Polícia zadržala známeho českého konšpirátora Zítka. Žiadal Rusov o pomoc pri 'obnove Československa'

Slovenská polícia zadržala českého občana, na ktorého súd vo vlasti vydal európsky zatýkací rozkaz. ČTK o tom informovalo slovenské policajné prezídium, ktoré uviedlo iba iniciály zadržaného, a to P.Z.

24.06.2024 14:53 , aktualizované: 16:06
debata (124)

Podľa serveru Zoznam Zprávy je dotyčným Pavel Zítko, ktorý čelí v Česku obžalobe z trestného činu šírenia poplašnej správy a česká polícia po ňom v apríli vyhlásila pátranie.

Sila dezinformácie a emócie
Video
Na emócie sa sústreďuje značná časť politického spektra a práve preto je v manipulácii a vzavádzaní ľudí úspešná, hovorí vedúci Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku Ladislav Miko.

Okresný súd v Chomutove naposledy odvolal pojednávanie so Zítkom, ktoré sa malo konať minulý týždeň. Podobne súd postupoval už v máji. V prípade sa uskutočnilo len jedno pojednávanie, a to 19. apríla. Zítko vtedy na súd nedorazil. Sudkyňa uviedla, že odmietol prevziať predvolanie na súd. Budovu chomutovského súdu kvôli Zítkovi a jeho priaznivcom strážili policajti.

„Od slovenských kolegov sme dostali informáciu o zadržaní päťdesiatosem­ročného hľadaného muža, po ktorom bolo vyhlásené pátranie na základe podkladov Okresného súdu v Chomutove,“ uviedla na sieti X Polícia ČR. Dodala, že viac informácií v tejto chvíli neposkytne a pátranie po hľadanom odvolá, keď bude definitívne potvrdená jeho totožnosť a bude odovzdaný „do rúk českých úradov“.

Zítko podľa obžaloby, ktorej časť má ČTK k dispozícii, v roku 2021 v čase pandémie koronavírusu na sociálnej sieti zverejnil videá, v ktorých napríklad hovoril o podľa neho negatívnych zdravotných dôsledkoch očkovania proti covidu-19.

Priebeh konania o vydaní zadržanej osoby zo Slovenska do inej členskej krajiny EÚ na základe európskeho zatýkacieho rozkazu závisí od toho, či hľadaný s takýmto krokom súhlasí a či sú splnené náležitosti ohľadom zatykača. Ak zadržaný dá súhlas na svoje vydanie, príslušnú administratívnu procedúru zavŕši žalobca, inak o vydaní rozhodne súd. Zadržaného možno tiež umiestniť do väzby.

Hoax Čítajte aj Väčšina Slovákov si myslí, že dokáže rozpoznať hoax. Sme náchylní veriť im

Česká polícia Zítka zadržala už vlani v októbri, a to kvôli podozreniu zo sprenevery. Krátko po zadržaní bol prepustený. Polícia ho ešte v ten istý mesiac spolu s ďalšími siedmimi ľuďmi obvinila z výtržníctva kvôli incidentu na pražskom mestskom súde z konca mája 2023, kde podporovatelia bývalej novinárky Jany Peterkovej súdenej kvôli šíreniu poplašnej správy vysadili dvere do rokovacej sály.

Zítko na seba v minulosti upozornil napríklad na Obvodnom súde pre Prahu 8, keď hlasnými prejavmi a skandovaním spolu s ďalšími ľuďmi vyjadroval podporu Patrikovi Tušlovi obžalovanému z prenasledovania šéfa Českej lekárskej komory Milana Kubka a Tomášovi Čermákovi so Zdeňkom Masárom, ktorí čelia stíhaniu kvôli výtržníctvu pred domom Evolučného biológa Jaroslava Flegra. Zítko tiež chcel vlani kandidovať na prezidenta, nepredložil však dostatočný počet občianskych podpisov, preto ho ministerstvo vnútra do volieb nepustilo. Podľa médií tento rok zverejnil list, ktorý údajne odovzdal ruskému veľvyslanectvu v Prahe. Žiadal v ňom Rusov o pomoc „pri právnej obnove Československa“.

V zahraničí zadržali policajti vlani tiež Tomáša Čermáka, ktorému Zítko vyjadroval podporu. Čermák bol hľadaný políciou, pretože nenastúpil do väzenia k 5,5-ročnému trestu väzenia za podporu a propagáciu terorizmu. Polícia po ňom pátrala od konca vlaňajšieho augusta. V novembri ho zadržali poľskí policajti a začiatkom decembra odovzdali do Česka. Čermák okrem iného vyzýval na aktívny odpor proti prijatiu pandemickej novely, na prevzatie moci, na vypálenie Senátu aj na vymanenie Českej republiky zo štruktúr EÚ a NATO. V rámci antisystémového hnutia bol prezentovaný ako hrdina a mučeník a bola naň organizovaná finančná zbierka, uviedlo ministerstvo vnútra. V decembri Čermákovo dovolanie odmietol Najvyšší súd, Čermák potom podal ústavnú sťažnosť.

124 debata chyba
Viac na túto tému: #Česko #Slovensko #poplašná správa #polícia SR