Darovanie MiG-29 ide na políciu. Rezort obrany podáva trestné oznámenia na Hegerovu vládu

Štátny tajomník ministerstva obrany Igor Melicher (Smer) v piatok avizoval, že podáva tri trestné oznámenia na bývalú vládu Eduarda Hegera a jedno na exministra obrany Jaroslava Naďa (obaja Demokrati). Súvisieť majú s vlaňajším rozhodnutím vlády o darovaní vojnou zasiahnutej Ukrajine flotily stíhačiek MiG-29 a časti systémov protivzdušnej obrany Kub. Strana Smer a súčasný minister obrany Robert Kaliňák už dávnejšie tvrdili, že Hegerova vláda nemala právomoc rozhodovať o tomto kroku, lebo v tom čase mala obmedzený mandát. Vládna strana vlani už pre darovanie stíhačiek podávala trestné oznámenie, polícia ho však zamietla. Jednotný názor na vec nemajú ani ústavní právnici. Kaliňákov tajomník Melicher je však presvedčený, že darovanie migov je trestným činom.

24.06.2024 06:00
debata (448)
Do boja s Ruskom. Slovenské migy odleteli na Ukrajinu
Video
Zdroj: Ministerstvo obrany SR

Spor súčasného a bývalého vedenia ministerstva obrany o darovaní 13 stíhačiek MiG-29 pokračuje. V polovici júna tohto roku totiž súčasný minister Robert Kaliňák (Smer) uviedol, že tento krok bol protiústavný. Argumentuje tým, že vláde Eduarda Hegera bola ešte v decembri 2022 vyhlásená nedôvera, a teda v marci 2023 nemala plné kompetencie. V čase darovania stíhačiek sa debatovalo o tom, či môže o verdikte rozhodnúť iba vláda, alebo musí darovanie odobriť aj parlament. Naď argumentoval právnou analýzou, z ktorej podľa neho vyplynulo, že išlo o zmluvu vojenskej povahy a v tom prípade stačil súhlas vlády.

Pred niekoľkými týždňami sa však rozbehla debata o tom, či podobná právna analýza vôbec existuje. Verejný ochranca práv Róbert Dobrovodský informoval, že sa snažil získať informácie o spomínanej analýze, no rezort obrany nevedel jeho žiadosti vyhovieť. Ministerstvo argumentovalo tým, že jeho organizačné zložky touto analýzou nedisponujú.

Bývalé vedenie rezortu však tvrdí, že tento dokument existuje a disponujú ním aj na ďalších rezortoch, napríklad na ministerstve spravodlivosti, kde úradoval dočasne poverený minister Viliam Karas. Ministerstvo zahraničných vecí pod vedením dočasne povereného ministra Rastislava Káčera následne túto analýzu odobrilo a podľa Naďa právne oddelenia Úradu vlády a kancelárie prezidentky s týmto znením súhlasili.

prelet stihaciek Mig 29,Bratislava Čítajte viac Kaliňák: Naď zradil národné hodnoty. Pri darovaní stíhačiek MiG-29 na Ukrajinu klamal

Štyri trestné oznámenia

Spor nakoniec má právnu dohru, štátny tajomník ministerstva obrany Igor Melicher (Smer) v piatok uviedol, že ešte do konca dňa chystá podanie niekoľkých trestných oznámení. Týkať sa majú podozrenia zo spáchania sabotáže, zneužitia právomoci verejného činiteľa a z porušenia povinnosti pri správe cudzieho majetku. Ako priblížil počas tlačovej konferencie, tri oznámenia sa týkajú postupov vlády ako kolektívneho orgánu a jedno trestné oznámenie má byť podané osobne na bývalého ministra Naďa. Prezídium Policajného zboru v čase uzávierky nevedelo potvrdiť prijatie aspoň jedného trestného oznámenia v súvislosti s darovaním migov.

Kaliňákov tajomník totiž tvrdí, že kroky Hegerovho kabinetu boli protiústavné a v rozpore so zmluvnými ustanoveniami, ktoré sa týkali vojenskej techniky. Opakovane spochybnil aj existenciu právnej analýzy, o ktorú sa vtedajšia vláda mala opierať pri darovaní stíhačiek. Melicher totiž spochybnil dokument, ktorý Jaroslav Naď označuje za právnu analýzu a ktorý vlani zverejnil na sociálnej sieti. Materiály prezentované exministrom Naďom nespĺňali podľa neho atribúty oficiálneho dokumentu, riadne zaevidovaného v agende ministerstva. „Keď potrebujete prijať taký dokument, tak musíte mať kontrasignáciu na každom odbore, na ktorý to prichádza. Ani jeden podpis tam nie je,” hovorí Melicher.

Naď: Pri migoch ide o to, či chceme pomôcť.
Video
Zdroj: TV Pravda

Za ďalší dokaz považuje to, že neexistenciu právnej analýzy priznal aj Naďov nástupca na čele rezortu Martin Sklenár. Úradnícky minister obrany totiž mal k stíhačkám vlani v auguste vypovedať na polícii. Kaliňákov tajomník Melicher ukázal podklad, ktorý „našiel na ministerstve”. Podľa neho mal Sklenár pred vyšetrovateľkou povedať, že „oficiálna právna analýza” vypracovaná na rezorte za čias Naďovho vedenia neexistuje. „Dokument sa nenachádza v žiadnej listinnej alebo elektronickej evidencii, respektíve v registratúre Ministerstva obrany SR, a preto jeho predloženie vzhľadom na deklarovanú neexistenciu nie je možne,” cituje Melicher odpoveď Sklenára.

Treba však zdôrazniť, že ide o interpretáciu obsahu dokumentu. Melicher totiž neodcitoval predošlú odpoveď úradníckeho ministra obrany, v ktorej Sklenár vysvetľuje, že na ministerstve majú k dispozícii právnu analýzu spracovanú vedeckými zamestnancami Právnickej fakulty Univerzity Komenského V Bratislave. Tá síce nemá status oficiálnej, ale vláda sa opierala o jej závery. O tejto analýze vie aj Melicher, ktorý jej obsah citoval na tlačovej konferencii.

MiG-29 Čítajte viac Naď reaguje na Kaliňáka a ukázal dokumenty k migom darovaným Ukrajine: Minister klame

Právny spor posúva na políciu

Odborníci z UK vlani v marci vypracovali túto analýzu pre Zastúpenie Európskej komisie na Slovensku. V nej zdôraznili, že obsah právomocí, ktoré zostávajú dočasne poverenej vláde zachované, je viac-menej zrejmý. V prípade tých právomocí, ktoré vykonávať nemôže, však existuje pre nejednoznačnosť textu ústavy viacero interpretačných a aplikačných problémov.

Medzi právomocami, ktoré takáto vláda vykonávať nemôže, sú aj „zásadné otázky vnútornej a zahraničnej politiky“. Z ústavy však nevyplýva, čo sa pod týmito pojmami rozumie, a nápomocná v tomto nie je ani rozhodovacia činnosť Ústavného súdu SR, píšu odborníci z Právnickej fakulty UK. Každý prípad preto treba posudzovať individuálne. Podľa právnikov je dôležité to, či vývoz stíhačiek mimo územia nášho štátu môže mať dosah na pôsobenie Slovenskej republiky v rámci medzinárodných vzťahov či organizácií. Dodali, že pre rozvinutie ďalších scenárov je tiež dôležité odborné technické posúdenie stavu a použiteľnosti lietadiel, čo je mimoprávna sféra.

Predošlé vedenie ministerstva obrany sa opieralo o tú časť analýzy, v ktorej je uvedené, že odvolanej a dočasne poverenej vláde zostava aj právomoc dojednávania medzinárodných zmlúv, k čomu sa dá dospieť aj logickým výkladom dotknutého ustanovenia Ústavy SR. Nový minister Kaliňák a jeho tajomník Melicher však poukazujú na to, že vláda síce mohla rozhodovať o medzinárodnej spolupráci, nemohla však konať v zásadných témach zahraničnej politiky. Darovanie flotily stíhačiek podľa nich je práve takouto témou.

„Kým podľa Ústavného súdu zásadnou témou zahraničnej politiky je aj rozhodovanie o vysielaní sudcov do medzinárodných štátnych inštitúcií, tak podobne zásadnou témou je aj rozhodovanie o darovaní vojenského materiálu,” argumentoval Igor Melicher počas tlačovej besedy. Priznal však, že sa opiera o staršie stanoviská právnikov a rezort pod vedením Kaliňáka zatiaľ nezvažoval možnosť, že si dá spraviť odbornú analýzu k darovaniu migov a právomociam odvolanej vlády. Vo veci by podľa neho mali rozhodnúť orgány činné v trestnom konaní.

Prvé oznámenie bolo neopodstatnené

Politici Smeru v minulosti už podávali na políciu trestné oznámenie v súvislosti s darovaním migov. Podobný podnet vlani podávali Richard Glück a Erik Kaliňák (obaja Smer), ktorí žiadali políciu preveriť členov Hegerovej vlády v súvislosti s podozrením zo zneužitia právomoci verejného činiteľa, zo sabotáže a z porušovania povinnosti pri správe majetku štátu. Vyšetrovateľ NAKA, ktorý mal túto vec preveriť, vyhodnotil, že trestné oznámenie bolo neopodstatnené a bývalá vláda darovala Ukrajine stíhačky MiG-29 v zmysle zákona.

MiG-29 Čítajte viac Za stíhačky Mig-29 darované na Ukrajinu dostaneme menej peňazí. Platbu blokuje Maďarsko

Melicher ale verí, že tentoraz výsledok bude iný. „Predložili sme novú právnu argumentáciu, trestné oznámenie bude doplnené o mnohé fakty a listinné dôkazy, ktoré sme na ministerstve obrany a rezorte hospodárstva, ako aj ďalších orgánoch ústrednej štátnej správy našli,” uviedol.

Naď ešte v marci tvrdil, že aj keby Ústavný súd rozhodol, že vláda nemala kompetenciu v tejto otázke konať, tak by toto rozhodnutie platilo až „pro futuro“. Dnes tvrdí, že sa neobáva, že najbližšie roky bude chodiť po súdoch.

© Autorské práva vyhradené

448 debata chyba
Viac na túto tému: #Robert Kaliňák #Jaroslav Naď #stíhačky MiG-29 #Hegerova vláda