Šuvada odporúčal, aby Slovensko nové medzinárodné zdravotné predpisy podporilo

Zástupca Slovenska v Riadiacej rade Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) Jozef Šuvada odporúčal, aby Slovensko podporilo aktualizované medzinárodné zdravotné predpisy. To, že sa SR rozhodla od prijatia disasociovať, rešpektuje. Uviedol to po stredajšom mimoriadnom rokovaní parlamentného výboru pre zdravotníctvo, kde sa téme venovali.

19.06.2024 20:02
Jozef Šuvada Foto: ,
Jozef Šuvada na snímke z roku 2017
debata (29)

„Odporúčanie, ktoré som dal, je, aby sme sa nijakým spôsobom nevymanili z tohto procesu, ale aby sme zostali členskou krajinou, ktorá podporí medzinárodné zdravotné predpisy z rôznych dôvodov,“ poznamenal. Zároveň víta, že SR sa od prijatia disasociovala a nepristúpila k odmietnutiu, čo podľa jeho slov hrozilo. „Som veľmi rád, že sme nenarušili globálnu dôveru krajín, a teda snahu prijať tento dokument bez nejakých rušivých a negatívnych elementov,“ povedal.

Peter Kotlár, po vymenovaní za splnomocnenca pre preverenie riadenia pandémie
Video

Postoj SR k aktualizovaným predpisom Šuvada rešpektuje. „Rešpektujem, že nás vedie nejaká exekutíva, ktorú sme si zvolili, a nešiel som proti rozhodnutiu, ktoré som dostal,“ doplnil. Zároveň mu však nie je jasné, ako ministerstvo zdravotníctva či vláda plánujú v prípade núdzovej situácie chrániť zdravie občanov SR. Dôvody, pre ktoré SR pristúpila k disasociácii, nepozná. Vie iba o námietke nedostatočného času na zoznámenie sa so všetkými detailmi dokumentu.

Poukázal zároveň na to, že predpisy prijali aj štáty, ktoré majú kontroverzný názor na pandémiu ochorenia Covid-19. Upozornil na to, že Slovensko, ktoré sa od dokumentu disasociovalo, bude po ukončení celého procesu odstrihnuté od všetkého, čo bude nasledovať. Slovensko má však podľa jeho slov šťastie, že je súčasťou EÚ, ktorá má k predpisom pripravovať aj legislatívu či usmernenia. „A teda zdá sa, že aj tak budeme musieť niektoré tie veci dodržiavať,“ dodal.

Dolinková, Kotlár Čítajte viac Prekukol splnomocnenec Kotlár sprisahanie WHO? Medzinárodná hanba, odkázala mu opozícia. Dolinková žiada o pomoc odborníkov

Slovenská republika sa na júnovom stretnutí členských krajín WHO v Ženeve verbálne disasociovala, teda dištancovala od prijatia balíka revidovaných článkov Medzinárodných zdravotných predpisov (IHR).

Splnomocnenec vlády SR pre preverenie procesu riadenia a manažovania zdrojov počas pandémie Covid-19 Peter Kotlár krok odôvodnil tým, že nové predpisy uprednostňujú záujmy farmaceutického priemyslu. Namietal aj neprimerané zásahy do ľudských práv a základných slobôd či do zvrchovanosti suverénnych členských štátov.

Pozíciu SR označil Kotlár za výhodnú. Poukázal na to, že Slovensko má 18 mesiacov na vydanie stanoviska k predpisom, nie rok ako ostatné krajiny. Ministerka zdravotníctva Zuzana Dolinková (Hlas) zvolala na budúci týždeň k predpisom medzirezortnú pandemickú skupinu. Má prerokovať ďalší postup SR v danej veci. Šéfka rezortu podľa svojich slov pozorne vníma vnútropolitickú aj odbornú diskusiu, ktorú postoj SR k predpisom vyvolal.

Peter Kotlár Čítajte viac Vakcína bola placebo, nad Slovenskom krúžia záhadné lietadlá. Kotlár v rozhovore so Šimkovičovou perlil
29 debata chyba
Viac na túto tému: #WHO #Svetová zdravotnícka organizácia #Jozef Šuvada