Prekukol splnomocnenec Kotlár sprisahanie WHO? Medzinárodná hanba, odkázala mu opozícia. Dolinková žiada o pomoc odborníkov

Medzinárodná hanba alebo prekuknutie plánov elít? Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) chcela pripraviť jednotný manuál pre štáty, ako sa pripraviť na závažné ochorenie alebo krízovú situáciu, aby sa predchádzalo chaosu, ktorý vznikol na začiatku pandémie covid. Slovenská delegácia sa však hrdí, že túto tzv. pandemickú zmluvu „zarezala“ - proti novým predpisom sa postavila ako jediný štát na svete.

11.06.2024 13:30 , aktualizované: 17:08
debata (498)

Na pandemických predpisoch sa zhodlo 188 členov WHO, Slovensko ich ako jediné odmietlo. Ministerstvo zdravotníctva, teda štát, na rokovaniach v Ženeve zastupoval poslanec Peter Kotlár, ktorý je zároveň aj splnomocnenecom vlády Slovenskej republiky pre preverenie procesu riadenia a manažovania zdrojov počas pandémie covid.

„Je zjavné, že tak schválené Medzinárodné zdravotnícke predpisy, ako aj súčasný návrh Pandemickej dohody uprednostňujú viac záujmy farmaceutického priemyslu, a to na úkor suverenity štátov a na úkor ľudských práv a základných slobôd. Preto je potrebné schválené Medzinárodné zdravotnícke predpisy odmietnuť,“ hájil sa Kotlár.

Peter Kotlár, po vymenovaní za splnomocnenca pre preverenie riadenia pandémie
Video
ipiccy image  7 Čítajte viac Splnomocnenec Kotlár o vyšetrovaní covidu mlčí. Nepodceňujte ma, nalieha. Mikas je otvorený kontrole národniarov

Hoci s médiami odmieta komunikovať, na vysvetlenie odmietavého postoja Slovenska zaslal do redakcií osemstranové vysvetlenie postojov, v ktorých zastupuje Slovensko. Vo vysvetlení tvrdí, že pandemická zmluva je podľa neho bianco šek, štát podpísaním podľa neho stráca suverenitu a rozhodnutia vkladá do rúk generálneho riaditeľa WHO.

Opozičné strany v reakcii na Kotlárov negatívny postoj chcú zvolať mimoriadny zdravotnícky výbor pre odmietnutie aktualizácie medzinárodných zdravotníckych predpisov na kongrese WHO. Mlčanie ministerky zdravotníctva Zuzany Dolinkovej považujú za krytie medzinárodnej hanby, chcú ju spoločne s Kotlárom vyzvať, aby vláda túto skutočnosť zvrátila a Slovensko sa pridalo k ostatným krajinám.

„Slovensko si nemôže dovoliť odpovedať na medzinárodné hrozby národnou hrdosťou,“ zdôraznil poslanec KDH Peter Stachura. Podľa poslanca Oskara Dvořáka to nie je sranda, pretože Kotlárovo konanie je presiaknuté „konšpiráciami z internetu a vláda ohrozuje zdravie obyvateľov Slovenska a reputáciu našej krajiny“. Poslanec František Majerský (KDH) sa zase pýta ministerky zdravotníctva, či sa nehanbí. „Lebo mne hanba je. Zabudli sme, čo sa pred tromi rokmi stalo na Slovensku?“ pýta sa Majerský a pripomína, koľko ľudí aj lekárov zomrelo počas pandémie covidu.

„Ministerka by po tomto fiasku mala položiť svoju funkciu na stôl. Nie pre svoje vlastné pochybenia. Ale preto, že by takýmto politickým gestom ukázala, že nemôže a nebude akceptovať takéto anomálie,“ pohoršila sa na sociálnej sieti poslankyňa Jana Bittó Cigániková (SaS).

Dolinková, Kotlár Čítajte viac Národniari tvrdia, že v Ženeve "zarezali" pandemickú zmluvu WHO

Postoj ministerky Dolinkovej

Ministerstvo sa otázkam na Kotlára či zmluvu s WHO vyhýbalo. Svoje postoje však ministerka Dolinková najskôr priblížila v relácii Braňa Závodského, kde hovorila, že od postupov WHO sme sa nedištancovali, pričom postup konzultovala s poradcami premiéra. „Od postupov WHO sme sa nedištancovali, ale disasociovali,“ spresnila. Následne však po kritike opozície poslala stanovisko.

Ministerka Dolinková v tlačovej správe priblížila, že so znepokojením sleduje diskusiu, ktorá sa týka Slovenskej republiky vo vzťahu k Svetovej zdravotníckej organizácii.

„Vo verejnosti zarezonovala informácia, že slovenská delegácia, ktorej personálne zloženie bolo odkomunikované a odsúhlasené vládou, sa ako jediná na rokovaní so Svetovou zdravotníckou organizáciou disasociovala od aktualizovaných medzinárodných zdravotníckych predpisov, ktoré sú známe pod skratkou IHR. Na týchto nových predpisoch sa minulý týždeň dohodlo 188 štátov sveta a členov WHO.

„Pozorne vnímam vnútropolitickú aj odbornú diskusiu, ktorý tento postoj vyvolal. Rozhodla som sa, aby tento úzko odborný problém zanalyzovali a posúdili všetci tí, ktorí k nemu majú čo povedať. Odborníci,“ zdôraznila ministerka. Dodala, že posilní a rozšíri súčasnú, vládou schválenú medzirezortnú pracovnú skupinu, ktorá bola zriadená po prijatí pôvodných a stále platných medzinárodných zdravotníckych predpisov, o odborníkov naprieč rezortmi a zainteresovanými skupinami.

„Jej úlohou bude v najbližšom období detailne a odborne vyhodnotiť aktualizované dokumenty, ktoré pripravila WHO a následne jej zistenia budem prezentovať na rokovaní vlády,“ ozrejmila Dolinková. Dodala, že si uvedomuje negatívnu skúsenosť, ktorú má Slovenská republika s bojom proti covidu-„Uvedomujem si ako tí čo dnes hlasno kričia sú zodpovední za vyše 20-tisíc zbytočných obetí, ako sa nielen v rámci nášho štátu, ale aj celej EÚ nakupovali vo veľkom vakcíny. To však nemôže byť prekážkou, aby sme racionálne posudzovali medzinárodné postupy a podnety, ktoré prichádzajú z vonka. Musíme opatrne a prezieravo pristupovať k novým výzvam, aby sme boli schopní čeliť prípadným zdravotným rizikám v budúcnosti,“ upozornila Dolinková.

Slovenská republika je podľa nej právoplatným členským štátom WHO a ako ministerka zdravotníctva považuje za kľúčové, aby Slovensko svoje členstvo vnímalo v kontexte všetkých svojich práv a povinností.

Proti Kotlárovým postojom sa však začali ozývať aj ľudia z medicínskeho sektora. „Slovenská lekárska komora si uvedomuje, že medzinárodná spolupráca v oblasti ochrany zdravia a životov našich občanov je práve v prípade globálnych pandémií nevyhnutná, preto pevne veríme, že pri nasledujúcich rokovaniach a pri konečnom odsúhlasení nových medzinárodných pravidiel nebude podpis zástupcov Slovenskej republiky chýbať,“ uviedla hovorkyňa komory Nancy Závodská.

Ozvali sa aj lekárnici aj ambulantní poskytovatelia, ktorí kritizujú, že Slovensko odmietlo dohodu na aktualizovaných medzinárodných zdravotníckych predpisoch. Poukazujú na to, že sa so WHO nedohodlo ako jediné.

Slovenská lekárnická komora označila krok za odborne nesprávny. Asociácia súkromných lekárov SR a Zväz ambulantných poskytovateľov ho vnímajú ako ohrozenie zdravia občanov.

Splnomocnenec vlády SR pre preverenie procesu riadenia a manažovania zdrojov počas pandémie COVID-19 Peter Kotlár na postoji trvá, namieta okrem iného neprimerané zásahy do ľudských práv a základných slobôd.

„Vnímajúc Svetovú zdravotnícku organizáciu (WHO) nielen vo farmaceutickom profesionálnom kontexte ako kľúčovú a mienkotvornú inštitúciu vo všetkých situáciách, ktoré môžu viesť k ohrozeniu života a zdravia obyvateľov SR a pri ktorých predstavujú farmaceuti verejných a nemocničných lekární súčasť základnej personálnej infraštruktúry, považujeme z odborného hľadiska tento postoj reprezentácie SR za nesprávny,“ uviedla Slovenská lekárnická komora v stanovisku.

Tedros Ghebreyesus WHO Čítajte viac Šéf WHO vyzýva na uzavretie pandemickej dohody, prichádza záver rokovaní

Zväz ambulantných poskytovateľov (ZAP) považuje dištancovanie sa od nových predpisov za medzinárodnú blamáž a ohrozenie občanov Slovenska. „Medicínske postupy, odporúčania a liečebné možnosti sú pre každú krajinu sveta vrátane Slovenska závislé od medzinárodnej spolupráce a globálnych dohôd, ktoré v prvom rade reprezentuje najvyššie postavená WHO,“ podotkla prezidentka ZAP Jaroslava Orosová. Zväz vyzval vládu a rezort zdravotníctva na urýchlené zaistenie nápravy.

Aj Asociácia súkromných lekárov (ASL) SR namieta postoj Slovenska v danej veci. Považuje ho za ohrozenie pacientov a zdravotníkov. Poukázala na to, že predpisy sa prijali s cieľom zabezpečiť komplexné systémy na ochranu zdravia ľudí na celom svete pred rizikom prepuknutia ďalších epidémií či pandémií.

„Nechceme čeliť komplikovanému prístupu k nákupu liekov, vakcín, výmeny najnovších poznatkov, informácií a skúseností potrebných na zvládnutie krízových situácií, ako aj znižovaniu liečebných možností pre našich občanov,“ reagovala ASL na sociálnej sieti.

ustanovujúca schôdza, Peter Kotlár, SNS Čítajte viac Zlyhal štát počas pandémie? Poslanec Kotlár sľúbil, že preverí 'politické vraždy' a manažment covidu

Čo je to vlastne pandémia?

Poslanec Kotlár však s kritikou nesúhlasí. „Neurčité a vágne formulácie viacerých ustanovení poskytujú značný priestor pre subjektívne posudzovanie a svojvôľu generálneho riaditeľa pri rozhodovaní s celosvetovými dôsledkami,“ skonštatoval v stanovisku. „Za nedostatok považujeme absenciu vymedzenia pojmu „pandémia“, ktorý považujeme za kľúčový pojem. Pritom definičné znaky tohto pojmu je potrebné určiť okrem iného aj merateľnými ukazovateľmi. Rovnako je nedostatočné vymedzenie pojmu "ohrozenie verejného zdravia medzinárodného významu“, obhajuje sa Kotlár. Počas pandémie pôsobil spoločne s ministerkou kultúry Martinou Šimkovičovou v internetovom vysielaní TV Slovan. Okrem iného má aj medicínske vzdelanie – je ortopéd.

Rozhodovanie o pandemickej núdzovej situácii „so závažnými dôsledkami na obyvateľstvo a na spoločnosti celého sveta“ nie je podľa Kotlára možné zveriť do rúk jednej osoby. „Zverenie rozhodovania o osude celého ľudstva jedným človekom nesie potenciál zneužitia moci, čo nemožno vylúčiť ani pri najlepšej dôvere. Preto je nevyhnutné, aby o závažných veciach rozhodoval kolektívny orgán, a nie jedna osoba,“ vyvracal tvrdenia, že ide o medzinárodnú han­bu.

Bolívia, koronavírus, festival Čítajte viac Štát zlyhal pri riadení pandémie, tvrdia kontrolóri: vakcín bolo priveľa, rúška drahé. Čo na to WHO?
Podporíme rozumné kroky proti pandémii, zdôraznil Fico (2021)
Video

© Autorské práva vyhradené

498 debata chyba
Viac na túto tému: #WHO #Svetová zdravotnícka organizácia #Covid-19