SaS odmieta rušenie jedného volebného obvodu, zmenu považuje za účelovú

Strana SaS nesúhlasí s rušením jedného volebného obvodu. Argumentuje prepadom veľkého počtu hlasov a ich nerovnosťou. Za snahou o zmenu vidí účelovosť. Apeluje aj na opozičné KDH, aby na takúto zmenu poslanci hnutia nepristúpili. Predseda PS Michal Šimečka avizoval, že hnutie zmeny volebného systému z dielne vládnych strán nepodporí.

24.06.2024 12:22 , aktualizované: 15:30
Gröhling Foto: ,
Šéf SaS Branislav Gröhling
debata (33)

„Argument o kvalitnejšom zastúpení v parlamente a väčšej demokracii však neobstojí. Ak majú zákony schválené parlamentom platiť na celom území, občania majú mať možnosť si voliť svojich zástupcov z celého Slovenska. Tvrdenia, že zvolený poslanec z daného kraja spraví pre to územie viac ako ktokoľvek iný, popierajú aj dlhoroční politici Smeru z východu Slovenska, ktorí pre tento región nespravili absolútne nič,“ tvrdí predseda SaS Branislav Gröhling.

SaS považuje zmenu volebného systému za účelovú. Tvrdí, že by vyhovovala jedine vládnemu Smeru, pretože by získal oveľa viac mandátov, než by dostal v súčasnom systéme.

Liberáli preto vyzvali KDH, ktoré o zmene takisto hovorilo, aby neverilo úmyslom vládnej koalície. „Táto zmena totiž nijako nepomôže zastupiteľskej demokracii na Slovensku,“ uzavrel Gröhling.

Zmeny nepodporí ani PS

Opozičné PS sa v dlhodobom horizonte nebráni diskusii o volebnom systéme, treba sa však podľa neho pozerať aj na to, kto zmeny navrhuje a s akou motiváciou. Zmeny volebného systému z dielne vládnych strán nepodporí. Vyplýva to z vyjadrenia predsedu PS Michala Šimečku.

„Každého, kto teraz uvažuje o zmene volebného systému, by som sa spýtal, či naozaj na Slovensku nemáme väčšie a dôležitejšie problémy,“ poznamenal Šimečka. Obáva sa tiež, že ak zmeny navrhujú strany zo súčasnej vlády, ich motiváciou pre zmeny volebného systému bude snaha zabetónovať sa pri moci. „Bol by som preto veľmi opatrný a za PS môžem povedať, že niečo také určite nepodporíme,“ uzavrel.

Matúš Šutaj Eštok Čítajte viac Slovensko by mohlo mať viac volebných obvodov, zhodli sa Majerský a Šutaj Eštok

O možnej zmene volebného systému hovorili vo víkendových politických diskusiách minister vnútra a predseda Hlasu Matúš Šutaj Eštok s opozičným poslancom a lídrom KDH Milanom Majerským. Zhodli sa, že Slovensko by mohlo mať viac volebných obvodov.

Minister avizoval, že Hlas príde s touto myšlienkou pred koalíciu a chce o tom diskutovať. KDH je za osem volebných obvodov určených hranicami samosprávnych krajov. Majerský si vie predstaviť, že by v tomto prípade hnutie dodalo koalícii hlasy na schválenie návrhu.

33 debata chyba
Viac na túto tému: #volebné obvody