V Bratislave sa opäť uskutoční Dúhový Pride, jeho témou bude slovenská kultúra

Na bratislavskom Námestí slobody sa 20. júla uskutoční 14. ročník Dúhového Prideu. Jeho tohtoročnou témou bude slovenská kultúra. Návštevníci sa môžu tešiť na vystúpenia umelcov zastupujúcich rôzne regióny, etniká, identity a vekové skupiny. Organizátori o tom informovali na utorkovej tlačovej konferencii.

25.06.2024 13:25
debata (8)
Dúhový pride očami účastníka
Video

„Kultúra je univerzálny jazyk, ktorému každý rozumie. Prostredníctvom umenia sa vieme pozrieť na svet očami iných, lepšie ich pochopiť, čo vzbudzuje empatiu a porozumenie. Spoznávanie kultúry tak má potenciál búrať predsudky, zbližovať nás a spájať. Veríme, že práve kultúra je cestou, ako dosiahnuť spoločenskú akceptáciu a rovnosť LGBTI+ ľudí,“ vysvetlila predsedníčka festivalu Jana Mičeková. Zároveň pozvala všetkých, ktorí chcú spoznať a osláviť slovenskú kultúru, aby sa na ňom zúčastnili.

Organizátori zdôraznili, že súčasťou kultúry sú aj ľudia z LGBTI+ komunity, ktorí pre ňu majú veľký prínos.

Dúhový Pride v Bratislave
Dúhový Pride v Bratislave
+14Dúhový Pride v Bratislave

„Často sa stretávame s predsudkami, že LGBTI+ ľudia nie sú súčasťou našej kultúry, no opak je pravdou. LGBTI+ ľudia na Slovensku odjakživa žili, tvorili a zachytávali svoje životné príbehy v najrôznejších umeleckých podobách, aj keď ešte neexistovali pojmy, ktoré používame dnes. Hoci v minulosti museli mnohí queer umelci svoju identitu tajiť, zanechali za sebou významnú kultúrnu stopu a ich tvorba sa stala dôležitou súčasťou nášho kultúrneho dedičstva,“ podotkla kurátorka zbierok moderného a súčasného umenia v Slovenskej národnej galérii Alexandra Tamasová.

Dúhový pride 2023 a jeho účastníci v uliciach Bratislavy
Video

Občianske združenie Dúhový Pride Bratislava je nezisková organizácia, ktorá podporuje rovnoprávnosť LGBTI+ ľudí na Slovensku najmä prostredníctvom kultúry.

Každoročne organizuje celoslovenský kultúrny festival Dúhový Pride Bratislava, ktorý oslavuje rozmanitosť, zviditeľňuje LGBTI+ ľudí a vyzdvihuje ich prínos pre spoločnosť. Okrem samotného pride dňa budú počas celého júla prebiehať aj sprievodné podujatia, ktorých zoznam možno nájsť na webovej stránke Dúhový PRIDE Bratislava.

8 debata chyba
Viac na túto tému: #Bratislava #dúhový pride