Pozor na búrky, prvá supercela sa sformovala pod Nízkymi Tatrami

Silné búrky sa v sobotu môžu vyskytovať predovšetkým na východe a Gemeri, a to až do večerných hodín. Počasie v našej oblasti ovplyvňuje zvlnený studený front. V jeho okolí a pred ním sa nachádza teplý, no najmä veľmi vlhký labilný vzduch navyše aj so silnejším výškovým prúdením.

22.06.2024 11:03 , aktualizované: 14:15
debata (1)
Počasie na víkend: Búrlivá sobota, pokojnejšia nedeľa
Video

V ňom sú vhodné podmienky na tvorbu intenzívnych búrok. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) o tom informoval na sociálnej sieti.

SHMÚ poukázal aj na vývoj kopovitej oblačnosti, ktorý zároveň môže negatívne ovplyvniť veľké množstvo saharského prachu vo vyšších hladinách.

Prvá supercela sa podľa meteorológov sformovala pod Nízkymi Tatrami a postupuje smerom na severovýchod na Poprad. „Pravdepodobné sú väčšie krúpy, ktoré môžu byť hnané aj silným vetrom,“ uviedli.

búrka - blesk - hromy - nebezpečenstvo Čítajte viac Česko má po silných búrkach jednu obeť

Výstraha druhého stupňa sa týka celého Košického a Prešovského kraja, taktiež okresov Brezno, Revúca a Rimavská Sobota. Platí do 22.00 h. Búrky tam môže sprevádzať prudký lejak s intenzitou 30 až 50 milimetrov za 30 minút, nárazový vietor do 110 kilometrov za hodinu a krúpy. „Výskyt sprievodných javov je v danom ročnom období a oblastiach zriedkavý, ich intenzita je nadpriemerná a pravdepodobnosť spôsobenia materiálnych škôd je vysoká,“ upozornil SHMÚ.

Pre niektoré okresy Banskobystrického kraja a celý Žilinský, Nitriansky a takmer celý Trenčiansky kraj vydali meteorológovia výstrahu prvého stupňa pred búrkami. Platí predbežne do 18.00 h.

Silné búrky zasiahli Česko, hasiči mali viac ako tisíc výjazdov

Česko zasiahli v piatok večer a v sobotu v noci veľmi silné búrky, ktoré polámali stromy. Hasiči hlásili viac ako tisíc výjazdov, najviac zásahov mali v Juhomoravskom kraji. Hovorca českých hasičov Martin Kavka pre spravodajský web TN.cz povedal, že odčerpávať vodu museli aj z ciest.

Domy podľa Kavku búrky zásadne nepoškodili, krupobitie však na niektorých miestach rozbilo strechy. V Juhočeskom kraji podľa Českého hydrometeorolo­gického ústavu padali až desaťcentimetro­vé krúpy.

V Juhomoravskom kraji zasahovala aj zdravotnícka záchranná služba, ktorú zavolali k požiaru domu spôsobenému bleskom v mestečku Olešnice v okrese Blansko. Udalosť sa však podľa hovorcu juhomoravských záchranárov Lukáša Dvořáčka zaobišla bez zranení.

Extrémne silná búrka sa v noci prehnala Bratislavou. Pozrite si zábery z nej
Video
Archívne video.
1 debata chyba
Viac na túto tému: #počasie #SHMÚ #búrky