Lex atentát: Zhrnutie štyroch základných zmien. Zákaz protestov a doživotná renta pre Fica

Štát predstavil prvú časť opatrení na zvýšenie bezpečnosti po atentáte na premiéra Roberta Fica (Smer). Ďalšie opatrenia v otázkach slobody prejavu či hrubých a vulgárnych útokov bude vláda predkladať až na jeseň. Podľa ministra obrany Roberta Kaliňáka (Smer) tento materiál musí prejsť širokou diskusiou. Zdôraznil, že pri legislatívnych zmenách nejde o to, aby bol zo Slovenska policajný štát, a vyzdvihol právo na zhromažďovanie ako základ demokracie.

12.06.2024 10:47 , aktualizované: 12:04
debata (39)

Prvým bodom z „lex atentát“ je zákaz rušenia pokojného zhromažďovania. Demonštrovať bude zakázané aj v rezidenčných zónach. Kaliňák poukazuje na to, že ak sa protestuje proti vláde, demonštrácia by mala byť pred inštitúciou a nie pred domami politikov. Dôvodom podľa neho je, že sa nedemonštruje proti súkromnému životu politika, ale proti jeho práci. Vládny materiál ešte nie je v platnosti, v skrátenom konaní smeruje do parlamentu na schválenie.

Protesty by sa podľa vicepremiéra nemali diať pred domami ľudí pre výkon ich funkcie – napríklad ako počas pandémie pred bydliskami lekárov. „Ide nám o to, aby sa skončilo obdobie, keď sa pred domami politikov stavali šibenice a kládli rakvy,“ povedal minister vnútra Matúš Šutaj Eštok. Zákaz zhromaždení pred domami politikov vysvetľuje aj tým, že protestujúci demonštrujú proti politickej činnosti politikov, nie preto, akí sú napríklad rodičia.

Taraba k "lex atentát": Ak by mala byť obmedzená výroková imunita v NRSR, to ju rovno zrušme
Video

Hlavné body „lex atentátu“

  • protesty budú zakázané pred domami politikov a napríklad aj lekárov, ak akcia súvisí s ich povolaním
  • posilní sa ochrana ústavných činiteľov, ochranku dostanú všetci predsedovia strán v parlamente
  • štát zabezpečí rezidenciu premiérovi, prezidentovi a predsedovi parlamentu
  • za online priestupky budú vyššie pokuty

Minister vnútra Šutaj Eštok hovorí, že ministerstvo má vytypovaných 11 budov, z ktorých vyberú tri pre rezidencie najvyšších ústavných činiteľov. Užší výber by podľa neho mohol byť hotový cez leto. Vládny kabinet taktiež navrhuje rozšíriť zákaz zhromaždení v okruhu 50 metrov aj na miesta, kde rokujú alebo sídlia prezident, vláda a Ústavný súd. Cieľom je zabezpečiť podmienky na nerušený a plynulý chod ich činnosti. V prípade Ústavného súdu ide o vzdialenosť až 100 metrov.

Vláda schválila, že okrem rozšírenia ochrany počas výkonu funkcie sa zakotvuje aj doživotná ochrana pre troch najvyšších ústavných činiteľov, teda pre prezidenta, predsedu vlády a predsedu parlamentu. Táto ochrana sa bude týkať aj ich detí a rodinných príslušníkov, ako aj lídrov opozície.

Vláda taktiež navrhuje, aby doživotný plat vo výške platu poslanca prislúchal nielen prezidentovi, ale aj predsedovi vlády a predsedovi parlamentu, teda druhému a tretiemu najvyššiemu ústavnému činiteľovi. Doživotnú rentu dostanú premiér a predseda parlamentu v prípade, ak svoju funkciu vykonávajú aspoň dve neskrátené volebné obdobia. Z bývalých premiérov má na túto úpravu nárok len predseda Smeru Robert Fico.

Bezpečnostná rada, Robert Kaliňák, Matúš Šutaj Eštok, rokovanie vlády, Tibor Gašpar, Pavol Gašpar Čítajte viac Vláda dokončuje lex atentát. Šutaj Eštok obmedzí aj protesty: Už žiadne stavanie šibeníc pred domami politikov

Atentátnik sa pred útokom zúčastňoval na protivládnych demonštráciách, no vláda proti takýmto zhromaždeniam zasiahnuť nechce. Predkladateľ materiálu, minister obrany Kaliňák, tvrdí, že si uvedomuje, aká je demokracia extrémne citlivá na obmedzenia. Priestupku proti zhromažďovaciemu právu sa dopustí napríklad ten, kto nenahlási demonštráciu, alebo aj ten, kto bude mať zahalenú tvár. "Ak má účastník zhromaždenia svoju tvár zakrytú spôsobom znemožňujúcim jeho identifikáciu, ak je proti nemu vykonávaný služobný zákrok príslušníkmi Policajného zboru a na odkrytie tváre ho príslušník Policajného zboru vyzval,” píše sa v materiáli.

Podľa Kaliňáka polícia musí intenzívne popracovať na analýze rizík a priblížil, že pri zhromaždeniach postupujú podobne ako pri futbalových zápasoch. "Ak ide o rizikové podujatie, musíme ho chrániť viac, ale nebudeme nikomu diktovať, čo môže hovoriť,” ozrejmil Kaliňák. Po novom by malo takisto platiť, že SIS bude mať možnosť zhromažďovať informácie na ochranu bezpečia a zdravia určených osôb – doteraz to podľa Kaliňáka nerobila systematicky, ale ad hoc.

Atentát na Roberta Fica

Roberta Fica po výjazdovom rokovaní vlády v Handlovej postrelili. Na mieste padlo niekoľko výstrelov, útočníka zadržali. 15. máj 2024

Fotogaléria
Po rokovaní vlády v Handlovej (15. 5. 2024)...
Vo vládnej limuzíne predseda vlády Robert Fico...
+13Roberta Fica po výjazdovom rokovaní vlády v...

Akčný plán proti terorizmu

Vláda v stredu prijala aj aktualizovaný akčný plán boja proti terorizmu. Podľa vlády sú hrozbou krajne pravicoví radikáli, ktorí sa angažujú v online priestore, a stálicou medzi významnými hrozbami je globálny terorizmus inšpirovaný džihádistickou ideológiou. "Násilné pravicové ideológie siahajú od antisemitských, anti-LGTBQIA+, antimoslimských a antiimigračných až po antisystémové/pro­tivládne či protivedecké vrátane ekofašizmu. Militantný akceleracionizmus zostáva hlavnou násilnou pravicovoextré­mistickou hrozbou,” zdôrazňuje Úrad vlády. Podľa úradu ide o nebezpečnú ideológiu, ktorá presadzuje radikálnu a násilnú transformáciu spoločnosti s cieľom dosiahnuť čo najrýchlejší a najradikálnejší prechod na pravicovú diktatúru za využitia násilia a manipulácie. Podľa Úradu vlády teroristický útok spáchaný v Bratislave dňa 12. októbra 2022 definitívne potvrdil trend prieniku tejto ideológie na územie Slovenska. Pred dvoma rokmi útočník chladnokrvne zastrelil odzadu dvoch ľudí. Jeho útok sprevádzal aj manifest nazvaný A Call to Arms. Vláda upozorňuje, že manifest sa šíril a bol vychvaľovaný na akceleračných a neonacistických internetových fórach a kanáloch. "Teroristický útok z týchto kruhov je naďalej možný. Rastúce obavy z terorizmu inšpirovaného pravicovým extrémizmom za posledných pár rokov viedli k zákazu niektorých násilných pravicovoextré­mistických skupín v niekoľkých európskych krajinách,” uvádza sa v materiáli, pričom hrozba terorizmu inšpirovaného ľavicovým extrémizmom a anarchizmom je aktuálne považovaná za nízku, je však nutné ju naďalej monitorovať.

Exšéf bodyguardov o atentáte na Fica: Ochranka nie je o násilí, ale o poriadnej príprave. Otázne je, kto mal aké informácie
Video
Časti článku:

© Autorské práva vyhradené

39 debata chyba
Viac na túto tému: #protesty #atentát na Roberta Fica #lex atentát