam mal prísť 8:55, sa oneskoril už na začiatku cesty v Nových Zámkoch takmer 50 minút.

Búrka / Blesk / Čítajte viac Na Podunajskej nížine sa vyskytli silné búrky, objavujú sa aj supercely

Nočný expres Tatran s odchodom z Bratislavy po polnoci do Popradu s plánovaným príchodom 4:13 sa oneskoril z Pezinka najskôr 85 minút, neskôr zhruba 110 minút. Príčinou bola podľa železničiarov porucha rušňa. Opačný Tatran z Popradu s odchodom 5:30 do hlavného mesta, kam mal doraziť 9:33, mal avizované meškanie už z Popradu približne 35 – 40 minút z dôvodu obratu súpravy.

3 debata chyba
Viac na túto tému: #počasie #hasiči #búrka #lejaky #Hasičský a záchranný zbor