Taraba: Slovensko v Rade EÚ presadilo svoje záujmy pri ochrane medveďov

Slovensko presadilo vlastné záujmy pri zákone o obnove prírody a v oblasti ochrany medveďov. Po zasadnutí Rady EÚ pre životné prostredie v Luxemburgu to v pondelok uviedol slovenský minister životného prostredia Tomáš Taraba (nominant SNS), informuje TASR podľa tlačového vyhlásenia komunikačného odboru Ministerstva životného prostredia (MŽP) SR.

17.06.2024 15:55
debata (1)
Nepochopiteľné. Autom hnal medveďa medzi rodinnými domami v Očovej
Video

Taraba po stretnutí informoval, že Európska komisia uznala nový slovenský zákon o eliminácii medveďov za kompatibilný s európskou legislatívou. „Zároveň finálne znenie zákona o obnove prírody vytvára pre Slovensko priestor, že získame významné finančné zdroje na obnovu priemyselne zamorených lokalít napríklad na východe Slovenska v okolí Chemka Strážske,“ uviedol šéf slovenského rezortu životného prostredia.

O prijatí zákona rozhodlo Slovensko svojím hlasom spoločne s Rakúskom. „Jasne som deklaroval, že Slovensko podporí len znenie zákona, ktorý bude garantovať významnú flexibilitu na lokálnej úrovni a nebude mať dosah na poľnohospodárstvo,“ uviedol Taraba.

Podľa ministra Slovensko už dnes plní požiadavky obsiahnuté v zákone o ochrane prírody týkajúce sa ochrany 20 percent plochy územia. Zákon tak bude mať pre SR len finančne pozitívne dôsledky. Nadobudnuté financie pritom bude možné využiť podľa Tarabu napríklad v prospech dekontaminácie problémových častí slovenského územia.

Slovensko podľa Tarabu dalo zároveň jasne najavo, že aj otázka regulácie medveďa predstavuje v slovenskom kontexte neraz nielen otázku bezpečnosti ľudí, ale aj prvok ochrany biodiverzity.

Podľa MŽP Slovensko tiež ocenilo vyváženú a korektnú komunikáciu s Európskou komisiou v oboch otázkach a v danej komunikácii plánuje pokračovať.

1 debata chyba
Viac na túto tému: #medveď hnedý #Tomáš Taraba