Prvý štrajk v dejinách verejnoprávneho média: RTVS vstúpila do trojhodinového protestu

Časť zamestnancov a spolupracovníkov Rozhlasu a televízie Slovenska (RTVS) vstúpila v pondelok napoludnie do trojhodinového štrajku. Dôvodom je nesúhlas s navrhovaným zákonom o Slovenskej televízii a rozhlase (STVR). Desiatky zamestnancov sa presunuli formou protestného pochodu od budovy Slovenského rozhlasu k budove Ministerstva kultúry SR, kde vystupujú rečníci.

10.06.2024 12:40 , aktualizované: 14:13
debata (26)
Zamestnanci RTVS štrajkovali proti novému zákonu o telerozhlase
Video

„Požiadavky štrajkového výboru sa v mnohom stotožňujú s názormi manažmentu RTVS, predovšetkým v oblasti plánovaných legislatívnych zmien, financovania inštitúcie a ukončenia útokov na novinárov zo strany politikov,“ uvádza sa v stanovisku šéfa telerozhlasu Ľuboša Machaja a manažmentu RTVS. Štrajk podľa nich nebude mať vplyv na vysielanie programových služieb RTVS, keďže budú dodržané všetky zákonné povinnosti, ktoré RTVS vyplývajú zo súčasnej platnej legislatívy.

Snímka z protestného zhromaždenia.
Prvý výstražný štrajk zamestnancov a...
+8Prvý výstražný štrajk zamestnancov a...

Podporu požiadavkám zamestnancov vyjadrili aj viaceré filmárske asociácie. „Žiadame stiahnutie predloženého zákona o STVR a ukončenie snáh o politickú kontrolu nad médiami verejnej služby bez ohľadu na stranícku príslušnosť. Zároveň vyzývame k hľadaniu systémových riešení, ktoré minimalizujú možnosti politického tlaku na RTVS a zabezpečia jeho stabilné financovanie,“ uvádzajú asociácie.

parlament, Šimkovičová Čítajte viac Mimovládky, koniec Gašpara či Kolíkovej aj viac politiky pre občanov. Čo chce zmeniť NR SR? Rušenie RTVS ide do finále, vracia sa aj FPU

Návrh zákona o STVR je aktuálne v parlamente. Vláda ho schválila koncom apríla. Legislatíva formálne nerozdeľuje súčasnú RTVS, mení však pravidlá kreovania orgánov telerozhlasu. Dňom jej účinnosti má zaniknúť mandát súčasného riaditeľa Ľuboša Machaja i členov Rady RTVS.

„RTVS aj naďalej pokračuje v aktivitách týkajúcich sa ochrany verejnoprávnosti a vo štvrtok 13. júna sa bude na všetkých programových službách tejto téme v rôznych formách venovať," uzavreli. Ide o vôbec prvý štrajk v dejinách verejnoprávneho vysielateľa.

Šimkovičová obkolesená poslancami - koaličnými aj opozičnými
Video
26 debata chyba
Viac na túto tému: #RTVS #Ministerstvo kultúry #Martina Šimkovičová #ľuboš machaj