Za štátne na futbal do Nemecka. Danko, Drucker, Tomáš, Šutaj Eštok a spol. si užívali zápas s Belgickom

Otvárací zápas slovenskej futbalovej reprezentácie na majstrovstvách Európy v Nemecku si okrem stoviek našincov užili priamo na štadióne vo Frankfurte nad Mohanom aj politici z radov trojkoalície.

18.06.2024 10:38 , aktualizované: 15:07
170902 Airbus A319 Prilet MV SR 9 Foto:
Vládny špeciál Airbus A319
debata (790)

Nebolo by na tom nič, keby v ten istý deň, ako sa uskutočnil zápas s Belgickom, nevzlietlo skoro ráno z bratislavského letiska Milana Rastislava Štefánik slovenské vládne lietadlo Airbus A-319 a o asi hodinu pristálo vo Frankfurte, informoval denník SME s odkazom na Flight radar a Globe ADSB-Exchange.

Pritom žiadny z predstaviteľov vlády alebo koalície na začiatok týždňa neavizoval pracovnú cestu do Nemecka. Túto skutočnosť v utorok potvrdil pre SME aj minister školstva Tomáš Drucker. V rozhovore tiež uviedol, že vo vládnom špeciále boli na trase Bratislave – Frankfurt aj viacerí štátni tajomníci, poslanci či bratislavský župan Juraj Droba.

Podľa Druckera nešlo o nič výnimočné. „Je to štandard, ktorý sa udial aj v minulosti. Môžeme očakávať, že aj na olympijské hry pôjdu vládni predstavitelia,“ uviedol. Juraj Droba v reakcii pre Pravdu uviedol, že do Frankfurtu cestoval vlakom na vlastné náklady. „Keď sa dozvedel, že je prítomná aj vládna delegácia zo Slovenska, preveril u vedenia NRSR prípadnú možnosť cestovať s delegáciou späť na Slovensko, ak je voľné miesto v lietadle, a ušetriť tak čas,“ uviedla v stanovisku hovorkyňa BSK Lucia Forman. Podľa nej Droba náklady spojené s cestou späť na Slovensko po vystavení faktúry uhradí.

Špeciálom podľa rezortu vnútra cestovali do Nemecka zástupcovia policajných zložiek, ktorí sa spolu s nemeckými bezpečnostnými orgánmi spolupodieľajú na bezpečnostných opatreniach v rámci futbalového šampionátu. „Na palube spolu s nimi leteli dvaja podpredsedovia Národnej rady, traja ministri, dvaja štátni tajomníci a asi 20 zástupcov z viacerých ministerstiev,“ priblížil rezort.

Náklady rozdelia medzi päť rezortov

Ako dodal, súčasťou cesty boli aj stretnutia so zástupcami belgickej vlády i primátorom Frankfurtu nad Mohanom. Rozhodnutie letieť hromadne do Frankfurtu vládnym špeciálom sa podľa rezortu udialo po dôkladnom bezpečnostnom a ekonomickom posúdení. Náklady na let proporčne rozdelia medzi päť rezortov.

„Tento druh dopravy je v našich podmienkach úplne bežný. Aj v minulosti pravidelne štátni predstavitelia za každej vlády opakovane využívali služby Leteckého útvaru MV SR na účasť na reprezentačných udalostiach, ako sú olympijské hry, majstrovstvá sveta a podobne, s čím ráta aj štátny rozpočet,“ ozrejmil rezort.

Ako cestujú prezidenti a premiéri: takto vyzerá na palube vládneho špeciálu
Video

Momentkami zo zápasu proti Belgicku, v ktorom Slovensko zvíťazilo 1:0, sa pochválil predseda SNS Andrej Danko, minister práce Erik Tomáš z Hlasu. Na štadióne zápas sledovali aj poverený predseda parlamentu Peter Žiga, minister Drucker a tiež minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (všetci Hlas). Pluska priniesla rovnako zábery zo štadióna a spomínaní politici dokonca zamierili medzi fanúšikov.

Lietadlo, ktoré v pondelok pristálo vo Frankfurte, následne smerovalo na letisko do Hahn asi 120 kilometrov od Frankfurtu. Let trval 22 minút. Krátko po večernom zápase lietadlo o pol jedenástej večer opäť vzlietlo z Hahnu a letelo do Bratislavy s pristátím približne pol hodinu po polnoci.

Favorit sa trápil, Slováci prekvapujúco uspeli....
Sporza TV (Belgicko): "Katastrofálne popoludnie...
+11iDnes.cz (Česko): "Slovensko zobralo Rumunom z...

Podľa ministra Druckera použili politici na presun z Frankfurtu do Hahnu vozidlá zastupiteľského úradu. Minister tiež vylúčil, že zo Slovenska do Nemecka kvôli transferu na letisko vyrazilo vozidlo patriace štátu.

Flotilu letky na prepravu ústavných činiteľov tvoria dve lietadlá Airbus A319 a dva stroje Fokker 100 holandskej výroby. O využití špeciálu rozhoduje minister vnútra, teda momentálne Šutaj Eštok, ktorý sa tiež zúčastnil zápasu s Belgickom.

Opozičné Progresívne Slovensko žiada „okamžité a uveriteľné“ vysvetlenie letu vládnych činovníkov do Frankfurtu. „Verejné zdroje musia byť využívané s maximálnou zodpovednosťou a za účelom, na ktorý boli určené – nie na súkromnú zábavu politikov,“ uviedol poslanec Dávid Dej.

Ak sa podľa progresívcov potvrdí, že vládni politici zneužili svoje postavenie a peniaze daňových poplatníkov, Danko a spol. sa majú „okamžite ospravedlniť“ a zaplatiť všetky náklady.

Veronika Remišová z koalície Slovensko, Za ľudí a KÚ vyzvala podpredsedov parlamentu Žigu a Danka, aby „výlet“ vládnym špeciálom uhradili v plnej výške. Poslancov čaká v parlamente dlhé hlasovanie o 25 bodoch, o druhej poobede by mala koalícia rozhodnúť o tom, aby sa tzv. Lex atentát prerokoval v skrátenom konaní. „O návrhu nedám hlasovať, pretože nespĺňa náležitosti,“ reagoval Žiga na Remišovej návrh.

Šipoš: Uhraďte 30-tisíc eur

Predseda poslaneckého klubu hnutia Slovensko, Za ľudí, KÚ Michal Šipoš tvrdí, že let stál daňových poplatníkov viac ako 30 000 eur. Koaličných politikov vyzýva, aby všetky náklady za let uhradili. „Ministra športu pána Keketiho poslali na tento šampionát verejnou dopravou,“ podotkol poslanec. Doplnil, že šéf rezortu vnútra Šutaj Eštok by mal za tento let prevziať zodpovednosť. Klub zároveň osloví ostatných opozičných partnerov na zbieranie podpisov na odvolanie ministra vnútra.

„Letová hodina Airbusu A319 stojí podľa rôznych leteckých portálov približne 7000 eur. Náklady na spiatočný let sa tak mohli pohybovať okolo 30-tisíc eur,“ dodáva SME. Podľa rezortu vnútra je cena jednej hodiny letu vládneho špeciálu zhruba na štyritisíc eur. Výška nákladov na jednu cestu závisí od meteorologických podmienok, aktuálnych cien paliva a handlingových služieb, ako aj od počtu pasažierov.

Fokker3128 Čítajte viac Kiska lietal špeciálom do Popradu, Pellegrini na operu. Hodina letu stojí tisíce, aké sú pravidlá využívania vládnej flotily?

Ceny vládnych letov sa najviac riešili počas prezidentského obdobia Andreja Kisku. Dôvodom častých výjazdov letky bolo, že hlava štátu počas pracovného týždňa pravidelne cestovala za rodinou do Popradu. Ročne to vychádzalo na vyše sto letov. Legislatíva pritom podobné využívanie lietadiel na súkromné účely nezakazuje. Žiaden slovenský zákon túto tému dokonca ani nerieši.

Ako vyzerá letka vládnych špeciálov

Lietadlá leteckého útvaru sú využívané na prepravu najvyšších ústavných činiteľov - prezident SR, predseda vlády SR, predseda Národnej rady SR. Tiež sa používajú pre potreby ostatných ministerstiev a na vykonávanie iných letov ako napríklad repatriačné či humanitárne lety, lety za účelom záchrany ľudského života alebo reprezentácie štátu.

Fotogaléria
Interiéry vládneho špeciálu Fokker
Letka vládnych lietadiel Slovenskej republiky...
+21Vládný špeciál Airbus
790 debata chyba
Viac na túto tému: #vládny špeciál