Analýza na darované stíhačky sa nenašla, Kaliňák avizoval trestné oznámenie

Minister obrany Robert Kaliňák (Smer) avizoval podanie trestného oznámenia ministerstvom obrany v súvislosti s darovaním stíhačiek MiG-29 Ukrajine. Informoval o tom na stredajšej tlačovej besede po rokovaní vlády.

12.06.2024 12:00 , aktualizované: 14:30
debata (70)

Bývalý minister obrany a súčasný predseda mimoparlamentných Demokratov Jaroslav Naď podľa Kaliňáka darovaním stíhačiek oslabil ozbrojené sily v rozpore s Ústavou SR. „Týmto spôsobom oslabiť ozbrojené sily v rozpore s ústavou sa v našom politickom slovníku ináč ako vlastizrada označiť nedá,“ vyhlásil Kaliňák. Naď zároveň tento krok urobil podľa Kaliňáka proti vôli svojich vtedajších koaličných partnerov.

Do boja s Ruskom. Slovenské migy odleteli na Ukrajinu
Video
Archívne video.

Ministerstvo obrany Slovenskej republiky predtým informovalo, že si posvietilo na darované stíhačky MIG-29, ktoré predošlá vláda bez existujúcej právnej analýzy darovala Ukrajine. Vnútrorezortným šetrením zistilo, že dočasne poverená vláda nemala žiadne kompetencie sa ich zbaviť a rezort v tejto súvislosti chystá aj právne kroky.

„Po nástupe na ministerstvo som dal urobiť audit v odborných zložkách. Snažil som sa zistiť a dopátrať sa k informáciám, či niekto na takejto právnej analýze pracoval a či vôbec existuje. Nič také sa nenašlo. Tým, že vláda v demisii poslala stíhačky v hodnote viac ako 500 miliónov eur na Ukrajinu, urobila zásadné rozhodnutie v zahraničnej politike a tým porušila Ústavu SR,“ uviedol štátny tajomník rezortu obrany Igor Melicher.

Valášek: Naše migy sú ako staré auto na tehlách
Video
Archívne video.

Ministerstvo tvrdí, že žiadna právna analýza, ktorá zaväzovala vládu Eduarda Hegera v marci 2023 darovať 13 stíhačiek MIG-29 a časť systému protivzdušnej obrany Kub, neexistuje. „Zhodovali sa na tom aj viacerí právnici, ktorí tvrdili, že dočasne poverený kabinet s vyslovenou nedôverou nemal oprávnenie darovať migy, pretože to považovali za zásadnú otázku zahraničnej politiky,“ tvrdí rezort obrany. Exminister Jaroslav Naď zverejnil právnu analýzu na sociálnej sieti v máji 2023. Tá mala slúžiť ako jedno zo stanovísk, o ktoré sa opieral pri darovaní techniky pre Ukrajinu. „Vysvitlo, že exminister klamal, keď sa opieral o právnu analýzu pri darovaní stíhačiek MIG-29 pre Ukrajinu,“ tvrdí Melicher.

MiG-29, stíhačky, Ukrajiny, migy Čítajte viac Vymyslel si Naď právnu analýzu k darovaným migom? Na obrane ju nenašli

Keďže ministerstvo analýzu nenašlo, verejný ochranca práv Róbert Dobrovodský prípad uzatvoril. Ešte 22. novembra minulého roka informoval verejnosť o porušení práva na informácie zo strany ministerstva. Na ombudsmana sa obrátil podávateľ s tým, že mu neposkytli informácie v zmysle zákona o slobodnom prístupe k informáciám. Podávateľ chcel sprístupnenie právnej analýzy zo dňa 14. marca 2023 pre zistenie toho, či bola vláda bez dôvery oprávnená darovať stíhačky Ukrajine. Ministerstvo túto analýzu nesprístupnilo, čím porušilo zákon a ústavu. Argumentovalo tým, že sa snažilo požiadavke vyhovieť, no ani ministerstvo a ani jeho organizačné zložky touto analýzou nedisponujú.

MiG-29 Čítajte viac Za stíhačky Mig-29 darované na Ukrajinu dostaneme menej peňazí. Platbu blokuje Maďarsko

Exminister obrany Jaroslav Naď (Demokrati) reagoval na obvinenia súčasného vedenia rezortu vyjadrením, že analýza k migom bola, samozrejme, spravená, a to nielen na ministerstve obrany. „Tiež na ministerstve spravodlivosti, ministerstvo zahraničných vecí sa stotožnilo s tými názormi, ako aj právne oddelenia kancelárie prezidentky a právne oddelenie úradu vlády. Na základe tohto vláda urobila ako kolektívny orgán rozhodnutie a schválila podpis medzinárodnej zmluvy, na čo mala právo,“ povedal a dodal, že právne to bolo celé „absolútne čisté.“ Naď hovorí, že rozumie tomu, že smeráci sa snažia nájsť čokoľvek, aby ich mohli súdiť a zavrieť. Pripomína však, že jedno trestné oznámenie na migy tu už bolo a bolo zhodené zo stola. Súčasnému vedeniu ministerstva odporúča, aby radšej začalo konečne riešiť reálne potreby Ozbrojených síl SR. „Som veľmi rád, že vláda Eduarda Hegera darovala Ukrajine migy. Budú preplatené z európskeho mierového nástroja a zachraňujú ľudské životy. Keby bola tá možnosť opäť, nerozhodli by sme sa inak,“ skonštatoval Naď.

70 debata chyba
Viac na túto tému: #MiG-29 #Robert Kaliňák #Jaroslav Naď