Mladí Slováci veria EÚ viac než vláde, ale voliť ich chodí veľmi málo

Mladí Slováci veria Európskej únii (EÚ) viac než vláde, ale na voľby ich chodí zatiaľ veľmi málo. Vyplýva to z prieskumu agentúry Focus pre Radu mládeže Slovenska. Ukázal tiež, že viac ako polovica mladých ľudí vo veku 15 až 29 rokov nemá dostatok informácií o EÚ. Následkom tejto neinformovanosti je aj laxný prístup k voľbám do europarlamentu. TASR o tom informoval delegát Európskeho dialógu s mládežou Marco Németh.

11.06.2024 19:22
debata (8)
Politológ Štefančík o výsledkoch eurovolieb: Prekvapila ma pozícia Hlasu, za neúspechom SNS môžu byť udalosti po Dankovej nehode
Video

Z prieskumu vyplýva, že 65 percent mladých ľudí vo veku 15 až 29 rokov dôveruje EÚ. Toto číslo je významne vyššie v porovnaní s dôverou mladých ľudí vo vládu SR a Národnú radu SR, ktorým dôveruje len 35 percent opýtaných. Európska únia sa umiestnila na podobnej úrovni dôvery ako NATO a polícia, prekonáva aj prezidentku SR Zuzanu Čaputovú, ktorá má dôveru 60 percent mladých ľudí.

„Výsledky výskumu jasne ukazujú, že mladí ľudia majú k EÚ pozitívny vzťah a prejavujú vyššiu dôveru v EÚ než vo väčšinu domácich inštitúcií. Teraz je na nás, aby sme im poskytli dostatok informácií a motivovali ich k aktívnejšej účasti na rozhodovacích procesoch,“ uviedol riaditeľ kancelárie Rady mládeže Slovenska Juraj Lizák.

Rada mládeže Slovenska na základe výsledkov prieskumu v rámci Európskeho dialógu s mládežou zorganizovala turné po slovenských školách. Cieľom bolo viesť apolitické diskusie s prvovoličmi o dôležitosti členstva v EÚ a o potrebe aktívnejšej účasti mladých ľudí na európskych voľbách. „Naše nedávne turné po školách poukázalo na zvýšený záujem študentov o európske záležitosti. Je kľúčové, aby sme mladých ľudí neustále informovali a zapájali do procesov, ktoré formujú našu spoločnú budúcnosť,“ uzavrel Németh.

8 debata chyba
Viac na túto tému: #EÚ #eurovoľby 2024