Pellegrini sa chce v úrade venovať vnútrospoločenským témam aj naprávať renomé SR

Prezident Peter Pellegrini chce aj v úrade dbať na kvalitný život občanov a vyrovnávanie regionálnych rozdielov, upozornil i na nové výzvy, akými sú moderné technológie. V rámci agendy sa plánuje venovať nielen domácej, ale tiež zahraničnej politike. Zaumienil si aj naprávať "pokrivené alebo sčasti skreslené renomé" Slovenska. Vyplýva to z jeho vyjadrenia pre TASR.

19.06.2024 14:00 , aktualizované: 16:54
debata (20)
Pellegrini: V EÚ chceme niečo za niečo ako aj iné krajiny. Naším kandidátom je Šefčovič
Video

„Chcem sa venovať všetkým témam vnútrospoločenským a vnútropolitickým a budem sa venovať aj značne širokým oblastiam zahraničnopoli­tickej agendy, takže budem relatívne naširoko rozkročený prezident v týchto oblastiach,“ skonštatoval Pellegrini.

Za základ označil záujem o kvalitný, dôstojný a bezpečný život občanov bez ohľadu na ich zázemie. „Nechcem sa venovať len konkrétne jednému malému výseku v našej spoločnosti, ale chcem určite hovoriť o sociálnej spravodlivosti, chcem rozvíjať ďalej myšlienku vyrovnávania regionálnych rozdielov a poskytovania rovnakých kvalitných služieb občanom bez ohľadu na to, v ktorej časti krajiny sa narodili,“ uviedol. Zdôraznil, že nik by sa nemal cítiť byť vylúčený ani na základe národnosti alebo podľa toho, či je pracujúci, vychováva deti alebo má zdravotné znevýhodnenie.

Dočkali sa. Pellegrini si uctil Štefánika. Potom sa s priaznivcami pozdravil aj vyfotil
Video

Venovať sa chce tiež vplyvu moderných technológií. Poukázal na situáciu v spoločnosti, nálady a formy správania sa, ktoré sú podľa neho extrémne ovplyvnené nástupom moderných technológií, ľahkým prístupom k obsahu i umelou inteligenciou. Poznamenal, že značná časť života sa presúva z fyzickej do digitálnej sféry. Obáva sa, že tu spoločnosť nevie veľmi uchopiť pravidlá správania sa, čo sa prejavuje tiež v náraste agresivity, polarizácii spoločnosti a podobne.

Za dôležitý pilier vo svojom úrade označil prezident medzinárodnú politiku a reprezentáciu Slovenska. Skonštatoval, že rovnako ako po vražde novinára a nástupe do funkcie premiéra, aj teraz by rád „vyrazil do sveta“ a naprával i možno skreslené renomé krajiny. „Aby naozaj celý svet vedel, aká je Slovensko krajina, akých tu máme skvelých ľudí, aká sme dobrá príležitosť pre investície,“ povedal. Brávať so sebou na cesty mieni tiež delegácie podnikateľov. Chce im tak pomôcť otvárať prístup na nové trhy „na všetky štyri svetové strany“, pokiaľ to bude bezpečnostná situácia dovoľovať.

Pellegrini chce po letných prázdninách začať úradovať aj z Banskej Bystrice

Prezident SR Peter Pellegrini vydal pokyn, aby Kancelária prezidenta (KP) SR začala stredajším dňom robiť všetky potrebné kroky na obnovenie činnosti regionálneho pracoviska KP v priestoroch Štátnej vedeckej knižnice v Banskej Bystrici. Po viac ako trojročnej prestávke tam bude hlava štátu niekoľkokrát do roka úradovať a podnikať výjazdy do okolitých regiónov stredného Slovenska. Informoval o tom prezident počas návštevy Banskej Bystrice s tým, že po letných prázdninách by chcel slávnostne prestrihnúť pásku a otvoriť pracovisko.

„Pri nástupe do funkcie som povedal, že nechcem byť prezidentom Prezidentského paláca z Bratislavy. Chcem byť prezidentom ľudí a čo najviac času tráviť v regiónoch Slovenska, samozrejme, pri zodpovednom plnení všetkých medzinárodných a vnútroštátnych povinností, ktoré ma čakajú v Bratislave. Nechcem, aby bolo slávnosťou opustiť Bratislavu a ísť do regiónov. Niekoľkokrát do roka plánujem úradovať z Banskej Bystrice, aby úrad prezidenta bol bližšie k ľuďom, ktorí žijú a pracujú na strednom Slovensku,“ konštatoval Pellegrini.

Zdôraznil tiež, že aj napriek zhoršenej bezpečnostnej situácii sa chce s ľuďmi v uliciach stretávať, podávať si s nimi ruky a tento spôsob nemieni opustiť ani v súčasnom zložitom období.

Prezident plne podporuje témy, o ktorých hovoril s predsedom Banskobystrického samosprávneho kraja Ondrejom Lunterom a primátorom Banskej Bystrice Jánom Noskom. Týkali sa absencie strategického investora v regióne, obnovenia civilnej leteckej dopravy na letisku Sliač, pokračovania rýchlostnej cesty R1, ako aj oblasti zdravotníctva či sociálnych služieb.

Pellegrini zároveň oznámil, že na začiatok septembra pozve zástupcov samospráv na spoločné stretnutie do Prezidentského paláca, aby spolu hovorili o aktuálnej situácii miest a obcí a o námetoch pre rozvoj Slovenska.

20 debata chyba
Viac na túto tému: #Peter Pellegrini