Namiesto predkladania zákona dovolenkovala Šimkovičová na jachte s Kotlárom. V parlamente ju zháňal aj Blaha

Ministerka kultúry Martina Šimkovičová (nom. SNS) mala podľa programu schôdze predkladať v utorok 11. júna na pôde Národnej rady novelu zákona o mediálnych službách. Nestalo sa tak.

12.06.2024 14:08 , aktualizované: 15:02
šimkovicova, kotlar Foto:
Ministerka Martina Šimkovičová a poslanec Peter Kotlár počas dovolenky v Chorvátsku v júni 2024.
debata (109)

Šimkovičová do parlamentu neprišla a zrejme sa z rokovania ani neospravedlnila. V čase, keď mala poslancom hovoriť o zmenách v mediálnej sfére, bola totiž s poslancom a splnomocnencom vlády pre preverenie procesu riadenia a manažovania zdrojov počas pandémie covidu Petrom Kotlárom, na jachte v Chorvátsku.

Informáciu priniesol Denník N s tým, že ich spoločná fotografia vznikla v prístave Aci Marina v obľúbenom dovolenkovom meste Vodice v utorok 11. júna ráno. Na zábere sú okrem ministerky a Kotlára aj ďalší dovolenkári, všetci v tričkách s logom spoločnosti, ktorá pobyt ponúka.

šimkovičová, Čítajte viac Ministerku Šimkovičovú pobúrili ocenené knihy. Jedna je o LGBTI+ ľuďoch, ďalšia o sexuálnej výchove pre deti

Podľa medializovaných informácií Šimkovičová na dovolenku pricestovala v sobotu 8. júna, pôvodne sa mala zdržať až do 15. júna. V stredu sa však už zúčastnila rokovania vlády.

V utorok obaja chýbali v pléne Národnej rady pri hlasovaní o novela zákona o Fonde na podporu umenia. Parlament prelomil veto prezidentky Zuzany Čaputovej a sporné zmeny schválil. Šimkovičová okrem FPU čelí v posledných mesiacoch kritike aj pre plánové rušenie RTVS.

Zamestnanci RTVS štrajkovali proti novému zákonu o telerozhlase
Video

To, že ministerka v utorok chýbala v parlamente pri predkladaní zákona o mediálnych službách, prekvapilo aj podpredsedu parlamentu Ľuboša Blahu (Smer), ktorý ministerku ako predsedajúci schôdze vyzval, aby poslancom predniesla zákon. „Poprosím ministerku kultúry Martinu Šimkovičovú, aby návrh vlády odôvodnila,” povedal Blaha a začal sa obzerať, kde Šimkovičovú nájde. Po chvíli však Blaha zistil, že ministerka kultúry v sále nie je, a tak vyhlásil päťminútovú prestávku v rokovaní. Schôdza po prestávke pokračovala ďalším naplánovaným bodom.

Podľa novely by mala Rada pre mediálne služby (RpMS) na Slovensku po novom plniť rolu koordinátora digitálnych služieb. Cieľom má byť zlepšenie podmienok poskytovania cezhraničných sprostredkova­teľských služieb, aj lepšia ochrana spotrebiteľov a užívateľov v online priestore. Obsahuje aj opatrenia na efektívnejší boj proti nezákonnému šíreniu online obsahu, či nové povinnosti pre poskytovateľov online sprostredkova­teľských služieb.

„Povinnosť určiť koordinátora digitálnych služieb Slovensku vyplýva z európskej legislatívy. Mali sme ho menovať najneskôr do 17. februára tohto roka. Už teraz teda meškáme niekoľko mesiacov a Európska komisia voči Slovensku už preto vedie konanie,“ pripomína Denník N.

Šimkovičová obkolesená poslancami - koaličnými aj opozičnými
Video

Správu budeme aktualizovať o stanovisko ministerky Šimkovičovej aj rezortu kultúry.

109 debata chyba
Viac na túto tému: #Ministerstvo kultúry #Martina Šimkovičová