Sudkyňa Cviková uspela v Štrasburgu: Štát ju väznil protizákonne, priznal jej aj odškodné

Európsky súd pre ľudské práva (ESĽP) v Štrasburgu vo štvrtok vyhovel sťažnosti slovenskej sudkyne Denisy Cvikovej a rozhodol, že boli porušené jej práva na osobnú slobodu v spojitosti s väzobným stíhaním.

14.06.2024 10:00
cviková Foto: ,
Sudkyňu Denisu Cvikovú odvádzajú zo Špecializovaného trestného súdu v Banskej Bystrici v pondelok 21. septembra 2020.
debata (88)

ESĽP jej takisto priznal odškodné 19 500 eur plus pokrytie ďalších výdavkov. TASR informuje podľa oficiálneho rozhodnutia zverejneného na webovej stránke ESĽP.

váha, spravodlivosť, misky Čítajte viac Súdna rada nesúhlasí so stíhaním sudkýň z kauzy Víchrica pre ohýbanie práva

Špecializovaný trestný súd (ŠTS) v marci 2020 rozhodol o väzobnom stíhaní sudkyne Cvikovej a ďalších bratislavských sudcov obvinených z trestných činov korupcie, zasahovania do nezávislosti súdu a marenia spravodlivosti. ŠTS v auguste toho istého roka rozhodol o jej prepustení. Najvyšší súd však v októbri toto rozhodnutie zrušil. Obvinená podala sťažnosť na Ústavnom súde, ktorý ju však zamietol.

Cviková v spojitosti so svojím väzobným stíhaním podala sťažnosť na pôde ESĽP. Uviedla, že bolo svojvoľné a porušovalo jej práva, píše ESĽP. Takisto žiadala odškodné.

Cviková má v súčasnosti prerušený výkon funkcie sudkyne. Obvinenia vznesené voči nej mali spojitosť s tzv. kauzou Búrka.

denisa cviková Čítajte viac Vyskočila z Threemy, údajne pomáhala Kočnerovi. Súdna rada nesúhlasí so stíhaním Cvikovej
88 debata chyba
Viac na túto tému: #Európsky súd pre ľudské práva #Denisa Cviková