Združenie politických väzňov sa sťažuje na diskrimináciu, na rezort vnútra podalo žalobu

Svetové združenie bývalých politických väzňov sa sťažuje na porušovanie zásady rovnakého zaobchádzania zo strany Ministerstva vnútra.

25.06.2024 14:14
Matúš Šutaj Eštok Foto: ,
Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok
debata (7)

Ako organizácia uviedla v stanovisku, dôvodom je, že im rezort priznal na fungovanie dotáciu vo výške 4-tisíc eur, ktorú považujú za likvidačnú. V tejto súvislosti združenie zdôrazňuje, že nemá kapacity opraviť pamätník obetiam invázie z 21. augusta 1968 so štatistikou obetí v Poprade.

Ministerstvo podľa organizácie zároveň v tomto čase navýšilo dotáciu pre Slovenský zväz protifašistických bojovníkov (SZPB), ktorý bol podľa nich príveskom bývalého komunistického režimu.

Republika / Milan Uhrík / Čítajte viac V zväze protifašistických bojovníkov sa hovorí o vzbure. Časť ich členov sa stretáva s extrémistami z Republiky

„Dotácia im bola navýšená opäť na úkor združení zastupujúcich bývalých politických väzňov a násilne odvlečených NKVD do stalinských gulagov, odkiaľ sa mnohí už nevrátili. Na dehonestovanie odkazu novembra 1989 a uprednostňovanie združenia SZPB sme upozorňovali v antidiskrimi­načnej žalobe, ktorá sa má prejednávať na mestskom súde Bratislave IV dňa 20. septembra," uviedlo združenie.

Združenie tiež pripomína, že na Slovensku stále nie je centrálny pamätník obetiam okupácie 21. augusta 1968. „Malá pamätná tabuľka v Bratislave s troma menami obetí a jednou vetou, ktorá mladej generácii už veľa nehovorí, nie je dôstojným miestom na uctenie si obetí okupácie a tragických udalostí, ktorých následky nesieme dodnes. Skromný pamätník v Poprade, odhalený 21. augusta 2002, plní úlohu centrálneho pamätníka s popisom historickej udalosti a uvedením štatistiky obetí v rámci celého Československa a návštevníkom Popradu pripomína tragické augustové udalosti," dodala organizácia.

Delegácia KSSS v Bratislave Čítajte viac Putinovi historici považujú za pochopiteľné, že Brežnev poslal tanky proti Dubčekovi
7 debata chyba
Viac na túto tému: #ministerstvo vnútra #Združenie politických väzňov