Cintulova ulica Bratislavčanom neprekáža. Mesto necháva názov po atentátnikovom menovcovi

Obyvatelia sa na ňu nesťažujú, okoloidúci ju premenovať nechcú, no Cintulova ulica v Bratislave nesie so sebou určitú kontroverziu. Môžu za to udalosti z 15. mája 2024, keď sa dôchodca Juraj Cintula rozhodol zaútočiť na predsedu vlády Roberta Fica (Smer).

11.06.2024 10:55
Cintulova ulica Foto:
Cintulova ulica, Bratislava

Na hranici bratislavských mestských častí Nové Mesto a Rača sa nachádza Cintulova ulica. Ulica síce nesie meno po slovenskom buditeľovi, dnes však pripomína meno útočníka z Handlovej. Atentátnik Juraj Cintula aktuálne čaká na súd a je umiestnený na psychiatrickom oddelení. Minister obrany Robert Kaliňák (Smer) zdôraznil, že nejde o hospitalizáciu. Vicepremiér a minister obrany vysvetľuje, že dôvodom je 24-hodinový monitoring, ktorý má zabezpečiť, aby si nepoškodil svoje vlastné zdravie.

Robert Fico, streľba, Handlová Čítajte viac Trafil by aj slepý, povedal atentátnik na Fica. Detaily rozhodnutia o väzbe: Cintula svoj čin plánoval, pripravené mal dva zásobníky
Atentátnika eskortovali pred sudcu
Video

Zhruba tristo metrov dlhá ulička lemovaná rodinnými domami a záhradami nesie meno významného slovenského buditeľa a s Jurajom Cintulom nemá nič spoločné. „Ulica je pomenovaná po Víťazoslavovi Cintulovi, historikovi, kartografovi a stredoškolskom profesorovi, autorovi národopisnej mapy Slovenska podľa sčítania z roku 1900. Zomrel 22. marca 1911,“ ozrejmil pre Pravdu Jakub Lazarčík z referátu komunikácie Mestskej časti Bratislava-Nové Mesto. Nie je to jediná ulica, ktorá je na Slovensku pomenovaná po Víťazoslavovi Cintulovi. Ulica Dr. V. Cintulu sa nachádza aj v jeho rodisku v Borskom Mikuláši.

Lazarčík podotkol, že Miestny úrad Bratislava-Nové Miesto nezaznamenal žiadne podnety ani požiadavky obyvateľov na zmenu názvu Cintulovej ulice. „O zmene neuvažuje ani vedenie mestskej časti,“ podotkol Lazarčík, pričom nový názov ulice by pre jej obyvateľov priniesol administratívnu záťaž v podobe nutnej zmeny občianskych preukazov, sídel firiem a nahlásenia zmien u ďalších subjektov ako zamestnávateľ, banka, dodávateľ energií a podobne.

Postup premenovania ulice je pritom taký, že ho musí schváliť miestne zastupiteľstvo a následne tento návrh musí odporučiť komisia mestského zastupiteľstva. Potom je na rade schvaľovanie mestským zastupiteľstvom.

súd, fico, atentát, cintula, šts Čítajte viac Ficov atentátnik ostáva v právoplatnej väzbe. O jeho vine a treste sa ešte len bude rozhodovať

Podľa Petra Bublu, hovorcu magistrátu hlavného mesta, pri premenovaní ulice zohrávajú aktívnu úlohu podnety od obyvateľov. „V prípade Bratislavy, ktorá má svoje samostatné mestské časti, predchádza prípadnému pomenovaniu/pre­menovaniu verejného priestranstva/ulice proces schvaľovania v príslušnej mestskej časti, kde o to obyvatelia požiadajú. Ak mestská časť rozhodne o schválení, následne hlavné mesto vypracuje návrh všeobecne záväzného nariadenia o určení názvov na schválenie do mestského zastupiteľstva,“ podotkol Bubla.

Tak to bolo napríklad v prípade zmeny názvu Godrovej ulice v Starom Meste na ulicu Borisa Nemcova. Táto zmena nastala bezprostredne po vypuknutí Putinovej vojny na Ukrajine vo februári 2022. Pomenovanie po zavraždenom kritikovi ruského prezidenta Vladimira Putina nesie ulica, na ktorej sa nachádza veľvyslanectvo Ruskej federácie.

„Hlavné mesto v takýchto otázkach zohľadňuje potreby a požiadavky obyvateľov, ktorých sa to dotýka, teda tých, čo majú na takých uliciach adresu trvalého pobytu. Pri prerokúvaní návrhov na pomenovanie či premenovanie verejného priestranstva alebo ulice sa berie zreteľ aj na nákladovú stránku veci, najmä pokiaľ ide o obyvateľov dotknutého územia v spojitosti so zmenou názvu ulice,“ ozrejmil Bubla.

Podotkol, že v prípade, ak ide o obývanú lokalitu, znamenalo by to súčasne výmenu občianskych preukazov u obyvateľov žijúcich v dotknutom území či zmenu adries sídiel spoločností. „V prípade vami uvádzanej konkrétnej ulice neevidujeme žiadne podnety,“ uzavrel Bubla.

No Cintulova nie je jedinou ulicou so sporným menom. Veľa miest si ponechalo názvy ulíc, v ktorých cítiť dozvuky komunizmu a vo Varíne sa už dlhodobo vedú spory o názov ulice, ktorá je pomenovaná po Jozefovi Tisovi.

Kto bol Víťazoslav Cintula?

  • Víťazoslav Cintula bol rodákom z Borského Mikuláša. Bol národným buditeľom a spolutvorcom Ottovho slovníka náučného i Ottovho zemepisného atlasu.
  • Študoval na gymnáziu v Trnave (1860–1866), od roku 1866 do roku 1868 v Ostrihome, kde maturoval, a krátko študoval teológiu. Potom študoval dejepis, zemepis, nemčinu, francúzštinu, češtinu na univerzite vo Viedni a v Prahe. Doktorát z filozofie získal roku 1874.
  • Ako stredoškolský pedagóg pôsobil v Pardubiciach, Litomyšli, Přerove, Havlíčkovom Brode a Prahe (1895–1905).
  • Za národné presvedčenie ho pedagógovia v Ostrihome prenasledovali, čo ho priviedlo k štúdiám v Prahe. Podporoval slovenských študentov na českých školách, medzi nimi v Přerove aj Vavra Šrobára. V publicistike sa venoval aj problematike národnostného postavenia Slovákov v Uhorsku. Jeho doménami boli história, etnografia, geografia.
  • Víťazoslav Cintula zomrel 22. marca 1911 v Prahe. Do rodiny vzdelancov pochádzajúcich zo Slovenska sa zapísal aj ako autor článkov v novinách a časopisoch. Tiež ako spolutvorca národopisnej mapy Slovenska podľa sčítania ľudu roku 1900 v Ottovom slovníku náučnom, mapy Francúzska, Rakúsko-Uhorska a balkánskych krajín v Ottovom zemepisnom atlase. Patril medzi spoluzakladateľov Českej spoločnosti zemevednej a bol členom komisie pre vydávanie Ottovho zemepisného atlasu. Narodil sa roku 1848 a zomrel roku 1911.

© Autorské práva vyhradené

chyba
Viac na túto tému: #atentát na Roberta Fica