Bývalý minister obrany a súčasný predseda mimoparlamentných Demokratov Jaroslav Naď podľa Kaliňáka darovaním stíhačiek oslabil ozbrojené sily v rozpore s Ústavou SR. „Týmto spôsobom oslabiť ozbrojené sily v rozpore s ústavou sa v našom politickom slovníku ináč ako vlastizrada označiť nedá,“ vyhlásil Kaliňák. Naď zároveň tento krok urobil podľa Kaliňáka proti vôli svojich vtedajších koaličných partnerov.
Ministerstvo obrany Slovenskej republiky predtým informovalo, že si posvietilo na darované stíhačky MIG-29, ktoré predošlá vláda bez existujúcej právnej analýzy darovala Ukrajine. Vnútrorezortným šetrením zistilo, že dočasne poverená vláda nemala žiadne kompetencie sa ich zbaviť a rezort v tejto súvislosti chystá aj právne kroky.
„Po nástupe na ministerstvo som dal urobiť audit v odborných zložkách. Snažil som sa zistiť a dopátrať sa k informáciám, či niekto na takejto právnej analýze pracoval a či vôbec existuje. Nič také sa nenašlo. Tým, že vláda v demisii poslala stíhačky v hodnote viac ako 500 miliónov eur na Ukrajinu, urobila zásadné rozhodnutie v zahraničnej politike a tým porušila Ústavu SR,“ uviedol štátny tajomník rezortu obrany Igor Melicher.
Ministerstvo tvrdí, že žiadna právna analýza, ktorá zaväzovala vládu Eduarda Hegera v marci 2023 darovať 13 stíhačiek MIG-29 a časť systému protivzdušnej obrany Kub, neexistuje. „Zhodovali sa na tom aj viacerí právnici, ktorí tvrdili, že dočasne poverený kabinet s vyslovenou nedôverou nemal oprávnenie darovať migy, pretože to považovali za zásadnú otázku zahraničnej politiky,“ tvrdí rezort obrany. Exminister Jaroslav Naď zverejnil právnu analýzu na sociálnej sieti v máji 2023. Tá mala slúžiť ako jedno zo stanovísk, o ktoré sa opieral pri darovaní techniky pre Ukrajinu. „Vysvitlo, že exminister klamal, keď sa opieral o právnu analýzu pri darovaní stíhačiek MIG-29 pre Ukrajinu,“ tvrdí Melicher.
Čítajte viac Vymyslel si Naď právnu analýzu k darovaným migom? Na obrane ju nenašliKeďže ministerstvo analýzu nenašlo, verejný ochranca práv Róbert Dobrovodský prípad uzatvoril. Ešte 22. novembra minulého roka informoval verejnosť o porušení práva na informácie zo strany ministerstva. Na ombudsmana sa obrátil podávateľ s tým, že mu neposkytli informácie v zmysle zákona o slobodnom prístupe k informáciám. Podávateľ chcel sprístupnenie právnej analýzy zo dňa 14. marca 2023 pre zistenie toho, či bola vláda bez dôvery oprávnená darovať stíhačky Ukrajine. Ministerstvo túto analýzu nesprístupnilo, čím porušilo zákon a ústavu. Argumentovalo tým, že sa snažilo požiadavke vyhovieť, no ani ministerstvo a ani jeho organizačné zložky touto analýzou nedisponujú.
Čítajte viac Za stíhačky Mig-29 darované na Ukrajinu dostaneme menej peňazí. Platbu blokuje MaďarskoExminister obrany Jaroslav Naď (Demokrati) reagoval na obvinenia súčasného vedenia rezortu vyjadrením, že analýza k migom bola, samozrejme, spravená, a to nielen na ministerstve obrany. „Tiež na ministerstve spravodlivosti, ministerstvo zahraničných vecí sa stotožnilo s tými názormi, ako aj právne oddelenia kancelárie prezidentky a právne oddelenie úradu vlády. Na základe tohto vláda urobila ako kolektívny orgán rozhodnutie a schválila podpis medzinárodnej zmluvy, na čo mala právo,“ povedal a dodal, že právne to bolo celé „absolútne čisté.“ Naď hovorí, že rozumie tomu, že smeráci sa snažia nájsť čokoľvek, aby ich mohli súdiť a zavrieť. Pripomína však, že jedno trestné oznámenie na migy tu už bolo a bolo zhodené zo stola. Súčasnému vedeniu ministerstva odporúča, aby radšej začalo konečne riešiť reálne potreby Ozbrojených síl SR. „Som veľmi rád, že vláda Eduarda Hegera darovala Ukrajine migy. Budú preplatené z európskeho mierového nástroja a zachraňujú ľudské životy. Keby bola tá možnosť opäť, nerozhodli by sme sa inak,“ skonštatoval Naď.