Vláda podporila novú vodnú elektráreň na Ipli. Kaliňák: Na PVO prišli ďalšie ponuky

Na podporu konkrétnych projektov miest a obcí v okresoch Rimavská Sobota a Poltár vyčlení vláda 2 142 353 eur. Zelenú dala tiež zámeru výstavby novej prečerpávacej vodnej elektrárne na hornom úseku rieky Ipeľ. Rozhodnutia sú súčasťou opatrení pre zlepšenie sociálno-ekonomickej situácie v oboch okresoch. Kabinet ich odsúhlasil na stredajšom výjazdovom rokovaní v Rimavskej Sobote.

19.06.2024 06:21 , aktualizované: 16:57
debata (4)
Kaliňák išiel ľuďom podať ruku
Video
Bezpečnostné opatrenia v okolí Mestského...
Bezpečnostné opatrenia v okolí Mestského...
+13Bezpečnostné opatrenia v okolí Mestského...

Za jednu z priorít označila vláda v predloženom materiáli aktívne vyhľadávanie strategických investorov pre daný región, podporu etablovaných výrobných závodov v okresoch Rimavská Sobota a Poltár, rovnako tak podporu systémových zamestnávateľov v Banskobystrickom samosprávnom kraji s energeticky náročnými výrobnými programami.

Vláda v Rimavskej Sobote
Video

Uznesenie tak obsahuje i opatrenia na zabezpečenie dobudovania a rekonštrukcie sietí, ktoré súvisia s vybudovaním novej sklárskej prevádzky.

Schválenie zámeru výstavby novej prečerpávacej vodnej elektrárne na hornom úseku rieky Ipeľ mieri k zabezpečeniu zvýšenia energetických zdrojov pre rozvoj hospodárskych aktivít i postupný prechod na elektromobilitu. „Ministerka hospodárstva Denisa Saková (Smer-SD) má do konca roka predložiť na rokovanie vlády návrh organizačného a finančného zabezpečenia výstavby vodnej elektrárne,“ uvádza sa v schválenom uznesení. Minister životného prostredia SR Tomáš Taraba má v rovnakej lehote predložiť novelizovaný zákon o vodách.

Vláda prvýkrát od atentátu v regióne
Video

V prípade obstarania nových systémov protivzdušnej obrany (PVO) ostávajú v hre dve ponuky z Izraela, možnosťou je aj kombinácia oboch systémov, po rokovaní vlády to uviedol podpredseda vlády a minister obrany SR Robert Kaliňák (Smer-SD).

Priznal, že rezort obrany dostal aj ďalšiu ponuku z Francúzska a Talianska v súvislosti so systémami, ktoré budú zavádzané v roku 2025. „Je to z nášho pohľadu opäť atraktívna ponuka, takže sa tým zaoberáme na dennodennej báze,“ uviedol Kaliňák, pričom dynamikou vývoja vysvetlil aj to, že proces ešte stále nie je ukončený. „Verím, že to čo najskôr doriešime, termíny však dávať nebudem,“ uviedol.

SR Bratislava polícia Fico atentát TK PZ BAX Čítajte viac Kapacity polície a ochranky sú po atentáte na Fica napnuté, priznal Solák. Rezerva ešte je, no v júni ich čakajú výzvy

Vláda sa tiež zaviazala vytvárať možnosti pre realizáciu duálneho vzdelávania v priemyselnom parku v okrese Poltár. Vyčlenila takisto 22 000 eur pre Spojenú školu Poltár na obstaranie mobilnej taviacej pece pre praktické vyučovanie žiakov.

V prípade dopravnej infraštruktúry sa opatrenia týkajú realizácie a prípravy realizácie úsekov rýchlostnej cesty D2.

Kabinet tiež schválil úlohy pre podporu rozvoja ovocinárstva a podporu podnikov v oblasti poľnohospodárskej, lesníckej, potravinárskej výroby, opatrenia smerujú aj k podpore zvýšenia cestovného ruchu a propagácie regionálnych atraktivít, ako je Sklárska cesta či Gotická cesta.

4 debata chyba
Viac na túto tému: #výjazdové rokovanie vlády