Na pochode za slobodu a demokraciu sa v Bratislave zišli stovky ľudí. Zúčastnila sa ho aj Greta Thunbergová

Na pochode za slobodu a demokraciu sa v utorok podvečer v Bratislave zišli stovky ľudí.

18.06.2024 19:24 , aktualizované: 23:45
debata (58)

Pochod sa začal o 17.00 h na Námestí SNP a pokračoval na Námestie slobody. Za jeho organizáciou stoja platforma Otvorená Kultúra!, Platforma pre demokraciu, Klimatická koalícia, občianske združenie Mier Ukrajine a organizátori občianskych protestov z dvadsiatich slovenských miest.

Účastníci počas občianskeho pochodu Za slobodu!...
Účastníci počas občianskeho pochodu Za slobodu!...
+13Účastníci počas občianskeho pochodu Za slobodu!...

„Nesúhlasíme s pretváraním verejnoprávnych médií, neodbornými zásahmi do prírody, obmedzovaním slobody mimovládnych neziskových organizácií,“ uviedli v stanovisku organizátori pochodu.

Nesúhlasia ani s návrhmi zákonov a opatrení, ktoré podľa nich majú obmedziť slobodu zhromažďovania sa a sťažiť prístup verejnosti k informáciám.

Súčasťou bolo aj verejné zhromaždenie, na ktorom sa čítalo spoločné vyhlásenie. To podpísalo 90 subjektov z celého Slovenska.

Občianska iniciatíva Otvorená Kultúra na sociálnej sieti upozornila, že na pochode sa zúčastnila aj známa švédska klimatická aktivista Greta Thunbergová.

„Na naše obrovské prekvapenie a radosť sa v zástupe ľudí objavila švédska aktivistka za ochranu klímy Greta Thunberg. Nepotrebovala pozornosť médií, nepotrebovala vystúpiť na pódiu. Na pochode sa zúčastnila ako bežná občianka, ktorá rovnako ako my vyznáva hodnoty slobody a demokracie,“ uviedla iniciatíva, pričom k statusu pripojila aj fotografiu Thunbergovej.

„Je to pre nás signál, že nie sme sami*y. Ľudia sa spájajú naprieč sektormi, ale i naprieč krajinami,“ dodala iniciatíva.

© Autorské práva vyhradené

58 debata chyba
Viac na túto tému: #Slovensko #Sloboda #demokracia #pochod #Greta Thunbergová