Dovolenkovanie na jachte má dohru: Šimkovičová a Kotlár možno porušili ústavný zákon

Nadácia Zastavme korupciu podáva podnet na Výbor Národnej rady SR pre nezlučiteľnosť funkcií vo veci podozrenia z porušenia ústavného zákona o ochrane verejného záujmu. Dôvodom je, že ministerka kultúry Martina Šimkovičová (nom. SNS) a poslanec parlamentu Peter Kotlár (SNS) robili reklamu spoločnosti, ktorá ponúka jachtárske zájazdy.

19.06.2024 13:42
debata (96)
Šimkovičová o svojej absencii v parlamente
Video
Zdroj: ta3

Podľa medializovaných informácií sa Martina Šimkovičová a Peter Kotlár 11. júna zúčastnili na jachtárskych pretekoch v chorvátskom meste Vodice. Fotografie z tohto podujatia ukazujú, že obaja mali na sebe tričká s logom spoločnosti, ktorá tieto jachtárske pobyty ponúka. Podľa nadácie mohli týmto konaním porušiť ústavný zákon, ktorý verejným funkcionárom zakazuje používať svoju osobu, podobizeň, obrazovú snímku alebo záznam hlasu na reklamu. „Ústavný zákon jasne stanovuje, že verejní funkcionári nesmú používať svoju osobu na reklamu, a týmto konaním mohli Šimkovičová a Kotlár porušiť svoje povinnosti,“ vysvetľuje právnik Nadácie Zastavme korupciu​​ Ľubomír Daňko.

Ministerka Martina Šimkovičová a poslanec Peter... Foto: FB
šimkovicova, kotlar Ministerka Martina Šimkovičová a poslanec Peter Kotlár počas dovolenky v Chorvátsku v júni 2024.

V prípade potvrdenia porušenia zákona môže výbor ministerke Šimkovičovej a poslancovi Kotlárovi uložiť sankciu vo výške ročného platu. „Verejní funkcionári by mali byť príkladom pre občanov a dôsledne dodržiavať zákony. Používanie ich osoby na reklamu komerčných spoločností je neprijateľné a v rozpore s princípmi transparentnosti a zodpovednosti,“ prízvukuje riaditeľka Nadácie Zastavme korupciu Zuzana Petková.

šimkovicova, kotlar Čítajte aj Namiesto predkladania zákona dovolenkovala Šimkovičová na jachte s Kotlárom. V parlamente ju zháňal aj Blaha

Nadácia výboru poskytla spolu s podnetom aj dôkazný materiál vrátane fotografií a článkov z médií, ktoré dokumentujú účasť Martiny Šimkovičovej a Petra Kotlára na jachtárskych pretekoch. Výbor by mal podnet prešetriť a rozhodnúť o ďalšom postupe.

ministerka Martina Šimkovičová Čítajte aj Šimkovičová pochybenie pri kauze jachta priznala: Komunikácia zlyhala pre technickú chybu
96 debata chyba
Viac na túto tému: #SNS #Martina Šimkovičová #Nadácia Zastavme korupciu #Peter Kotlár