Opozícia dúfa, že sa Pellegrini v reprezentácii Slovenska priblíži Čaputovej

Opozičná SaS očakáva od Petra Pellegriniho, že bude nadstraníckym prezidentom. Zároveň sa strana poďakovala prezidentke Zuzane Čaputovej za jej dôstojné a reprezentatívne päťročné funkčné obdobie. TASR o tom informoval hovorca SaS Ondrej Šprlák.

14.06.2024 12:08 , aktualizované: 16:25
debata (35)

SaS verí, že Pellegrini sa minimálne v reprezentácii doma a v zahraničí priblíži prezidentke Zuzane Čaputovej. „Kľúčovou otázkou však ostáva, či bude Peter Pellegrini schopný odpútať sa od politiky vlády Roberta Fica. Tiež, či sa stane nadstraníckym prezidentom, ktorý sa nebude báť použiť právo veta aj pri zákonoch od jeho bývalých straníckych kolegov. V prípade zahraničných otázok od nového prezidenta očakávame namiesto medzinárodnej izolácie jasnú politiku s pevným ukotvením Slovenska v EÚ a NATO,“ skonštatoval predseda strany Branislav Gröhling.

Pellegrini, Čaputová, atentát, vyhlásenie Čítajte viac Inaugurácia Pellegriniho krok za krokom: Program má až do večera, pôjde aj mimo Bratislavy. Pripravte sa na obmedzenia

Čaputovú označil šéf SaS za prototyp kvalitnej prezidentky. „Vždy dôstojne reprezentovala Slovensko a vždy vedela efektívne využiť svoje právomoci, či už išlo o upozorňovanie na celospoločenské problémy alebo chybné kroky akejkoľvek vlády. Svoj mandát, za ktorý sa vystriedalo päť premiérov, zvládla ukážkovo,“ dodal Gröhling.

Prezidentka Čaputová dôstojne reprezentovala Slovensko doma i v zahraničí počas piatich veľmi náročných rokov. Vyhlásil to líder KDH Milan Majerský. Ocenil, že sa aj v krízach usilovala byť hlasom pokoja, slušnosti, čestnosti a zmierenia.

Majerský podotkol, že počas prezidentkinho mandátu celý svet čelil viacerým bezprecedentným krízam, ako pandémii covidu, vojne na Ukrajine, inflácii, či energetickej kríze. „Aj keď sú naše hodnotové svety rozdielne a v mnohých témach sme mali iný názor, za jej pôsobenie v prezidentskom paláci jej chcem osobne, i v mene KDH poďakovať,“ dodal.

Pellegrini sa prezidentského úradu ujme v sobotu na slávnostnej inaugurácii v priestoroch Slovenskej filharmónie v Bratislave. S Čaputovou sa rozlúči popoludní pri prevzatí Prezidentského paláca.

Pellegrini o okrúhlom stole: Ešte zrejme nedozrel čas
Video
Peter Pellegrini, rozhovor, Pravda Čítajte viac Pellegrini po inaugurácii zasadne k obedu s 15 mladými a 15 seniormi. Čaputovú čaká posledný príhovor
35 debata chyba
Viac na túto tému: #Peter Pellegrini #Zuzana Čaputová #strana SaS