Pre bödörovcov sledovali Lipšica i Matoviča. Súd povolil odsúdeným expolicajtom nový proces

Špecializovaný trestný súd (ŠTS) na pracovisku v Banskej Bystrici rozhodol o povolení obnovy konania pre odsúdených bývalých policajtov Milana Žáčika a Ivana Bobockého. Ako pre agentúru SITA uviedla hovorkyňa ŠTS Katarína Kudjáková, súd obidvom odsúdeným zrušil výrok o treste v časti o uložení trestu prepadnutia majetku a zároveň im prerušil výkon tohto trestu. Rozhodnutie súdu nie je právoplatné, prokurátor podal sťažnosť v neprospech obidvoch odsúdených, o ktorej rozhodne Najvyšší súd SR.

10.06.2024 14:28
debata (5)

Sudca ŠTS ešte v máji 2022 schválil dohodu o vine a treste medzi prokurátorom bývalého Úradu špeciálnej prokuratúry a dvomi obvinenými bývalými policajtmi Milanom Žáčikom a Ivanom Bobockým. Súd uznal expolicajtov za vinných zo zločinu založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny a iné s tým spojené korupčné trestné činy. Uložil im obidvom rovnaké tresty odňatia slobody vo výmere tri roky s podmienečným odkladom a s probačným dohľadom počas skúšobnej doby štyroch rokov. Obidvom prepadol majetok v prospech štátu, súd im zakázal stretávanie sa so spolupáchateľmi a nariadil im aj niekoľkoročný zákaz činnosti.

Obhajca Hlbočan o Očistci: Je to politická objednávka, stojí to na kajúcnikoch
Video

„Páchatelia boli činní pre zločineckú skupinu, zneužívali právomoci verejného činiteľa a páchali korupčné trestné činy,“ uviedol vtedy prokurátor s tým, že dohodu o vine a treste na návrh prokuratúry odsúhlasili obidve strany bez výhrad. Orgány činné v trestnom konaní Milanovi Žáčikovi a Ivanovi Bobockému pripisovali činnosť pre zločineckú skupinu a s tým spojené trestné činy prijímania úplatku a zneužívania právomoci verejného činiteľa. Bývalí príslušníci Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) boli vyčlenení na samostatné konanie v rámci kauzy Očistec.

Podľa medializovaných informácií sa dvojica mimo iného v minulosti podieľala na sledovaní vtedajších opozičných politikov, konkrétne Igora Matoviča alebo Daniela Lipšica. Podľa Aktualít expolicajti podľa zistení vyšetrovateľov sledovali nepohodlných politikov pre skupinu takzvaných bödörovcov.

Viacerí odsúdení v medializovaných kauzách požiadali o obnovu konania v súvislosti s nálezom Ústavného súdu SR, podľa ktorého povinnosť súdov ukladať za niektoré skutky aj trest prepadnutia majetku odporuje princípu primeranosti trestov. Súd v tejto súvislosti vyhovel napríklad odsúdenému expolicajtovi Pavlovi Vorobjovovi. V prípade bývalého policajného funkcionára Norberta Paksiho dokonca pristúpil k zrušeniu celého trestu, aj keď rozhodnutie ešte nie je právoplatné.

Vorobjov Čítajte viac Pojednávanie s odsúdeným expolicajtom Vorobjovom zrušili pre zmeny v Trestnom poriadku
5 debata chyba
Viac na túto tému: #Najvyšší súd SR #NAKA #Špecializovaný trestný súd v Banskej Bystrici #kauza Očistec