Kaliňák: Naď zradil národné hodnoty. Pri darovaní stíhačiek MiG-29 na Ukrajinu klamal

Darovanie trinástich zastaraných sovietskych stíhačiek MiG-29 na Ukrajinu má právnu dohru. Minister obrany Robert Kaliňák (Smer) použil slovo vlastizrada a avizoval podanie trestného oznámenia.

12.06.2024 15:23
debata (370)
Do boja s Ruskom. Slovenské migy odleteli na Ukrajinu
Video

Bývalý minister obrany a súčasný predseda mimoparlamentných Demokratov Jaroslav Naď podľa Kaliňáka darovaním stíhačiek oslabil ozbrojené sily v rozpore s Ústavou SR. „Týmto spôsobom oslabiť ozbrojené sily v rozpore s ústavou sa v našom politickom slovníku ináč ako vlastizrada označiť nedá,“ vyhlásil Kaliňák. Naď zároveň tento krok urobil podľa Kaliňáka proti vôli svojich vtedajších koaličných partnerov a zradil národné hodnoty.

172529 Čítajte viac Podľa infozákona žiadna analýza neexistovala. Naď má v pláne si právne obhájiť darovanie migov

Rozpor s ústavou vidí aj v tom, že vláde bola ešte v decembri 2022 vyhlásená nedôvera a teda v marci 2023 nemala plné kompetencie. V čase darovania stíhačiek sa debatovalo o tom, či môže o verdikte rozhodnúť iba vláda, alebo musí darovanie odobriť aj parlament. Naď argumentoval právnou analýzou, z ktorej podľa neho vzišlo, že išlo o zmluvu vojenskej povahy a v tom prípade stačil súhlas vlády.

Protiargument bol, že išlo o medzinárodnú zmluvu a v tom prípade mal rozhodovať parlament, kde nemala vtedajšia dočasne poverená Hegerova vláda väčšinu. “Klamal, bez hanby klamal pred poslancami Národnej rady,” zdôraznil Kaliňák.

Na otázku, ako by postupoval Kaliňák, sa minister obrany odvolal na Programové vyhlásenie vlády. V ňom stojí, že ak niekto za vojenský materiál zaplatí, vláda je ochotná sa o predaji baviť, pričom bezodplatné odovzdanie neprichádza do úvahy.

O čo sa opierala Hegerova vláda

Pri otázke darovania 13 stíhačiek MiG-29 a časti systému protivzdušnej obrany Kub Ukrajine sa bývalá vláda Eduarda Hegera (Demokrati) opierala o právnu analýzu exministra obrany Naďa. Z nej malo vyplývať, že o darovaní sovietskych uzemnených strojov môže rozhodnúť aj odvolaná vláda. Viacerí politici aj právnici však tvrdili, že dočasne poverený kabinet toto oprávnenie nemal, pretože to považovali za zásadnú otázku zahraničnej politiky.

mig-29-na-letisko-sliac-clanok W  1 Čítajte viac Ústavný právnik Bujňák sa čuduje: Nie je zmluva o darovaní vojenského materiálu vojenskej povahy?

Ministerstvo obrany sa dnes podľa Naďa snaží prekrývať svoju neschopnosť a tak vyťahuje darovanie MiG-29. „Som veľmi rád, že vláda Eduarda Hegera darovala na Ukrajinu MiG-y. budú preplatené z Európskeho mierového nástroja, zachraňujú ľudské životy a keby bola tá možnosť opäť, nerozhodli by sme sa inak,“ ozrejmil vo video stanovisku.

Naď podotkol, že právna analýza bola spravená nielen na ministerstve obrany, ale aj na ministerstve spravodlivosti, kde úradoval dočasne poverený minister Viliam Karas. Ministerstvo zahraničných vecí pod vedením dočasne povereného ministra Rastislava Káčera následne túto analýzu odobril a podľa Naďa právne oddelenia Úradu vlády a kancelárie prezidentky s týmto znením súhlasili.

„Vláda ako kolektívny orgán schválila podpis medzinárodnej zmluvy, načo mala právo a MiG-y odišli, takže to bolo právne čisté,“ hájil sa Naď a dodal, že rozumie tomu, prečo sa Smer snaží nájsť čokoľvek na to, aby mohli bývalú vládu súdiť, žalovať či zavrieť.

thumbnail sliac Čítajte viac Migy za 300 miliónov môžu na Ukrajine aj skanibalizovať. Niektoré ešte v decembri lietali
Fico: Odovzdanie migov Ukrajine je protiústavné (2023)
Video

O akú právnu analýzu ide?

Dočasne poverená vláda Eduarda Hegera v marci 2023 rozhodla, že Ukrajine poskytne 13 stíhačiek MiG-29 a časť systému protivzdušnej obrany Kub. Viacerí politici i právnici tvrdili, že dočasne poverený kabinet nemal oprávnenie darovať MiGy, keďže to považovali za zásadnú otázku zahraničnej politiky. Vtedajší minister obrany Naď zverejnil právnu analýzu rezortu obrany, ktorá mala slúžiť ako jedno zo stanovísk na jeho informované rozhodovanie v procese, na sociálnej sieti v polovici mája 2023. Denník Pravda sa snažil právnu analýzu získať od ministerstva cez infozákon.

Vtedajší dočasne poverený minister Naď dostal ešte v marci žiadosť o zverejnenie anonymizovanej analýzy. Opierala sa pritom o zákon o slobodnom prístupe k informáciám, tzv. infozákon. Minister obrany v rozhodnutí o nezverejnení informácie z 25. apríla skonštatoval, že ministerstvo obrany požadovanou informáciou nedisponuje vôbec, daná informácia u povinnej osoby „neleží“ a povinná osoba s takou informáciou nepracuje.

Podľa ústavného právnika Vincenta Bujňáka z Právnickej fakulty Univerzity Komenského išlo z jeho strany o porušenie infozákona, pokiaľ analýzu v čase vydania rozhodnutia mal k dispozícii. Minister obrany ešte v polovici marca zdôraznil, že právnu analýzu spravili preňho. Rovnako 14. marca 2023 na otázku novinárky, či tú právnu analýzu má, odpovedal, že áno.

prelet stihaciek Mig 29,Bratislava Čítajte viac Naď zverejnil utajovaný právny názor. Je presvedčený, že darovať MiG-29 Ukrajine bolo správne

Ako Slovensko darovalo Ukrajine sovietske stíhačky?

  • Dočasne poverenému ministrovi obrany Jaroslavovi Naďovi a dočasne poverenému predsedovi vlády Eduardovi Hegerovi (obaja Demokrati) sa v marci na medzinárodnej úrovni podarilo vyrokovať darovanie 13 sovietskych stíhačiek MiG-29 na Ukrajinu. Rovnako sa im to podarilo obhájiť pred vládnym kabinetom aj na Slovensku. Sporné však zostáva dodržovanie ústavných pravidiel. Vláda chcela uzemnenými a vyradením stíhacími lietadlami pomôcť Ukrajine brániť sa pred agresorom, no poslanci parlamentu jej 15. decembra 2022 vyslovili nedôveru.
  • Prezidentka Zuzana Čaputová v decembri vládu odvolala a poverila ju dočasným výkonom pôsobnosti v obmedzenom rozsahu. Tým odvolaná vláda stratila aj kompetenciu rozhodovať o zásadných otázkach zahraničnej politiky. Tieto otázky by za ňu mal teda riešiť parlament, no poslanci sa k téme darovania stíhačiek mohli vyjadriť len na výboroch. Vláda sa rozhodla, že dočasne poverený minister zahraničných vecí Rastislav Káčer (Demokrati) vystaví plnú moc rozhodnúť pre Naďa.
  • Naď zdôraznil, že podľa neho darovanie vojenského materiálu nie je zásadnou otázkou zahraničnej politiky. Je presvedčený, že darovaním vyradených lietadiel Slovensko len pokračuje v tom, na čom sa už dohodlo. Zásadná otázka zahraničnej politiky by sa podľa neho naskytla až vtedy, keby Slovensko chcelo prestať pomáhať Ukrajine. Podľa ústavného právnika Vincenta Bujňáka z Právnickej fakulty Univerzity Komenského ide pri vysvetľovaní Ústavy SR o monológ dočasne povereného kabinetu. „Ak odvolaná vláda tvrdí, že medzinárodná zmluva o darovaní vojenského materiálu susedovi vo vojne nie je zmluvou vojenskej povahy, minimálne by k tomu mala zverejniť právnu analýzu, ktorou argumentuje,“ zdôraznil.
MiG-29 Čítajte viac Za stíhačky Mig-29 darované na Ukrajinu dostaneme menej peňazí. Platbu blokuje Maďarsko

Bájna právna analýza

Do prípadu sa tento týždeň zapojil aj verejný ochranca práv Róbert Dobrovodský. Ombudsman žiadal o sprístupnenie analýzy podľa zákona o slobodnom prístupe k informáciám. „Ministerstvo mi nedávno oznámilo, že sa snažilo vyhovieť navrhnutému opatreniu a analýzu nájsť. Skonštatovalo však, že ministerstvo a ani jedna z jeho organizačných zložiek danou analýzou nedisponujú,“ priblížil s tým, že analýza nie je ani zachytená v databázach rezortu v žiadnej podobe.

„Analýza exituje len v detskej izbe Jaroslava Naďa hneď vedľa ezopových bájok,“ podotkol minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas).

„Po nástupe na ministerstvo som dal urobiť audit v odborných zložkách. Snažil som sa zistiť a dopátrať sa k informáciám, či niekto na takejto právnej analýze pracoval a či vôbec existuje. Nič také sa nenašlo,“ uviedol štátny tajomník ministerstva obrany Igor Melicher. Myslí si, že dočasne poverená vláda odovzdaním stíhačiek urobila zásadné rozhodnutie v zahraničnej politike, čím porušila Ústavu SR.

Štátny tajomník reagoval aj na právnu analýzu, ktorú zverejnil exminister Jaroslav Naď na sociálnej sieti v máji 2023. Tá mala slúžiť ako jedno zo stanovísk, o ktoré sa opieral pri darovaní techniky pre Ukrajinu. „Vysvitlo, že exminister klamal, keď sa opieral o právnu analýzu pri darovaní stíhačiek MiG-29 pre Ukrajinu,“ komentoval Melicher.  

Sľub nebol splnený

Slovensko poslalo Ukrajine celkovo trinásť balíkov vojenskej pomoci. Brániacim sa susedom sme poskytli trinásť nadzvukových lietadiel Mig-29, systém protivzdušnej obrany S-300 aj odmínovací systém Božena, päť vrtuľníkov, 30 bojových vozidiel pechoty BVP-1 a časť systému Kub. Za všetky darované zbrane si krajina môže nárokovať kompenzácie z fondu, ktorý sa volá Európsky mierový nástroj. Ten vznikol v roku 2021 a je zameraný na zvýšenie schopnosti EÚ predchádzať konfliktom, budovať mier a posilňovať medzinárodnú bezpečnosť. Fond disponuje sumou 17 miliárd eur a vyše šesť miliárd z toho je určených na poskytnutie vojenskej podpory ukrajinským ozbrojeným silám. Členské štáty sa zaviazali minúť dve miliardy na nákup delostreleckých nábojov a rakiet kalibru 155 mm pre ukrajinskú armádu. Zvyšok sumy je určený na kompenzácie pre európske krajiny za vojenskú pomoc, ktorú tie poskytli Ukrajine v rámci bilaterálnych dohôd. Slovensko v rámci EPF nahlásilo vojenskú pomoc vo výške 671 miliónov eur, uviedlo pre Pravdu ministerstvo obrany. Z toho zatiaľ dostalo dve platby v celkovej sume 82 miliónov eur a momentálne očakáva ďalšiu tranžu v sume 5,5 milióna eur. Tá mala prísť ešte vlani, platbu z EPF však zablokovala maďarská vláda.

© Autorské práva vyhradené

370 debata chyba
Viac na túto tému: #MiG-29 #vojna na Ukrajine