Ministerstvo spravodlivosti vyhlásilo dotačnú výzvu na podporu ľudských práv, alokáciu nezmenilo

Ministerstvo spravodlivosti (MS) SR vyhlásilo dotačnú výzvu na projekty v oblasti ľudských práv s nezmenenou pôvodnou alokáciou vo výške 769 500 eur. Na utorkovej tlačovej konferencii to oznámila štátna tajomníčka rezortu Katarína Roskoványi.

11.06.2024 17:08
debata (1)

Pripomenula, že dotácie vo výzve LP 2024-II sú zamerané na presadzovanie, podporu a ochranu ľudských práv a slobôd a na predchádzanie všetkým formám diskriminácie, rasizmu, xenofóbie, antisemitizmu a ostatným prejavom intolerancie.​

„Oprávnení žiadatelia môžu podávať žiadosti do 12. augusta,“ oznámila Roskoványi. „Výzva je nastavená tak, aby hodnotiace komisie stačili žiadosti vyhodnotiť a úspešní žiadatelia ich od nového školského roka mohli realizovať,“ dodala s tým, že v nastavení výzvy je dostatočný čas na realizáciu i zúčtovanie projektov.

Boris Susko: Zmeny trestnej politiky vracajú Slovensko zo stredoveku do modernej doby
Video

Žiadatelia môžu požadovať dotácie vo výške od 5000 do 50.000 eur na viacero oblastí. Napríklad na posilnenie efektívnosti vymáhateľnosti ľudských práv a slobôd, ďalej na podporu aktívnej občianskej spoločnosti, podporu uplatňovania zásady rovnakého zaobchádzania, ale napríklad aj bezplatnú právnu pomoc.

Dotácie tiež možno žiadať na analytickú, expertnú a edičnú činnosť, alebo zaobstaranie publikácií, učebných materiálov a pomôcok v oblasti ľudských práv a slobôd.

Štátna tajomníčka ďalej vysvetlila, že okrem zachovanej alokácie ostanú aj dve hodnotiace komisie tak, ako to mimovládny sektor požadoval v rámci pripomienkového konania k zmene vyhlášky, ktorá upravuje obsadenie hodnotiacich komisií. „Úprava má dosiahnuť, aby neprichádzalo k tomu, že členmi komisií sú aj prijímatelia dotácií,“ objasnila štátna tajomníčka.

Členmi hodnotiacich komisií majú byť po novom aj zástupcovia MS SR, Ministerstva vnútra SR i Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR.

Pripomenula, že tento problém, rovnako i podozrenia z manipulácie pri výbere úspešných žiadateľov o dotácie boli dôvodom, prečo sa vo februári ministerstvo rozhodla zrušiť dotačnú výzvu. Prostriedky plánovalo použiť na pomoc obetiam násilia. Krok rezortu vyvolal ostrú kritiku mimovládnych organizácií. V máji ministerstvo avizovalo vyhlásenie výzvy, zároveň aj úpravu vyhlášky s ňou súvisiacej.

1 debata chyba
Viac na túto tému: #ministerstvo spravodlivosti #ľudské práva