Prístup k objektívnemu spravodajstvu môže byť v budúcnosti obmedzený, obávajú sa respondenti

Obavy z toho, že v budúcnosti nebudú mať na Slovensku prístup k objektívnym informáciám a nezávislému spravodajstvu, má vo väčšej alebo menšej miere 61 percent opýtaných. Vyplýva to z prieskumu vypracovaného na prelome mája a júna agentúrou NMS Market Research.

20.06.2024 11:47
debata (25)

Na prieskume sa zúčastnilo 1 020 respondentov, ktorí tvorili reprezentatívnu vzorku online populácie vo veku 18 a viac rokov. Podľa prieskumu má veľké obavy o prístup k informáciám a spravodajstvu 31 percent respondentov a mierne obavy ďalších 30 percent.

Zamestnanci RTVS štrajkovali proti novému zákonu o telerozhlase
Video

Naopak, žiadne obavy nemá 28 percent opýtaných a 12 percent na otázku o dostupnosti objektívnych informácií a nezávislého spravodajstva nevedelo alebo nechcelo odpovedať. Z hľadiska politických preferencií majú najvyššiu obavu v tejto oblasti voliči Progresívneho Slovenska, pričom veľké alebo mierne obavy vyjadrilo 95 percent z nich. Na druhej strane, 57 percent voličov strany Smer-SD nemá o dostupnosť informácií a spravodajstva žiadne obavy.

markíza, Čítajte viac Štrajk v Markíze je zažehnaný: Vzbúrení zamestnanci zostávajú, naďalej sú v pohotovosti

Zároveň 44 percent respondentov v prieskume uviedlo, že kroky súčasnej vlády a jej predstaviteľov majú negatívny vplyv na stav slovenskej žurnalistiky. Opak si podľa prieskumu myslí 18 percent opýtaných a ďalších 13 percent si myslí, že vláda stav slovenskej žurnalistiky neovplyvňuje nijakým spôsobom. K tejto téme sa nevedelo alebo nechcelo vyjadriť 25 percent respondentov.

Prvý výstražný štrajk zamestnancov a...
Prvý výstražný štrajk zamestnancov a...
+13Prvý výstražný štrajk zamestnancov a...

Pokiaľ ide o politické preferencie, negatívny vplyv vlády na stav žurnalistiky konštatujú najviac voliči Progresívneho Slovenska, konkrétne v 91 percentách prípadov. Naopak, voliči strany Smer vidia prevažne pozitívny vplyv vlády (41 percent), prípadne nevidia žiadny vplyv (30 percent).

25 debata chyba
Viac na túto tému: #prieskum #objektívnosť