Poslanci prelomili veto prezidentky a schválili novelu zákona o Fonde na podporu umenia

Poslanci Národnej rady (NR) SR v utorok prelomili veto prezidentky Zuzany Čaputovej a opätovne schválili novelu zákona o Fonde na podporu umenia (FPU). O poskytnutí peňazí z fondu tak bude po novom rozhodovať rada fondu. Prihliadať bude na stanovisko odbornej komisie, ktorá bude poradným orgánom rady, no stanovisko nebude pre radu záväzné.

11.06.2024 13:29 , aktualizované: 17:36
debata (12)

Počet členov rady sa zvýši z deväť na 13. Siedmich bude menovať priamo minister kultúry, jedného bude menovať minister na návrh starostov obcí, primátorov miest a predsedov samosprávnych krajov. Princíp menovania zvyšných členov komisie zostáva zachovaný podľa platného znenia zákona. Rozšíri sa tiež rozsah účelov, na ktoré fond poskytuje financie, a to na podporu obnovy, modernizácie a infraštruktúry kultúrnych objektov a podporu tradičnej ľudovej kultúry.

Po novom sa tiež zvýši príspevok zo štátneho rozpočtu do fondu a zvýši sa tiež percentuálny podiel z určených príjmov fondu na vlastnú prevádzku fondu. Zvýšený bude aj podiel z príspevku štátu, ktorý môže byť použitý na priority určené ministerstvom kultúry.

Z novely tiež vyplýva, že po novom bude mať dozorná komisia FPU päť členov. Dvoch členov bude voliť a odvolávať rada v tajnom hlasovaní. Troch členov dozornej komisie bude vymenúvať a odvolávať minister kultúry, z toho jedného na návrh ministra financií.

Novela má byť účinná od 1. augusta.

Prezidentka novelu vrátila poslancom na opätovné prerokovanie s tým, že v nej vidí rozpor s ústavou. Legislatíva môže podľa nej ohroziť slobodu umenia. Pri rozhodovaní o poskytovaní financií z fondu hovorí o zásahu do odbornosti rozhodovania fondu či o vnášaní politického vplyvu do slobody umeleckej tvorby. Obáva sa aj znefunkčnenia podpory umenia. Za zásadný nedostatok zákona považuje aj úpravu prechodných ustanovení. Namietala aj proces prijímania novely bez medzirezortného pripomienkového konania.

Poslanci prelomili veto prezidentky pri novele o múzeách a galériách

Pri vymenovaní štatutárneho orgánu múzea alebo galérie sa vypustí podmienka povinného verejného vypočutia. Vyplýva to z novely zákona o múzeách a o galériách a o ochrane predmetov kultúrnej hodnoty, ktorú v utorok opätovne schválili poslanci Národnej rady (NR) SR. Prelomili tak veto prezidentky Zuzany Čaputovej.

Po novom tiež nebude stanovené funkčné obdobie štatutárov. Rovnako už zákon explicitne nebude uvádzať, že ich nemožno odvolať bez uvedenia dôvodu. Úpravy sa týkajú aj riaditeľov vymenovaných pred účinnosťou novely.

Ministerstvo kultúry SR bude podľa novely tiež vydávať štandardy múzeí a galérií a zverejňovať ich na svojom webovom sídle.

Zákon by mal vstúpiť do účinnosti 1. augusta.

Podľa hlavy štátu novelou dochádza k zníženiu transparentnosti a odbornosti pri obsadzovaní funkcií v oblasti verejnej správy v kultúre. Namietala tiež retroaktivitu legislatívy.

Opoziční poslanci sa stotožňujú s výhradami prezidentky. Uviedli to zástupcovia opozičných klubov v diskusii o novele. Predkladateľ novely Roman Michelko (SNS) to vidí inak a s výhradami hlavy štátu sa nestotožňuje.

Čaputová: Akékoľvek snahy ovládať kultúru sú prejavom nekultúrnosti
Video

„Zásadným problémom zákona, a to hovorí aj prezidentka, je okrem vecnej podstaty, ktorú zákon mení, najmä proces, ktorým sa zákon prijímal,“ skonštatovala Zora Jaurová (PS) s tým, že sa obišlo medzirezortné pripomienkové konanie a zákon sa podstatne zmenil aj pozmeňujúcim návrhom predkladateľa. Negatívne vníma zásahy do zloženia a kreovania rady fondu a zmeny týkajúce sa jej kompetencií a schvaľovania projektov. Jaurová sa podobne ako prezidentka obáva možného dočasného ochromenia FPU. Hlava štátu navyše podľa nej upozornila aj na možnú retroaktivitu niektorých ustanovení či ohrozenie ústavného práva týkajúceho sa slobody umenia.

V utorok sa začala posledná riadna schôdza Národnej rady pred letnými prázdninami. Na programe 15. schôdze majú poslanci vyše 120 bodov, medzi nimi aj zákony, ktoré vrátila na opätovné prerokovanie prezidentka SR Zuzana Čaputová. Poslanci budú rokovať aj o návrhu zákona o Slovenskej televízii a rozhlase, ktorý je v druhom čítaní.

Priami nominanti ministerky

Gábor Grendel (klub Slovensko, KÚ, Za ľudí) pripomenul, že väčšinu v rade fondu majú mať po novelizácii priami nominanti ministerky kultúry. Negatívne vníma i to, že pri rozhodovaní o podpore nebudú pre radu záväzné stanoviská odborných komisií. V praxi tak podľa neho bude rozhodovať sedem priamych nominantov ministerky kultúry Martiny Šimkovičovej (nominantka SNS). Grendel sa rovnako obáva ochromenia FPU, hovorí o možnom poškodení kultúry.

fico, žiga, danko, taraba Čítajte viac Zákon o FPU prešiel, aj keď nie je dohoda. Medzi Hlasom a SNS to iskrí: Danko chce koaličnú radu, Žiga napomenul Michelka

Proti opätovnému schváleniu novely bude hlasovať aj SaS. Ondrej Dostál (SaS) hovorí o snahe politicky ovládnuť fond. Spôsob prijatia novely označil za deformáciu a znásilnenie pravidiel legislatívneho procesu.

Jozef Hajko (KDH) rovnako vidí za novelou snahu SNS ovládnuť kultúrne inštitúcie. O nových pravidlách by sa podľa neho malo diskutovať naprieč politickým spektrom a aj s odbornou obcou. Apeloval na poslancov i vládu, aby robili zákony „do zlého počasia“ a eliminovali tak prípadné zlé úmysly.

Michelko ako predkladateľ novely nevidí vo výhradách prezidentky nič iné, než výhrady Jaurovej z predošlej diskusie. Odmieta debatu o možnej protiústavnosti zákona. Právo na slobodu umenia novela podľa neho nijako neobmedzuje. Skonštatoval, že väčšina rady fondu môže urobiť korekciu pri rozhodovaniach. Odmieta aj argumenty o možnom kolapse FPU. Tvrdí, že si aj s vedením fondu prešli zmeny a diskutovali o tom, čo nastane po nadobudnutí účinnosti novely.

Roman Michelko kritizoval v parlamente knihu, ktorú vydalo jeho vlastné vydavateľstvo
Video

Prezidentka vetovala aj zákon o mimoriadnych opatreniach pre strategické investície a výstavbu transeurópskej dopravnej siete. Urýchliť má výstavbu projektov vo verejnom záujme. Prezidentka namieta jej nesúlad s ústavou.

Na programe majú poslanci aj návrh, ktorým sa má Rozhlas a televízia Slovenska (RTVS) zmeniť na Slovenskú televíziu a rozhlas (STVR). Riaditeľa by po novom volila deväťčlenná rada so štyrmi nominantmi ministerstva kultúry.

Zamestnanci RTVS štrajkovali proti novému zákonu o telerozhlase
Video

Definitívne by mal parlament rozhodnúť o novele zákona o verejnom obstarávaní. Zjednotiť sa majú pravidlá pre podlimitné zákazky a zákazky s nízkou hodnotou. Zároveň sa má zvýšiť hranica podlimitnej zákazky z doterajších 10 000 eur na 50 000 eur. V druhom čítaní je aj návrh novely zákona o regulácii v sieťových odvetviach, ktorým sa majú zvýšiť kompetencie a právomoci Úradu pre reguláciu sieťových odvetví.

Poslanci majú začať rokovať aj o prvých opatreniach na konsolidáciu verejných financií v budúcom roku. Podľa návrhu zákona o dani zo sladených nealkoholických nápojov by mali nealkoholické nápoje s pridaným cukrom alebo sladidlami podliehať novej spotrebnej dani. Upraviť sa má tiež zákon o spotrebnej dani z tabakových výrobkov.

parlament, Šimkovičová Čítajte viac Mimovládky, koniec Gašpara či Kolíkovej aj viac politiky pre občanov. Čo chce zmeniť NR SR? Rušenie RTVS ide do finále, vracia sa aj FPU

Opozícia navrhuje zákon o príspevku pre tehotné absolventky štúdia či zriadenie inštitútu školského ombudsmana, ako aj zmeny v zákone o mene a priezvisku. Ďalším opozičným návrhom je zefektívnenie sústavného vzdelávania sestier a pôrodných asistentiek. Opozícia chce tiež presadiť zmeny v peňažných príspevkoch na kompenzáciu ťažkého zdravotného postihnutia.

Taraba k "lex atentát": Ak by mala byť obmedzená výroková imunita v NRSR, to ju rovno zrušme
Video

Viacero bodov programu sa presunulo z predošlej schôdze. Poslanci by mali voliť aj dvoch kandidátov na sudcu Ústavného súdu SR a prebrať výročné správy viacerých štátnych organizácií.

12 debata chyba
Viac na túto tému: #RTVS #Národná rada #rokovanie parlamentu