Pellegrini prevzal palác: Múr pokropený krvou musíme zbúrať, sme jedno Slovensko (online)

Bývalý premiér a predseda parlamentu Peter Pellegrini sa ujal prezidentského úradu. 48-ročný politik uspel v aprílovom rozhodujúcom kole priamych volieb novej hlavy štátu.

15.06.2024 10:00 , aktualizované: 21:45
debata (329)
Pellegrini si prevzal Prezidentský palác
Video
Inaugurácia Petra Pellegriniho - vojenská prehliadka
Video

Najdôležitejšie udalosti:

Pellegrini zložil slávnostný sľub
Video
Zľava: Bývalá prezidentka SR Zuzana Čaputová a...
Prezident SR Peter Pellegrini (vpravo) počas...
+93Návštevníci prehliadky Čestnej stráže na...

Inauguráciu nového prezidenta Slovenskej republiky sme sledovali ONLINE:

20:20 Program inauguračného dňa prezident zavŕši od 20.00 hod slávnostnou recepciou na Bratislavskom hrade. Zúčastni sa na nej niekoľko stoviek hostí.

Na snímke prezident SR Peter Pellegrini počas... Foto: TASR, Jaroslav Novák
SR prezident Pellegrini inaugurácia BAX Na snímke prezident SR Peter Pellegrini počas slávnostnej recepcie na Bratislavskom hrade 15. júna 2024.
Na snímke prezident SR Peter Pellegrini počas... Foto: TASR, Jaroslav Novák
SR prezident Pellegrini inaugurácia BAX Na snímke prezident SR Peter Pellegrini počas slávnostnej recepcie na Bratislavskom hrade 15. júna 2024.

20:00 Na inaugurácii sa zúčastnil aj šéf rezortu práce Erik Tomáš, gratuláciu adresoval novému prezidentovi i minister investícií Richard Raši (obaja Hlas).

Šéf envirorezortu Tomáš Taraba (nominant SNS) verí, že Pellegrini bude dôstojne reprezentovať prezidentský úrad tak, ako na vysokej úrovni adresoval Slovákom svoj inauguračný prejav.

19:30 Mimoparlamentné politické subjekty reagujú na inauguráciu prezidenta SR Petra Pellegriniho.

Podpredseda strany Demokrati a expremiér Eduard Heger hovorí o potrebe rešpektovať výsledky demokratických volieb. Prezidentovi praje, aby bol nadstranícky a uprednostňoval záujmy ľudí pred záujmami politikov.

Líder hnutia Republika Milan Uhrík je rád, že Slovensko má nového prezidenta. „Dúfam, že voličov nesklame a nezradí. Jeho prácu budeme sledovať,“ doplnil. Inaugurácia bola podľa neho zorganizovaná na maximálnej štátnickej aj profesionálnej úrovni.

„Želám mu, aby bol nadstranícky a aby bol dobrý prezident pre všetkých občanov žijúcich na Slovensku,“ uviedol na sociálnej sieti predseda hnutia Sme rodina Boris Kollár.

18:20 Prezident sa z Ivanky pri Dunaji presunul pod devínske bralo, kde k Pamätníku Brána Slobody položil veniec. Pamätník na sútoku Moravy a Dunaja postavili na pamiatku štyroch stoviek mužov a žien usmrtených na hraniciach ČSSR pri pokuse o útek za „Železnú oponu“ v rokoch 1945 – 1989, ako aj násilne vyhnaných zo svojej vlasti.

Na snímke nový prezident SR Peter Pellegrini... Foto: TASR, Pavol Zachar
SR prezident Pellegrini inaugurácia BAX Na snímke nový prezident SR Peter Pellegrini počas Pietneho aktu kladenia venca k Pamätníku Brána slobody a sviečky k Pamätníku obetiam železnej opony pod hradom Devín v Bratislave 15. júna 2024.

18:00 Peter Pellegrini na sociálnej sieti poďakoval Zuzane Čaputovej za jej päť rokov v službe vlasti. Poprial jej, nech sa jej darí v pracovnom i osobnom živote.

17:50 Peter Pellegrini položil veniec k Pamätníku generála M. R. Štefánika v Ivanke pri Dunaji. Ide o pamätné miesto, kde tragicky zahynul spoluzakladateľ ČSR, významný vedec, generál Milan Rastislav Štefánik.

Na snímke nový prezident SR Peter Pellegrini... Foto: TASR, Jaroslav Novák
SR prezident Pellegrini inaugurácia BAX Na snímke nový prezident SR Peter Pellegrini počas pietneho aktu kladenia venca k Pamätníku M. R. Štefánika v Ivanke pri Dunaji 15. júna 2024.

17:45 V Bratislave v sobotu zložil prísahu nový slovenský prezident Peter Pellegrini. O inaugurácii informovala napríklad aj americká agentúra AP, ktorá pripomína, že Pellegrini je „blízky spojenec populistického premiéra" Roberta Fica.

Peter Pellegrini, Robert Fico Čítajte viac Blízky spojenec populistického premiéra zložil prezidentskú prísahu, píše o Pellegrinim agentúra AP

17:05 Odborníci z oblasti politológie a sociológie zhodnotili inauguračný prejav prezidenta Petra Pellegriniho.

SR prezident Pellegrini inaugurácia BAX Čítajte viac Aký bol Pellegriniho prejav? Konzervatívny, ambície sa mu zrejme nepodarí naplniť, hodnotia odborníci

16:50 Peter Pellegrini absolvoval slávnostný obed so seniormi a mladými.

Na snímke nový prezident SR Peter Pellegrini... Foto: TASR, Pavol Zachar
SR prezident Pellegrini inaugurácia BAX Na snímke nový prezident SR Peter Pellegrini prichádza medzi seniorov a mladých ľudí, ktorých pozval na slávnostný obed po zložení prezidentského sľubu do Veľkej sály Prezidentského paláca v Bratislave v sobotu 15. júna 2024.

16:45 Predseda koaličného Hlasu Matúš Šutaj Eštok praje novému prezidentovi SR Petrovi Pellegrinimu, aby sa jeho vízia o spojenom Slovensku a búraní vzájomných múrov stala čím skôr realitou.

„Som presvedčený, že Slovensko má oddnes tú najlepšiu hlavu štátu, akú môže mať,“ uviedol Šutaj Eštok na sociálnej sieti.

16:30 Polícia zatiaľ nezaznamenala v súvislosti s inauguráciou prezidenta SR Petra Pellegriniho žiadny incident. Bratislavská krajská polícia o tom informovala na sociálnej sieti.

„Bezpečnostné opatrenia v súvislosti s inauguráciou prezidenta SR prebiehajú aj naďalej. Policajti dohliadajú na verejný poriadok a bezpečnosť v uliciach hlavného mesta,“ uviedla.

16:20 Peter Pellegrini predniesol skvelý inauguračný prejav, zdôraznil Miloš Zeman na tlačovej konferencii v Bratislave. Na Slovensko pricestoval na pozvanie novej hlavy štátu. „Byť prezidentom všetkých občanov je takmer nemožné, ale je možné stať sa prezidentom veľkej väčšiny. Určite však nie prezidentom atentátnika na slovenského premiéra Roberta Fica," vyhlásil bývalý český prezident.

PREZIDENT: Rozlúèková návšteva prezidenta ÈR v SR Čítajte viac Zeman upozornil, že Pellegrini nemôže byť prezidentom páchateľa atentátu na Fica

16:00 Ministri zdôrazňujú po sobotnej inaugurácii prezidenta SR Petra Pellegriniho jeho politiku pokoja a zmierenia. Prajú mu úspešné vykonávanie prezidentského mandátu.

„Aj touto cestou mu blahoželám a želám mu šťastné a profesionálne rozhodnutia v prospech záujmov Slovenska a občanov Slovenskej republiky,“ uviedol na sociálnej sieti minister financií Ladislav Kamenický (Smer).

Šéf slovenského rezortu diplomacie Juraj Blanár (Smer) poukázal na to, že prezident je zároveň veliteľom Ozbrojených síl SR. „Nech napĺňanie vášho významného mandátu prispeje k úspešnej budúcnosti našej vlasti a našej štátnosti,“ zaželal novej hlave štátu. Minister pôdohospodárstva Richard Takáč (Smer) je hrdý na to, že Slovensko má prezidenta všetkých ľudí.

Ministerka zdravotníctva Zuzana Dolinková (Hlas) verí, že Pellegriniho politika pokoja a zmierenia nájde odozvu v spoločnosti a upokojí a zjednotí rozdelenú spoločnosť. „Do Prezidentského paláca prichádza politik, u ktorého bol a je človek a jeho život vždy na prvom mieste,“ zdôraznila.

Do úradu nastupuje podľa podpredsedu vlády SR pre plán obnovy a eurofondy Petra Kmeca (Hlas) sociálno-demokratický politik, „ktorý bude dôstojne reprezentovať Slovensko na medzinárodnej scéne a vždy zastupovať jeho národnoštátny záujem“.

Pellegrini si prevzal Prezidentský palác
Video

15:55 Inauguračný prejav prezidenta SR Petra Pellegriniho bol štátnický a vlastenecký, uviedli z tlačového odboru strany Smer.

Strana považuje za dôležité, že v rámci inauguračného prejavu zaznelo, že sa Slovensko musí zomknúť a každý musí vedieť rešpektovať iné názory. „Držme palce Petrovi Pellegrinimu,“ zdôraznil Smer.

15:40 Prezident SR Peter Pellegrini vo svojom inauguračnom prejave naznačil, že za rozdelenie spoločnosti môžu všetci. Poukázal na vinu politikov, médií aj ľudí. Snažil sa im pritom ukázať, že by si mali vstúpiť do svedomia, skonštatoval sociológ a riaditeľ agentúry AKO Václav Hřích s tým, že sa uvidí, či sa to aj podarí zrealizovať.

„Rozprával veľa o porozumení medzi ľuďmi na Slovensku. Samozrejme, nezabudol opomenúť aj fakt, že žijeme v dynamickej dobe, kde je veľa nástrah a stále menej pociťujeme istoty,“ poznamenal. Jadrom podľa neho bolo zomknúť sa. Doplnil, že Pellegrini hovoril o mnohých príkladoch aj z histórie Slovenska, kde zomknutie ľudí v určitých kritických situáciách Slovensku pomohlo a posunulo ho ďalej.

Prezident SR by bol podľa sociológa rád iniciátorom alebo začal s iniciatívami, aby si ľudia aj politici viac rozumeli. „Sám naznačil, že si myslí, že Prezidentský palác by malo byť miesto, kde by mal byť v prípade väčších konfliktov medzi politickými stranami spôsob tieto konflikty urovnávať a hľadať spoločnú reč,“ uviedol.

Hřích poukázal aj na to, že prezident SR v príhovore neopomenul ani zahraničnú politiku. Hovoril podľa neho o tom, čo komunikoval aj predtým. Slovensko pritom považuje za pevnú súčasť európskych a euroatlantických štruktúr, ale zároveň by podľa sociológa chcel, aby malo čo najsilnejší hlas a neprispôsobova­lo sa.

15:30 Pápež František zablahoželal Petrovi Pellegrinimu, ktorý sa v sobotu stal prezidentom SR. Uistil ho o svojich modlitbách.

„Zasielam vám srdečné blahoželania na začiatku vášho mandátu prezidenta Slovenskej republiky a zároveň vás uisťujem o svojich modlitbách,“ uviedol pápež v pozdrave, ktorý v závere svätej omše v Katedrále svätého Martina v Bratislave prečítal apoštolský nuncius na Slovensku Nicola Girasoli.

„Aby vám Boh udelil silu a múdrosť vo vašej službe k spoločnému dobru, zvolávam na vás aj na celý milovaný slovenský národ hojnosť Božského požehnania a pokoja,“ dodal pápež František vo svojom blahoželaní.

15:05 Zuzana Čaputová privítala Petra Pellegriniho v Prezidentskom paláci, ktorý mu tak symbolicky odovzdáva. Potom na nádvorí absolvoval prehliadku Čestnej stráže prezidenta SR. Nasledovať bude slávnostný obed v paláci, na ktorý Pellegrini pozval 15 mladých ľudí a 15 seniorov.

Na snímke nový prezident SR Peter Pellegrini... Foto: TASR, Michal Svítok
SR prezident Pellegrini inaugurácia BAX Na snímke nový prezident SR Peter Pellegrini počas prevzatia Prezidentského paláca z rúk jeho predchodkyne Zuzany Čaputovej 15. júna 2024 v Bratislave.

14:55 Bohoslužba v Dóme sv. Martina sa skončila. Pellegrini si teraz prevezme prezidentský palác.

14:38 Inauguračný prejav prezidenta SR Petra Pellegriniho znel dosť konzervatívne, jeho obsahom boli najmä slová o spájaní spoločnosti, uviedol politológ Samuel Abrahám. Chýbalo mu výraznejšie oslovenie žien a príslušníkov menšín.

„Z veľkej väčšiny to bol zmierujúci prejav. Prezident hovoril o tom, akým spôsobom chce spájať a chce byť pre občanov. Uvidíme, aké budú jeho ďalšie kroky,“ povedal politológ.

Poukázal na to, že prezident veľa rozprával o rodine. „Avšak vieme, že na Slovensku sú státisíce ľudí, ktorí sú rozvedení, ktorí nie sú v rodinnom zväzku alebo sú inej orientácie,“ dodal.

Podotkol, že Pellegrini nespomenul okrem atentátu na premiéra aj ďalšie udalosti s politickým pozadím. Napríklad vraždu novinára Jána Kuciaka či streľbu na Zámockej ulici v Bratislave. „Zaslúžili by si tiež spomenutie,“ doplnil.

Chýbalo mu tiež výraznejšie oslovenie žien a menšín. Poukázal tiež na to, že prejav bol pomerne dlhý, pričom ho prezident prednášal s pomocou čítacieho zariadenia.

SR prezident Pellegrini inaugurácia BAX Čítajte viac Inauguračný prejav prezidenta SR Petra Pellegriniho

14:25 Poradcom prezidenta Petra Pellegriniho pre medzinárodné právo, právne a ústavnoprávne otázky by sa mal stať profesor Miroslav Slašťan z bratislavskej Univerzity Komenského. Pellegrini to potvrdil v rozhovore pre RTVS. Ďalšie mená chce postupne predstaviť až po dohode s ľuďmi.

„Je to osoba, ktorá možno nie je taká mediálne známa, ale je to profesor v primeranom veku s primeranými skúsenosťami a cením si na ňom, že sa viac venuje odbornej práci ako svojej vlastnej prezentácii v médiách. Myslím si, že môže byť veľmi dobrou posilou,“ priblížil Pellegrini.

Podotkol, že bol a bude sociálnym demokratom, ktorý má blízko k ľuďom či práci. Tvrdí, že dokáže zachovať objektivitu pri svojich rozhodnutiach. „Budem sa snažiť byť maximálne spravodlivý tak, aby ľudia naozaj videli, že nenadŕžam ani jednej, ani druhej strane a vždy iba fakty, zákony a ústava budú tie rozhodujúce veci, na základe ktorých sa budem snažiť rozhodovať,“ skonštatovala hlava štátu.

Zároveň bude žiadať, aby sa pri zásadných otázkach spojila koalícia s opozíciou. Taktiež, aby sa vrátili ku konsenzu pri zahraničnej politike a všeobecnej zhode pri pohľade na energetickú politiku či ochranu životného prostredia.

pellegrini a kubis Čítajte viac Pellegrini vytiahol tromf. Len aby ho nestratil ako kedysi Fico. Prečo môže byť Kubiš prínosný v Grasalkovičovom paláci?

14:09 Bývalá prezidentka SR Zuzana Čaputová želá svojmu nástupcovi Petrovi Pellegrinimu úspešný mandát. Slovensku želá pokojnejšie časy. Uviedla to na sociálnej sieti.

„Môjmu nástupcovi prezidentovi Petrovi Pellegrinimu želám úspešný mandát, aby naplnil svoje poslanie, ktorým je služba všetkým občanom,“ priblížila Čaputová.

Vojenská prehliadka
Video

13:55 Predseda opozičnej SaS Branislav Gröhling verí, že Peter Pellegrini neuhne nielen od svojho oficiálne zloženého prezidentského sľubu, ale ani od sľubu byť prezidentom všetkých, nielen tých, ktorí ho volili či volili koalíciu. Šéf liberálov to uviedol na sociálnej sieti.

„Prezident v prejave správne pomenoval rozdelenú spoločnosť, ktorá stojí pred výzvou zastavenia zla a nenávisti,“ podotkol. Slovensko podľa Gröhlinga stojí aj pred výzvou k zmiereniu, ku ktorej musí prispieť aj nová hlava štátu. „Prvý krok Peter Pellegrini zvládol,“ dodal.

13:45 Peter Pellegrini to bude mať ako prezident ťažké, latka je nastavená veľmi vysoko. Na sociálnej sieti to uviedol predseda hnutia Progresívne Slovensko Michal Šimečka v reakcii na inauguráciu novej hlavy štátu. Zároveň jemu aj celému Slovensku praje, aby sa rozhodol správne a bol dobrým prezidentom.

„Veľa bude záležať od toho, či dokáže narysovať hrubú čiaru za nešťastným, útočným spôsobom volebnej kampane aj za svojimi straníckymi spojencami z minulosti,“ podotkol Šimečka. Za neštandardný krok považuje Pellegriniho obsadenie pozície čestného predsedu Hlasu-SD. Dôležité tiež podľa šéfa hnutia bude, či sa rozhodne byť prezidentom „na okrasu“, sústredeným na status a oficiality, alebo bude prezidentom všetkých ľudí.

13:40 Predseda opozičného KDH Milan Majerský praje prezidentovi SR Petrovi Pellegrinimu, aby vykonával svoju funkciu so štátnickým prístupom a vždy uprednostnil dobro a záujem všetkých občanov Slovenskej republiky pred záujmami úzkych politických skupín.

„Až čas ukáže, ako v týchto skúškach obstojí a ako si ho história bude pamätať. Napriek tomu, že nie vo všetkom sa s novým prezidentom zhodneme, želám si, aby sme si toto obdobie pamätali ako obdobie zmieru, súdržnosti a prosperity,“ podotkol Majerský.

Prezidentovi tiež praje, aby Slovensko dôstojne reprezentoval v zahraničí, bol nadstranícky a nositeľ pokoja. „Peter Pellegrini vstupuje ako prezident do náročného obdobia, keď v spoločnosti panuje veľká nedôvera, nenávisť a nepokoj. Očakávam od prezidenta, že bude prinášať pokoj, rozvahu a spájať rozdelenú spoločnosť,“ doplnil šéf KDH.

13:30 Začala sa slávnostná bohoslužba slova Te Deum v Dóme sv. Martina. Vedie ju bratislavský arcibiskup Mons. Stanislav Zvolenský.

Prezident sa presunul na slávnostnú bohoslužbu
Video

13:10 Peter Pellegrini strávil takmer celý svoj dospelý profesijný život v politike. Stane sa druhým najmladším prezidentom v úrade a zároveň prvým, ktorý sa síce vzdal členstva v strane Hlas, no ostal v jej straníckych štruktúrach. Spája sa s ním niekoľko kontroverzných rozhodnutí a káuz. Pred štyrmi rokmi sa rozhodol osamostatniť, vzal „Pelleho jedenástku“ a odišiel od svojho politického otca, šéfa Smeru a dnes premiéra Roberta Fica. Prešiel si viacerými funkciami a ako prvý obsadil všetky tri najvyššie posty – predsedom Národnej rady SR (NR SR) bol dvakrát, premiérom raz a dnes presne na poludnie dosiahol vrchol svojej kariéry a sa stal sa šiestym prezidentom Slovenskej republiky.

SR prezident Pellegrini inaugurácia BAX Čítajte viac Pellegrini ako prvý obsadil všetky najvyššie posty. Palác je vrcholom jeho kariéry. Začínal ako poslanecký asistent, aká bola jeho cesta?

12:34 Slávnostná schôdza NR SR sa skončila. Prezidenta čaká prehliadka jednotiek Ozbrojených síl SR na Hviezdoslavovom námestí. Následne sa presunie na slávnostnú bohoslužbu slova Te Deum v Dóme sv. Martina.

Ľudia zdravia prezidenta
Video
Zdroj: TV Pravda

12:20 Slovensko bolo, je a ostane pevnou súčasťou Európskej únie i Severoatlantickej aliancie, ale nebude sa v nich nikdy báť hovoriť svojím suverénnym hlasom. Vo svojom inauguračnom príhovore to vyhlásil prezident SR Peter Pellegrini. Chce pracovať aj na zdravých vzťahoch so všetkými našimi susedmi. Sľubuje spájanie Slovenska, chce aktívne ponúkať víziu zjednoteného a súdržného národa. Usilovať sa chce o vytvorenie silného a starostlivého štá­tu.

Pellegrini: Moje hodnoty ako prezidenta sú štát, národ, rodina a človek
Video

12:15 Ľudia by nemali podľahnúť klamnému názoru, že spor sa musí z politiky vytratiť. Ten tam prirodzene patrí, pretože politika má byť miestom výmeny názorov a aj súbojov o svoje idey a hodnoty. Tento súboj však musí mať svoje pravidlá. Vo svojom inauguračnom príhovore to vyhlásil prezident SR Peter Pellegrini. Slovensko v súčasnosti podľa neho potrebuje súdržnosť, jednotu a spoločný ťah na bránu.

SR prezident Pellegrini inaugurácia BAX Čítajte viac Inauguračný prejav prezidenta SR Petra Pellegriniho

12:07 Hodnoty nového prezidenta SR Petra Pellegriniho sú štát, národ, rodina a človek. Definovanie si celospoločensky akceptovaných hodnôt a spoločnej vízie je tým najlepším predpokladom na to, aby národ uspel v ťažkých časoch. Vyhlásil to vo svojom inauguračnom príhovore.

12:01 Peter Pellegrini zložil do rúk predsedu Ústavného súdu SR Ivana Fiačana ústavou predpísaný sľub a ujíma sa funkcie prezidenta SR. Fiačan zloženie sľubu v zmysle ústavy potvrdil, čím sa Pellegrini ujal funkcie.

„Sľubujem na svoju česť a svedomie vernosť Slovenskej republike. Budem dbať o blaho slovenského národa, národnostných menšín a etnických skupín žijúcich v Slovenskej republike. Svoje povinnosti budem vykonávať v záujme občanov a zachovávať i obhajovať ústavu a ostatné zákony,“ citoval Pellegrini Ústavu SR.

11:45 Začína sa slávnostná schôdza Národnej rady SR. Peter Pellegrini na nej zloží slávnostný sľub.

Na inaugurácii sú okrem rodiny aj najvyšší ústavní činitelia, dosluhujúca prezidentka Zuzana Čaputová, podpredseda NR SR Peter Žiga, ktorý je poverený riadením parlamentu, ako aj šéf Ústavného súdu SR Ivan Fiačan. Premiér Robert Fico (Smer) sa zo zdravotných dôvodov na inaugurácii nezúčastňuje. Na schôdzi sú prítomní podpredsedovia vlády SR a ministri. Tiež bývalí prezidenti SR Andrej Kiska, Rudolf Schuster a Ivan Gašparovič či poslanci NR SR. Inaugurácie sa zúčastnili aj bývalý český prezident Miloš Zeman a expremiér Česka Andrej Babiš. Taktiež sú tam zástupcovia regionálnej samosprávy, zástupcovia diplomatického zboru, registrovaných cirkví na Slovensku aj osobní hostia Pellegriniho.

VIDEO: Atmosféra v Redute pred inauguráciou: Prišiel Mečiar i Babiš
Video

Žiga sa poďakoval prezidentke Zuzane Čaputovej, ktorá čelila mnohým výzvam počas svojej funkcie. „Ako prvá žena v histórii v pozícii hlavy štátu reprezentovala Slovensko doma a v zahraničí vždy slušne a dôstojne,“ povedal.

Pellegriniho podľa Žigu pozná Slovensko aj zahraniční partneri. Podotkol, že druhá najvyššia volebná účasť dáva novozvolenému prezidentovi mimoriadne silný mandát. „Hlava štátu má stáť nad súbojom politických rivalov byť tu pre všetkých občanov bez rozdielu a spoločnosť má spájať. Nachádzame sa v ťažkom období, keď Slovensko potrebuje spájanie, zmierenie, rozvahu a pokoj,“ uviedol Žiga s tým, že je potrebná aj konštruktívna spolupráca inštitúcii. Považuje to za veľkú výzvu a záväzok. Žiga verí, že výzvy, pred ktorými štát stojí doma aj v zahraničí, zvládne.

11:23 Otec, je mi veľmi ľúto, že tu dnes už nemôžeš byť so mnou. Ale verím, že zhora na všetko dávaš pozor, napísal Pellegrini na sociálnej sieti.

Peter Pellegrini Čítajte viac Zomrel otec zvoleného prezidenta Petra Pellegriniho, bojoval s ťažkým ochorením

11:15 Viete, že prezidentský sľub je vytlačený na špeciálnom ručnom papieri?

Peter Pellegrini Čítajte viac Deväť zaujímavostí, ktoré by ste mali vedieť o inaugurácii

11:06 Český exprezident Miloš Zeman na inauguráciu Petra Pellegriniho pricestoval už v piatok, večer prijal v bratislavskom hoteli Carlton bývalého prezidenta Ivana Gašparoviča aj podpredsedu parlamentu Andreja Danka. Stretol sa aj s ministrom vnútra Matúšom Šutajom Eštokom. Na inauguráciu prišiel aj český expremiér Andrej Babiš.

10:50 Pred budovou bratislavskej Reduty sa začínajú schádzať ľudia. Každú chvíľu začnú prichádzať aj hostia pozvaní na inauguráciu novej hlavy štátu. Podujatie sprevádzajú prísne bezpečnostné opatrenia.

Inaugurácia prezidenta: Prísne bezpečnostné opatrenia a stovky policajtov
Video

Slávnostnú schôdzu Národnej rady SR povedie v Redute zastupujúci predseda parlamentu Peter Žiga. Pellegrini zloží prezidentský sľub napoludnie. Podľa medializovaných informácií by malo byť prítomných zhruba 450 hostí, medzi nimi členovia vlády i zákonodarného zboru, taktiež členovia diplomatického zboru. Prijatie pozvania potvrdil i neúspešný prezidentský kandidát Ivan Korčok.

Rudolf Schuster spomína a želá budúcemu prezidentovi
Video

10:35 Novozvolený prezident Peter Pellegrini si na nástup do úradu vybral hymnickú pieseň „Hoj vlasť moja“. O hudbu sa postará vyše 91 hudobníkov.

Pod vedením šéfdirigenta Slovenskej filharmónie Daniela Raiskina zahrá 51-členný orchester. Spievať bude 40-členný spevácky zbor na balkóne koncertnej siene.

V budove Reduty je už všetko pripravené na... Foto: Ľuboš Pilc
reduta, slovenská filharmónia, inaugurácia V budove Reduty je už všetko pripravené na inauguráciu nového prezidenta Petra Pellegriniho.

10:32 Ráno je ešte hlavou štátu Čaputová, napoludnie už Pellegrini. Čo môže a musí prezident?

Ústavný právnik Vincent Bujňák o právach a povinnostiach prezidenta
Video
Zdroj: ta3

10:15 Zvolený prezident Peter Pellegrini považuje blížiacu sa inauguráciu za najdôležitejšiu chvíľu jeho doterajšieho života. Uviedol to na sociálnej sieti.

„Víri vo mne obrovské množstvo pocitov – hrdosť, radosť, ale aj obrovská zodpovednosť a rešpekt. Som vďačný za nesmierne silný mandát, ktorý som vďaka dôvere vás, občanov Slovenskej republiky, v aprílových voľbách dostal,“ uviedol s tým, že si hlboko váži dôveru občanov a verí, že ju nesklame.

10:10 S dopravnými obmedzeniami treba rátať v Bratislave v súvislosti so sobotňajšou inauguráciou prezidenta SR. Týkať sa budú najmä Starého Mesta, Devína a diaľničného obchvatu Bratislavy D1 a D2.

Cestná premávka pre individuálnu aj hromadnú dopravu bude vylúčená pri Redute a okolí od 7.00 do 13.30 h. Staromestská ulica bude obojsmerne uzavretá od 12.30 do 15.30 h od Mosta SNP po Hodžovo námestie pre všetku dopravu. „Zjazd bude umožnený z Mosta SNP v smere z Petržalky na Vajanského nábrežie a výjazd na Most SNP bude z nábrežia v smere do Petržalky,“ priblížili bratislavskí mestskí policajti.

Obmedzenie premávky bude aj v okolí Pamätníka generála M. R. Štefánika v čase od 16.00 do 17.00 h a v okolí hradu Devín v čase od 16.30 do 17.30 h. Po trase Hodžovo námestie, Staromestská ulica, Most SNP, diaľničný obchvat D1 v smere od Mosta SNP po Letisko M. R. Štefánika budú približne od 16.00 do 16.30 h uzatvorené cesty. Taktiež po trase Ivanka pri Dunaji, diaľničný obchvat D1 v smere od Letiska M. R. Štefánika, diaľnica D2 po križovatku s diaľnicou D4, Devínska Nová Ves a Devín v čase asi od 16.30 do 17.00 h.

Peter Pellegrini Čítajte viac Pellegrini mi eleganciou pripomína Masaryka. Mal by sa však oholiť, odporúča novému prezidentovi protokolistka

Hliadky počas soboty posilní aj Mestská polícia (MsP) Bratislava. Pripomína, že obmedzenia parkovania vozidiel sa dotknú predovšetkým Starého Mesta, konkrétne Jesenského ulice, Medenej, Mostovej a Kapitulskej ulice, Námestia Ľudovíta Štúra, Rudnayovho námestia, ako aj časti ulice Palisády. Uzatvorená bude podľa MsP aj Grasalkovičova záhrada.

Polícia zároveň vyzýva vodičov, aby sa uvedeným úsekom vyhli a využili alternatívnu trasu. Upozorňuje aj na obmedzenia súvisiace s prevádzkou bezpilotných prostriedkov. „Počas celého dňa je potrebné sa striktne riadiť aktuálne platnými obmedzeniami vo vzdušnom priestore,“ doplnili policajti.

Prezidentka Čaputová oficiálne opustila palác: Za zvukov Piesne o rodnej zemi zamávala ľuďom
Video

10:05 Dopravný podnik Bratislava (DPB) avizuje počas soboty prerušenie premávky električiek na Jesenského ulici a autobusov na Staromestskej ulici. Dôvodom je inaugurácia prezidenta SR.

Električkové linky číslo 1 a 4 nebudú premávať po Jesenského ulici v čase od 7.00 do 15.00 h. Linka bude premávať po polookružnej trase Hlavná stanica… – Poštová – Kapucínska – Chatam Sófer – Most SNP – Šafárikovo námestie – …Hlavná stanica. Zastávky Jesenského a Námestie Ľudovíta Štúra nebudú vôbec obsluhované. Zastávka Centrum bude obsluhovaná iba v smere na Hlavnú stanicu.

Bratislava sa pripravuje na inauguráciu nového prezidenta
Video
Zdroj: TV Pravda/Ivan Majerský

Linka číslo 4 bude v smere do Dúbravky premávať po trase Zlaté Piesky/Stanica Nové Mesto… – Centrum (nástupište A) – Centrum (nástupište D) – Kapucínska – Kráľovské údolie – …Dúbravka, Pri kríži. Zastávky Most SNP a Chatam Sófer budú obsluhované iba v smere na Zlaté Piesky/Stanicu Nové Mesto. „Trasa linky v smere Zlaté Piesky/Stanica Nové Mesto sa nemení,“ doplnil DPB.

V čase od 12.30 do 15.00 h nebudú premávať autobusy po Staromestskej ulici, zastávka Zochova nebude obsluhovaná. Obmedzenie sa dotkne liniek 31, 39, 80, 83 a 93.

Prípravy na inauguráciu prezidenta Pellegriniho

Slávnostná schôdza sa začne krátko pred pravým poludním v reprezentačnej budove Reduty na Námestí Eugena Suchoňa, ktorá je pôsobiskom Slovenskej filharmónie.

Fotogaléria
Prípravy na inauguráciu prezidenta v Bratislave...
Prípravy na inauguráciu prezidenta v Bratislave...
+10Prípravy na inauguráciu prezidenta v Bratislave...

10:00 Pellegrini zloží prezidentský sľub napoludnie do rúk predsedu Ústavného súdu na slávnostnej schôdzi parlamentu, ktorá bude aj tentoraz v sídle Slovenskej filharmónie v centre Bratislavy. Na ceremoniáli sa zúčastní okrem iného aj český exprezident Miloš Zeman a bývalý český premiér Andrej Babiš.

Na Slovensku je Pellegrini prvým politikom, ktorý bude mať v novodobej histórii krajiny skúsenosti s pôsobením vo všetkých troch najvyšších politických funkciách.

 Na snímke v pozadí zvolený prezident SR Peter...
Na snímke vpravo zvolený prezident SR Peter...
+3Zvolený prezident Peter Pellegrini v ateliéri...

Súčasťou inaugurácie a následného programu nového prezidenta bude tradične prehliadka jednotiek slovenskej armády a bohoslužba, ako aj symbolické prevzatie prezidentského paláca. Tentoraz budú tieto akcie sprevádzať prísne bezpečnostné opatrenia v reakcii na májový atentát na premiéra Roberta Fica.

Na popoludnie má Pellegrini naplánovaný slávnostný obed, na ktorý pozval 15 mladých ľudí a rovnaký počet seniorov. Položí tiež vence k pomníku obetí na mieste tragickej nehody spoluzakladateľa Československa Milana Rastislava Štefánika a k pamätníku obetí takzvanej železnej opony.

Pellegrini vo voľbách porazil diplomata Ivana Korčoka, ktorého kandidatúru podporovala opozícia. Pellegrini v kampani obhajoval rozhodnutie Ficovej vlády zastaviť zo štátnych zásob vojenskú pomoc Ukrajine, ktorá sa už viac ako dva roky bráni ruskej vojenskej invázii. Vymedzil sa tiež proti rozhodnutiu českého kabinetu prerušiť medzivládne konzultácie so Slovenskom v reakcii na rozdielne názory na niektoré zahraničnopolitické otázky. Tento rok vo februári Pellegrini pri hlasovaní parlamentu ešte ako jeho predseda podporil zmeny v trestnom práve, ktoré kritizovala Čaputová, slovenská opozícia i európske inštitúcie a ktoré na Slovensku vyvolali sériu protivládnych demonštrácií.

Posledný príhovor prezidentky Čaputovej
Video
329 debata chyba
Viac na túto tému: #inaugurácia prezidenta Petra Pellegriniho