Polícia i prokurátorka navrhujú väzbu pre muža, ktorý napadol pacienta a zdravotníkov

Policajný vyšetrovateľ a prokurátorka navrhli väzobné stíhanie pre 43-ročného Zdeněka J., ktorý v sobotu (22. 6.) v nemocnici na bratislavských Kramároch napadol pacienta a zdravotníkov. V prípade preukázania viny mu hrozí trest odňatia slobody až na tri roky, informoval hovorca bratislavskej krajskej polície Michal Szeiff. Ministerka zdravotníctva Zuzana Dolinková (Hlas) odsúdila útoky na zdravotníkov. Požaduje za ne zvýšenie sankcií.

24.06.2024 11:40 , aktualizované: 25.06.2024 12:22
debata (7)

Výsluch obvineného sa mal na Mestskom súde Bratislava I začať v utorok o 12.00 h, vyplýva z informácií, ktoré poskytla prokurátorka a hovorkyňa Krajskej prokuratúry v Bratislave Gabriela Kováčová.

Prokurátorka podala väzobný návrh z dôvodov tzv. preventívnej väzby. „V prípade obvineného existuje dôvodná obava z pokračovania v trestnej činnosti,“ podotkla Kováčová.

Zdeněk J. fyzicky útočil v sobotu podvečer na centrálnom príjme v nemocnici na bratislavských Kramároch krátko potom, čo bol do nej prevezený záchrannou zdravotnou službou.

Podľa vtedajších informácií Univerzitnej nemocnice Bratislava (UNB) tam fyzicky napadol iného pacienta čakajúceho na vyšetrenie a následne sestru a ďalšieho zdravotníka.

Obaja zdravotníci utrpeli ľahšie až stredné poranenia tváre a horných končatín. Jeden zo zdravotníkov, ktorý v dôsledku napadnutia utrpel zranenia ruky, bude podľa UNB práceneschopný.

UNB / Kramáre / Nemocnica / Urgentný príjem / Čítajte viac Pacient napadol v nemocnici na Kramároch iného pacienta a dvoch zdravotníkov. Útok odsúdil aj Žilinka

Hovorca Szeiff priblížil, že agresívneho muža obmedzila na osobnej slobode hliadka pohotovostnej motorizovanej jednotky, ktorá ho následne eskortovala na príslušné policajné oddelenie.

Po vykonaní potrebných úkonov bol umiestnený v cele policajného zaistenia. Vyšetrovateľ muža obvinil z trestného činu výtržníctva spáchaného na chránenej osobe v súbehu s trestným činom ublíženia na zdraví spáchaného na chránenej osobe.

Dolinková útoky odsúdila, požaduje zvýšenie sankcií

Ministerka zdravotníctva Zuzana Dolinková (Hlas) odsúdila útoky na zdravotníkov. Požaduje za ne zvýšenie sankcií. V tejto veci intenzívne komunikuje aj so šéfom rezortu vnútra Matúšom Šutajom Eštokom (Hlas). Zdravotníkom za ich prácu a nasadenie poďakovala.

„Rázne odsudzujem akékoľvek fyzické útoky na našich zdravotníkov zo strany pacientov. Takéto agresívne a arogantné správanie voči lekárom a zdravotníkom je v našej spoločnosti absolútne neprijateľné. Zdravotníci nesmú byť vystavovaní verbálnym ani fyzickým útokom. Naši lekári a zdravotnícky personál dennodenne venujú maximálne úsilie starostlivosti o pacientov a poskytujú im tu najlepšiu starostlivosť, často aj za cenu vlastného pohodlia a zdravia,“ poznamenala Dolinková.

Téme sa venovali aj na pondelkovom rokovaní rady vlády pre prevenciu kriminality. Rezort navrhol zvýšenie sankcií za útoky na zdravotníkov. „Našim cieľom je zabezpečiť bezpečné pracovné prostredie, kde môžu vykonávať svoju prácu bez strachu a obáv. (…) Navrhovanými opatreniami chceme ochrániť ľudí, ktorí sa starajú o naše zdravie a naše životy,“ dodala ministerka.

SR Rimavská Sobota nemocnica nový príjem BBX Čítajte viac V nemocnici napadli primára i lekára: Lietali päste, pľuvance i topánky. Polícia obvinila tri ženy
7 debata chyba
Viac na túto tému: #polícia #nemocnica #Pacient #väzba #zdravotník #Kramáre