Pellegrini prijal Lipavského. Blízkosť národov podľa prezidenta nesmieme brať ako samozrejmosť

Prezident Peter Pellegrini v utorok v Prezidentskom paláci prijal ministra zahraničných vecí Českej republiky Jana Lipavského. Informoval o tom na sociálnej sieti s tým, že hovorili najmä o oblastiach, v ktorých je možné v budúcnosti prehĺbiť bilaterálnu spoluprácu.

18.06.2024 18:59
debata (7)

„Vzťahy medzi Českou republikou a Slovenskou republikou sú mimoriadne nadštandardné a výnimočné. Našu vzájomnú blízkosť však nesmieme brať ako samozrejmosť,“ uviedol Pellegrini.

Prezident Peter Pellegrini počas prijatia...
Vpravo prezident Peter Pellegrini počas...
+3Vpravo prezident Peter Pellegrini počas...

Deklaroval, že počas celého mandátu bude robiť všetko preto, aby bola hĺbka a kvalita partnerstva zachovaná aj naďalej.

„O tom, ako sa o náš jedinečný vzťah ďalej starať, budem hovoriť aj budúci týždeň na mojej prvej oficiálnej zahraničnej pracovnej ceste v Prahe, kde sa okrem prezidenta Petra Pavla stretnem aj s predsedom vlády Petrom Fialom a vedením oboch komôr parlamentu,“ dodal prezident.

Pellegrini: Moje hodnoty ako prezidenta sú štát, národ, rodina a človek
Video

Bilaterálne vzťahy a ich rozvoj, spolupráca na úrovni národných parlamentov, ale aj možnosti rozšírenia spolupráce oboch štátov boli témami utorkového stretnutia podpredsedu Národnej rady Petra Žigu a ministra zahraničných vecí ČR Jana Lipavského.

„Česká republika zostáva naším najbližším susedom, prirodzeným partnerom a spojencom v širokom spektre tém, a to bez ohľadu na politické zloženie parlamentov či vlád na Slovensku či v Česku,“ uviedol Žiga.

Zároveň v súvislosti s rozvojom vzťahov medzi oboma štátmi zdôraznili potrebu nielen udržať, ale aj zintenzívniť kontakt na úrovni národných parlamentov a vlád.

Podpredseda parlamentu deklaroval v rámci spolupráce na úrovni národných parlamentov záujem rozvíjať expertný dialóg medzi výbormi. „Vzájomná inšpirácia pri tvorbe legislatívy, koordinácia v témach ako čerpanie finančných prostriedkov z Európskej únie, nedostatok pracovnej sily alebo nelegálna migrácia sú aktuálne výzvy, ktoré nám parlamentný dialóg môže napomôcť zvládnuť,“ ozrejmil.

Tiež sa zhodli na spolupráci na nepolitickej úrovni, ako napríklad pri výmene informácií v oblasti informatiky či umelej inteligencie a rozšírenie spolupráce na úrovni kultúry.

Peter Pellegrini, slávnostný obed, inaugurácia Čítajte viac Pellegrini bude iný prezident ako Čaputová. S čím prichádza a kam budú smerovať jeho prvé kroky?
7 debata chyba
Viac na túto tému: #Peter Pellegrini #česko-slovenské vzťahy #Jan Lipavský