Parlament: Na miestne cesty už bude dohliadať štát, zavádza sa jednodňová diaľničná známka. HHC ide na zoznam omamných látok

Štátny odborný dozor nad cestami prvej až tretej triedy a nad miestnymi cestami bude môcť vykonávať aj ministerstvo dopravy. Túto kompetenciu bude môcť využiť v prípade, ak to bude vyžadovať naliehavý verejný záujem alebo pôjde o okolnosti osobitného zreteľa. Vyplýva to z novely zákona o pozemných komunikáciách (cestný zákon), ktorú poslanci Národnej rady definitívne schválili.

12.06.2024 09:24 , aktualizované: 17:00
parlament Foto: ,
Plénum počas 15. schôdze NR SR v Bratislave 11. júna 2024.
debata (41)

„Účelom návrhu je rozšíriť dozornú (kontrolnú) právomoc ministerstva ako ústredného orgánu štátnej správy pre cestnú dopravu a pozemné komunikácie na cestách I. až III. triedy a miestnych cestách. Súčasná právna úprava neposkytuje ministerstvu náležité kompetencie v prípadoch, ak nežiaducimi opatreniami orgánov miestnej štátnej správy či obcí dôjde k ohrozeniu verejného záujmu na zabezpečení plynulosti a bezpečnosti cestnej premávky,“ uviedol rezort dopravy v dôvodovej správe.

Jozef Ráž ml. Čítajte viac Zrušia cyklopruh na Vajanského? Rážov rezort to podľa Valla chce dosiahnuť novelou zákona

Ministerstvo bude môcť prípade, že ním uložené opatrenia na základe vykonaného štátneho odborného dozoru nebudú plnené, uložiť pokutu do výšky 33 190 eur. Ak by udelenie pokuty neviedlo do 60 dní k náprave, rezort by mohol pokutu udeliť opakovane až do výšky trojnásobku hornej hranice pokuty, a to až do splnenia opatrenia.

Poslanci neschválili pozmeňovací návrh Dany Kleinert z opozičného PS. Ministerstvo by podľa neho mohlo vykonávať štátny odborný dozor nad určenými cestami až vtedy, ak by si na to určený orgán neplnil svoje úlohy. V prvom rade by mala tento dozor vykonávať obec či okresný úrad v sídle kraja.

Novela bude účinná od 1. augusta 2024.

nr sr, parlament atentát, fico Čítajte viac Poslanci prelomili veto prezidentky a schválili novelu zákona o Fonde na podporu umenia
41 debata chyba
Viac na túto tému: #Národná rada SR #zasadnutie parlamentu