Lipavský príde na Slovensko, stretne sa s najvyššími predstaviteľmi. Rokovať budú aj o Ukrajine

Český minister zahraničných vecí Jan Lipavský navštívi v utorok 18. júna Slovensko. V Bratislave sa stretne s rezortným partnerom Jurajom Blanárom (Smer), s ktorým bude rokovať o česko-slovenských vzťahoch i o situácii na Ukrajine. Čakajú ho schôdzky aj s ďalšími slovenskými politikmi vrátane nového prezidenta Petra Pellegriniho, informoval český rezort zahraničných vecí.

14.06.2024 18:08
Jan Lipavský Foto: ,
Český minister zahraničných vecí Jan Lipavský
debata (11)

Lipavský najskôr položí vence pri pamätníku Milana Rastislava Štefánika a Tomáša Garrigua Masaryka. „Šéf českej diplomacie bude potom rokovať so slovenským ministrom Blanárom o česko-slovenských vzťahoch, súčasnej situácii na Ukrajine, aktuálnych bezpečnostných otázkach a agende, týkajúcej sa Európskej únie,“ spresnilo české ministerstvo.

Fico sa stretol s Klausom: Naše vzťahy nesmú byť poškodené
Video
Václav Klaus, Robert Fico Čítajte viac Fico sa stretol s Klausom. Naše vzťahy nesmú byť poškodené, zhodli sa

Popoludní sa v historickej budove parlamentu stretne s podpredsedom Národnej rady SR Petrom Žigom (Hlas), ktorý je poverený jej vedením. Potom zamieri na úrad vlády, kde ho čaká rokovanie s podpredsedom kabinetu a ministrom obrany Robertom Kaliňákom (Smer). Návštevu Lipavského zavŕši stretnutie s Pellegrinim v Prezidentskom paláci.

Fico: Nemám dve tváre, jednu doma a druhú pre zahraničie
Video

Česko začiatkom marca v reakcii na postoj SR k vojne na Ukrajine odložilo česko-slovenské medzivládne konzultácie, ktoré sú prejavom nadštandardných vzťahov medzi štátmi.

Kabinet českého premiéra Petra Fialu to zdôvodnil nesúhlasom s niektorými krokmi slovenskej vlády v oblasti zahraničnej politiky. Lipavský začiatkom apríla uviedol, že hoci rozhodnutie Česka vzťahy medzi krajinami ovplyvnilo, ostávajú „veľmi dobré“.

Robert Fico / Petr Fiala / Čítajte viac Česko v reakcii na slovenskú zahraničnú politiku odložilo medzivládne konzultácie
11 debata chyba
Viac na túto tému: #Česko #Slovensko #vojna na Ukrajine #Jan Lipavský