Deväť zaujímavostí, ktoré by ste mali vedieť o inaugurácii

Viete, že prezidentský sľub je vytlačený na špeciálnom ručnom papieri?

15.06.2024 11:15
debata (13)
Ústavný právnik Vincent Bujňák o právach a povinnostiach prezidenta
Video

Prezidentský sľub

Prezident SR prisahá na originál Ústavy SR (originál Ústavy sa vyťahuje z trezora len na veľmi významné príležitosti akými sú práve inaugurácia prezident či skladanie sľubu poslanca). Prezidentský sľub je vytlačený na špeciálnom ručnom papieri.

Hudba

Peter Pellegrini si na nástup vybral hymnickú pieseň Hoj vlasť moja. 51-členný orchester: Šéfdirigent Slovenskej filharmónie Daniel Raiskin 40-členný spevácky zbor na balkóne koncertnej siene

Kvety

Kvetinové dekorácie sú ladené v bielo-krémovo-zelenej farebnej kombinácii. Ich zloženie pozostáva z produkcie slovenských a zahraničných záhradníkov. Pomer je 50 % slovenských a 50 % importovaných kvetov.

Hostia

Koncertná sieň Slovenskej filharmónie bude zaplnená do posledného miesta (vyše 460 miest v sále). Medzi pozvanými sú samozrejme poslanci Národnej rady SR, členovia vlády SR, bývalí prezidenti SR i bývalí predsedovia Národnej rady SR. Po prvýkrát obdržali pozvánku na inauguráciu prezidenta aj štátni tajomníci a bývalí predsedovia vlád SR. Nebudú chýbať ani zástupcovia diplomatického zboru. Pozvanie na inauguráciu prijali bývalý prezident Českej republiky Miloš Zeman a bývalý predseda vlády Českej republiky a aktuálne poslanec Poslaneckej snemovne Parlamentu Českej republiky Andrej Babiš. Podľa nepísaného zvyku boli na inauguráciu prezidenta pozvaní aj neúspešní kandidáti z prezidentských volieb. Samozrejme sa zúčastnia tiež osobní hostia prezidenta.

Svätá omša Te Deum

Predsedajúci bohoslužby: Mons. Stanislav Zvolenský Hudobný sprievod: Katedrálny zbor sv. Martina/Slovenská filharmónia Na svätú omšu sú pozvaní všetci, ktorí sa zúčastnili aj na slávnostnej schôdzi Národnej rady SR.

Vojaci

V rámci inauguračného dňa prezidenta SR sa na rôznych slávnostných aktoch podieľa vyše 150 vojakov.

Obed

Prvými hosťami, ktorých prezident SR Peter Pellegrini pozval na slávnostný obed do paláca, budú mladí ľudia a seniori (15 zástupcov študentov a 15 zástupcov seniorov). Prezident SR tak vyšle prvý signál z paláca, že je dôležitá medzigeneračná solidarita, pretože tá je základom fungovania spoločnosti. Podľa slov prezidenta je dôležité spoločnosť spájať, keďže mladí prinášajú energiu a starší zase skúsenosti.

Menu

Pôjde o tradičné slovenské menu v modernom prevedení, nebudú chýbať pirohy či slovenská ryba. V menu budú prevládať slovenské, lokálne a sezónne dostupné potraviny. Na príprave a podávaní obeda sa budú podieľať študenti Hotelovej akadémie v Bratislave, aby aj týmto spôsobom získali skúsenosti pre svoje budúce povolanie.

Slávnostná recepcia

Slávnostná recepcia sa po prvýkrát uskutoční v Barokovej záhrade Bratislavského hradu. Nakoľko pôjde o prvú recepciu prezidenta SR Petra Pellegriniho, medzi pozvanými sú všetci hostia zo slávnostnej schôdze Národnej rady SR. Samozrejme, nebudú chýbať osobní hostia prezidenta (rodina, priatelia).

13 debata chyba
Viac na túto tému: #inaugurácia prezidenta Petra Pellegriniho