Ak zákon podpíše prezident Peter Pellegrini, do platnosti vstúpi už začiatkom júla. Pellegrini bol do začiatku júna šéfom vládnej strany Hlas, ktorej poslanci pri hlasovaní parlamentu predlohu zákona o STVR podporili.
Podľa schváleného zákona RTVS zanikne a nahradí ju STVR. Do zvolenia prvého generálneho riaditeľa bude inštitúciu viesť zástupca vymenovaný predsedom parlamentu. Budúceho riadneho šéfa STVR bude voliť Rada televízie a rozhlasu v novom zložení; aj doterajším členom Rady RTVS sa totiž skončí funkčné obdobie.
Súčasný generálny riaditeľ RTVS Ľuboš Machaj sa ujal funkcie na pôvodne päťročné obdobie predvlani v lete. Parlament teraz rozhodol, že Machajov nástupca bude mať vyšší plat, rovnako ako noví členovia Rady STVR.
Ministerka kultúry Martina Šimkovičová (nominantka SNS) pri zdôvodnení zákona pred poslancami tvrdila, že vysielanie RTVS začalo postupne strácať prvky objektívnosti a rezignovalo na vyváženosť.
Parlament rokoval o zákone v kľúčovom druhom čítaní od štvrtkového rána; vládna koalícia trvanie rozpravy vopred obmedzila.
„Je to čierny deň pre nezávislý verejnoprávny priestor na Slovensku. Je to čierny deň pre mediálny priestor na Slovensku. A je to tiež čierny deň pre občiansku spoločnosť na Slovensku,“ uviedol Machaj vo vyhlásení po hlasovaní parlamentu. Podľa neho je smutné, že 35 rokov po páde komunizmu sa ukazuje, že štát držia v rukách politici a oligarchovia.
Čítajte viac Riaditeľ RTVS reaguje: Je to čierny deň pre verejnoprávnosť a mediálny priestor na SlovenskuNajsilnejšie opozičné hnutie Progresívne Slovensko už počas rokovania parlamentu o zákone o STVR oznámilo, že ho nechá preskúmať Ústavným súdom, ak ho prezident podpíše.
„Parlament dnes definitívne zrušil slobodné verejnoprávne médiá – RTVS. Od 1. júla ju nahradí poslušná a krotká STVR. Je to hanba vládnej koalície a hanba aj Slovenska. My však hovoríme – nás ani slobodné médiá neumlčíte! Tento zákon napadneme na Ústavnom súde,“ napísalo PS na sociálnej sieti po hlasovaní.
Podľa KDH sa vládna moc rozhodla zrušiť RTVS, nasilu a bez odborného vysvetlenia. Vyzýva prezidenta SR Petra Pellegriniho, aby zákon vetoval. Zákon kritizovali aj zvyšné opozičné strany.
Niektorí vládni politici na Slovensku, ktorí sa ujali moci vlani v októbri po predčasných parlamentných voľbách, zvýšili tlak tiež na iné redakcie. Napríklad Premiér Fico označil za nepriateľské štyri súkromné médiá, vrátane najsledovanejšej televízie Markíza z českej skupiny PPF, a prestal im odpovedať na otázky.
Už minulý týždeň sa časť pracovníkov RTVS zapojila do výstražného štrajku, ktorý zorganizovali nespokojní zamestnanci práve v dôsledku chystanej novej právnej úpravy. Vo štvrtok popoludní zase usporiadali mobilizačný štrajk, pochodovali od Slovenského rozhlasu k budove parlamentu, kde sa konalo verejné zhromaždenie.
Štrajkujúci si od ministerky Šimkovičovej a ministra obrany Roberta Kaliňáka (Smer) vypočuli, že sú spolitizovaní.
Zamestnanci a spolupracovníci prerušili počas štrajku prácu od pol tretej do konca pracovnej doby. „Vysielanie RTVS nebudeme narúšať. Na zhromaždení vystúpia zamestnanci a spolupracovníci RTVS,“ informoval na sociálnej sieti štrajkový výbor. „V čase hlasovania si symbolicky prelepíme ústa čiernou páskou. Napriek prelepeným ústam však nebudeme mlčky čakať na schválenie nového zákona,“ uviedol štrajkový výbor.
„Ak bude zákon plénom schválený, pôjde o definitívny čierny deň pre RTVS. Predkladateľ návrhu zákona (Ministerstvo kultúry SR) i poslanci NR SR doposiaľ vytrvalo ignorovali všetky výzvy Štrajkového výboru našej iniciatívy k stiahnutiu zákona a k otvoreniu dialógu o tom, aké má mať verejnoprávne médium garancie nezávislosti od politickej moci či o tom, ako nastaviť jeho udržateľné financovanie tak, aby nebolo v područí akejkoľvek vládnej garnitúry. Namiesto dialógu sme sa zo strany niektorých predstaviteľov vládnej moci dočkali osočovania, znevažovania a útokov na našich kolegov,“ napísal štrajkový výbor v stanovisku.
Zároveň dodal, že na 18. júna bol zvolaný mimoriadny výbor pre kultúru a médiá, na ktorom sa zúčastnil len poslanec SNS Roman Michelko, ktorý mal povinnosť výbor otvoriť. „Viacerých poslancov tohto výboru sme pritom na chodbách parlamentu stretli, ba dokonca sme sa v prípade jedného poslanca výboru dočkali aj otvorenej ignorácie,“ dodali s tým, že úlohou štrajku je zatlačiť na poslancov.
Čítajte viac Mimovládky, koniec Gašpara či Kolíkovej aj viac politiky pre občanov. Čo chce zmeniť NR SR? Rušenie RTVS ide do finále, vracia sa aj FPU Čítajte viac Lex atentát prechádza expresne a bez diskusie. Odborníci zmeny kritizujú, Kolíková hovorí o hrozbe policajného štátu