Blaha skončí ako poslanec i podpredseda parlamentu. Kaliňák zostane šéfom Ficových poradcov

Podpredseda Národnej rady Ľuboš Blaha (Smer) sa po zvolení za poslanca Európskeho parlamentu plánuje vzdať funkcie v slovenskom parlamente začiatkom júla, ešte na schôdzi začínajúcej sa v utorok (11. 6.). Ešte v ten deň by sa mohol zvoliť jeho nástupca. Potvrdil, že jedným z vážnych kandidátov na post je súčasný šéf brannobezpečnostného výboru Tibor Gašpar (Smer).

10.06.2024 12:25 , aktualizované: 12:59
debata (24)
Smer poďakoval voličom
Video

Samotného mandátu poslanca NR SR sa Blaha, ako aj jeho stranícky kolega Erik Kaliňák chcú vzdať deň pred nástupom do Európskeho parlamentu, v polovici júla. „Dovtedy ďalej fungujeme v slovenskom parlamente, ja ďalej budem na pozícii podpredsedu národnej rady,“ poznamenal Blaha na pondelkovej tlačovej konferencii.

rik Kaliňák bude aj po nástupe do europarlamentu ďalej pôsobiť ako šéf zboru poradcov premiéra Roberta Fica (Smer). „Práca poradcu sa nevylučuje s mandátom poslanca tak na Slovensku, ani v rámci Európskej únie,“ skonštatoval.

Politológ Štefančík o výsledkoch eurovolieb: Prekvapila ma pozícia Hlasu, za neúspechom SNS môžu byť udalosti po Dankovej nehode
Video

Beňová: Máme fantastický výsledok

Smer dosiahol fantastický výsledok, zhodnotila po sobotných voľbách líderka kandidátnej listiny Monika Beňová. Poukázala na to, že strana má o dva mandáty viac ako doteraz. Europoslanci podľa nej budú predĺženou rukou vlády Roberta Fica (Smer-SD).

„V Európskom parlamente budeme tak, ako sme hovorili aj počas predvolebnej kampane, reprezentovať vládu Slovenskej republiky a stranu Smer-SD. To znamená, že budeme takou predĺženou rukou vlády Roberta Fica, budeme podporovať vládu v tých rozhodnutiach, ktoré urobí smerom k európskym témam,“ uviedla Beňová. Dodala, že voľby boli pre Smer komplikovanejšie vzhľadom na atentát na predsedu strany a premiéra Fica, ktorý mal byť súčasťou kampane.

smer, ps, eurovoľby Čítajte viac Prečo napriek mobilizácii Smeru vyhralo PS? Štyri prekvapenia volieb podľa šéfa Ipsosu Hankovského

Podľa Beňovej sú kandidáti Smeru pripravení spolupracovať s niektorou z frakcií. Stanoviť si však plánujú podmienky. „Najvyššou prioritou je, že to musí byť frakcia, ktorá má silný sociálny rozmer. Ale zároveň to musí byť frakcia, ktorá rešpektuje, že na niektoré témy môžu mať jej sesterské a dcérske strany iný pohľad,“ priblížila.

Ursulu von der Leyenovú neplánujú podporiť za predsedníčku Európskej komisie. „Nie je typ političky, ktorá by dokázala previesť Európu ťažkými chvíľami. Z môjho pohľadu je viac lobistkou ako političkou. Na tom vlastne zlyhala jej politická kariéra v Nemecku a následne sa to zopakovalo v Európskej komisii,“ vyhlásila Beňová.

Michal Šimečka Čítajte viac PS hrozí to, čo kedysi HZDS a Smeru. Demokratom uškodila minulosť s Matovičom, hovorí politológ Štefančík

Blaha potvrdil, že hlavnou témou v europarlamente bude podobne ako v kampani mier. Progresívnemu Slovensku ako víťazovi volieb zablahoželal. Myslí si však, že jeho „progresivistický pohľad“ je medzi zástupcami Slovenska v menšine, a to aj v kľúčových európskych témach ako otázka mieru, migrácie, tzv. Green dealu či práva veta.

Kaliňáka teší rekordná účasť vo voľbách. Podotkol však, že najvyššia bola vo veľkých mestách, čo mohlo prispieť k výhre Progresívneho Slovenska. „Je to niečo, z čoho si musíme zobrať ponaučenie, že aj tie menšie lokality, okresy musíme ešte viac oslovovať,“ dodal.

Ľudovít Ódor (PS)
Ľubica Karvašová (PS)
+12Martin Hojsík (PS)

Europoslankyňa Katarína Roth Neveďalová (Smer) vníma dosiahnutý výsledok ako pozitívny aj napriek druhému miestu. „Je to podporou politiky, ktorú robí vláda SR. Dostali sme mandát presadzovať politiky, o ktorých sme hovorili v našej kampani, ako je napríklad otázka mieru či energetickej, vojenskej a potravinovej bezpečnosti. Hovoriť chcú podľa jej slov viac o poľnohodpodár­stve, podpore slovenských regiónov a chcú prijímať na pôde európskych inštitúcií zákony, ktoré budú prospešné pre slovenských občanov.

Nová europoslankyňa za Smer Judita Laššáková sa chce v europarlamente zaoberať ochranou spotrebiteľa či na ústavnoprávne záležitosti. „Chápem EÚ ako prostriedok, ktorým sa dokážeme priblížiť aj občanom na Slovensku, a práve preto vítam spoluprácu, ktorá sa bude rysovať aj vďaka výborom v Európskom parlamente,“ uviedla Laššáková.

24 debata chyba
Viac na túto tému: #parlament #Ľuboš Blaha #Erik Kaliňák #eurovoľby 2024