Kotlár žiada presnú definíciu pandémie, spomína bioterorizmus. Dolinková spochybňovanie pandémie kritizovala, vyjadril sa aj Pellegrini

Hmatateľné parametre, na základe ktorých by bolo možné zadefinovať pandémiu, nie sú jasne zadefinované. Myslí si to splnomocnenec vlády SR pre preverenie procesu riadenia a manažovania zdrojov počas pandémie COVID-19 Peter Kotlár. Volá preto po vytvorení presnej definície. Šéfka rezortu zdravotníctva Zuzana Dolinková (Hlas) upozornila, že "akékoľvek spochybňovanie pandémie je neúctou k pozostalým jej obetí". Prezident Peter Pellegrini avizoval, že si budúci rok uctí marcový Deň obetí pandémie COVID-19, keďže tento rok to ako hlava štátu nestihol.

20.06.2024 15:17 , aktualizované: 17:50
debata (207)
Peter Kotlár vysvetlil v parlamente svoj postoj k pandémii
Video
Zdroj: TASR/Martina Kríková

Kotlár sa ohradil voči medializovaným tvrdeniam, že je človek, ktorý si neváži obete pandémie COVID-19 a popiera prítomnosť infekčného ochorenia. „Odzneli informácie, ktoré vniesli dezinformačné svetlo,“ uviedol. Podľa neho ide o účelové zostrihanie informácií médiami. „Som nasratý. Ľudia mi napľuli do tváre,“ povedal Kotlár a popri tom ukázal mediálnu karikatúru jeho postavy, ako močí na hroby tých, ktorí zomreli počas pandémie COVID-19. Pandémia COVID-19 podľa neho spĺňala parametre epidémie veľkého rozsahu, nie pandémie.

Ministerka kultúry Martina Šimkovičová Čítajte viac Smrť mladých ľudí vás asi nemôže potešiť, tvrdí Šimkovičová. Očkovanie proti covidu podľa nej zabíja, ŠÚKL odkázal, že úmrtí je sedem

„My momentálne máme vágnu definíciu, že je to epidémia veľkého rozsahu, ktorá preskočí cez kontinenty. (…) Jediné, na čom mi záleží, je zadefinovať definíciu pandémie, a to teraz nielen vo svete, ale aj pandemickú situáciu na Slovensku. Na základe toho my môžeme potom vydávať príkazy a zákazy, ktoré obmedzujú bežného človeka,“ skonštatoval.

Možno to všetko bolo podľa Kotlára aj nejako inak. „Je možné, že sa dopracujeme k tomu, že niekto vyrábal vírus. Je tu taká pravdepodobnosť,“ povedal Kotlár. „Ide o akt bioterorizmu? Treba sa na to pozrieť,“ povedal Kotlár. Zopakoval, že v septembri predstaví závery vyšetrovania k manažovaniu pandémie COVID-19. Avizoval, že ich posunú na Generálnu prokuratúru SR. Zároveň pripomenul, že jeho štatút má len odporúčací charakter.

Peter Kotlár Čítajte viac 21-tisíc obetí. Kotlár tvrdí, že žiadna pandémia nebola. Majerský: SNS prerástla Dolinkovej cez hlavu

Kotlár predstavenie výsledkov avizoval už na stredajšom rokovaní parlamentného výboru pre zdravotníctvo. Tie podľa neho ukázali, že pandémia na Slovensku z hľadiska incidencie a ostatných merateľných parametrov nebola. Dané tvrdenia odmietla opozícia aj štátny tajomník ministerstva zdravotníctva Michal Štofko.

SR vláda rokovanie 12. BAX Čítajte viac Riadenie pandémie preveria pod taktovkou Kotlára, v minulosti covid spochybňoval

Akékoľvek spochybňovanie pandémie ochorenia COVID-19 je neúctou k pozostalým obetí pandémie. Uviedla to ministerka zdravotníctva Zuzana Dolinková (Hlas) s tým, že Slovensko zaznamenalo asi 21-tisíc vynútených obetí pandémie. Vyjadrila nad nimi ľútosť. Zároveň poukázala na potrebu vyšetrenia zodpovednosti za pandémiu.

Ministerka Dolinková o pandémii a jej spochybňovaní
Video

„Trváme na tom, aby bola vyšetrená orgánmi činnými v trestnom konaní konkrétna zodpovednosť osôb, ktoré boj proti COVID-19 na Slovensku riadili. Akékoľvek spochybňovanie pandémie je neúctou k ich pozostalým. Zároveň musím povedať, že je to aj zodpovednosť tých, ktorí dnes opozícii vykrikujú a zachraňujú slovenské zdravotníctvo. Pamätáme si na ich manažérske zlyhania, plytvanie peniazmi a neschopnosť ochrániť ľudí. V tých časoch, keď sa utiekali ľudia o ich ochranu a podporu, zlyhali na plnej čiare,“ skonštatovala.

Dolinková, Kotlár Čítajte viac Prekukol splnomocnenec Kotlár sprisahanie WHO? Medzinárodná hanba, odkázala mu opozícia. Dolinková žiada o pomoc odborníkov

Šéfka rezortu vyzdvihla všetkých lekárov a zdravotníkov za prácu v období pandémie. „Chcem sa zároveň poďakovať všetkým lekárom a zdravotníckemu personálu, ktorí v tých ťažkých a zložitých časoch aj za cenu nasadzovania vlastných životov pomáhali ohrozeným ľuďom,“ uzavrela.

Prezident SR Peter Pellegrini na sociálnej sieti pripomenul, že 6. marec je pamätným dňom SR – Dňom obetí pandémie COVID-19. Zdôraznil zároveň, že tak k tomu i pristupuje.

„Tohto roku som si ho ako prezident ešte uctiť nestihol, ale na budúci rok tak určite urobím,“ uviedol na sociálnej sieti.

207 debata chyba
Viac na túto tému: #koronavírus #Covid-19 #pandémia koronavírusu #Zuzana Dolinková #Peter Kotlár