Zeman upozornil, že Pellegrini nemôže byť prezidentom páchateľa atentátu na Fica

Peter Pellegrini predniesol skvelý inauguračný prejav, zdôraznil Miloš Zeman na tlačovej konferencii v Bratislave. Na Slovensko pricestoval na pozvanie novej hlavy štátu. „Byť prezidentom všetkých občanov je takmer nemožné, ale je možné stať sa prezidentom veľkej väčšiny. Určite však nie prezidentom atentátnika na slovenského premiéra Roberta Fica," vyhlásil bývalý český prezident.

15.06.2024 16:20
debata (139)
Český prezident Miloš Zeman o inaugurácii Petra Pellegriniho
Video

Zeman sa stretol v Bratislave s viacerými slovenskými politikmi. Debatoval so všetkými niekdajšími prezidentmi, pričom do svojho programu zaradil aj stretnutie so známym satirikom Milanom Markovičom.

SR prezident Pellegrini inaugurácia BAX Čítajte viac Pellegrini prevzal palác: Múr pokropený krvou musíme zbúrať, sme jedno Slovensko (online)

Český hosť síce podčiarkol, že sa nikdy nemieša do vnútorných záležitostí iných štátov, ale cítil potrebu opakovane sa vyjadriť k česko-slovenským vzťahom: „Odsudzujem rozhodnutie vlády Petra Fialu neuskutočniť pravidelné a tradičné rokovanie českej a slovenskej vlády. Neprispieva to k dobrým vzájomným vzťahom."

Zľava: Bývalá prezidentka SR Zuzana Čaputová a...
Prezident SR Peter Pellegrini (vpravo) počas...
+93Návštevníci prehliadky Čestnej stráže na...

Fiala zrušil stretnutie oboch vlád pred niekoľkými týždňami, keď ho nahnevali najmä niektoré výroky Fica o českom postoji k Ukrajine. Kým slovenský premiér prízvukuje mierové riešenie ruskej vojny proti Ukrajincom bez vojenskej podpory, naopak, Praha sa veľmi angažuje v dodávkach zbraní a munície pre napadnutý štát.

Pellegrini: Moje hodnoty ako prezidenta sú štát, národ, rodina a človek
Video
SR prezident Pellegrini inaugurácia BAX Čítajte viac Inauguračný prejav prezidenta SR Petra Pellegriniho

Zeman komentoval aj pokus o vraždu Fica. „Prikláňam sa k tým, čo tvrdia, že útok mal svoje podhubie. Či už vytvorené výrokmi politikov alebo niektorých novinárov. Páchateľ nebol vyslovene psychopat, bol básnik, mal dostatočný vek, aby ho neobviňovali z pubertálnych nálad," povedal český exprezident. Pokračoval, že atentátnik podľahol nenávistnej atmosfére, ktorá vznikla nielen počas kampane pred slovenskými prezidentskými voľbami. „Treba sa zamyslieť nad všetkými, ktorí túto atmosféru vytvorili," dodal Zeman na krátkej tlačovke.

SR prezident Pellegrini inaugurácia BAX Čítajte viac Pellegrini ako prvý obsadil všetky najvyššie posty. Palác je vrcholom jeho kariéry. Začínal ako poslanecký asistent, aká bola jeho cesta?

© Autorské práva vyhradené

139 debata chyba
Viac na túto tému: #Miloš Zeman #Peter Pellegrini #inaugurácia prezidenta Petra Pellegriniho