Machaj odmieta argumenty koalície pri zákone o STVR, považuje ho za účelový

Odchádzajúci generálny riaditeľ RTVS Ľuboš Machaj odmieta argumenty vládnej koalície pri tvorbe zákona o Slovenskej televízii a rozhlase (STVR).

25.06.2024 16:00
Ľuboš Machaj Foto: ,
Generálny riaditeľ Rozhlasu a televízie Slovenska (RTVS) Ľuboš Machaj počas tlačovej konferencie k zániku RTVS a zhodnoteniu dvojročného pôsobenia na pozícii generálneho riaditeľa RTVS 25. júna 2024 v Slovenskom rozhlase v Bratislave
debata (19)

Pripomenul, že od 1. júla má viesť telerozhlas štatutárny zástupca, no jeho meno ešte nie je známe. Zdôraznil tiež, že do zvolenia nového generálneho riaditeľa môžu ubehnúť asi štyri mesiace.

Štatutárny zástupca nebude podľa neho môcť podpisovať projekty za vyššie sumy, preto môže byť ohrozená výroba ďalších programov.

Zamestnanci RTVS štrajkovali proti novému zákonu o telerozhlase
Video

„Po prvom júli nastupuje medziobdobie, mal by prísť štatutárny zástupca. Doteraz nikto nepovedal, kto. Očakával som štandardnú komunikáciu, že niekoľko dní pred skončením môjho funkčného obdobia sa niekto ohlási a povie, že by mal prebrať odo mňa kompetenčné veci, materiály,“ povedal Machaj na utorkovej tlačovej konferencii.

Šéf RTVS pripomenul, že štatutár nemá plné kompetencie, môže podpisovať zmluvy do výšky 20-tisíc eur. „Ale podľa platnej legislatívy sa musí všetko nad 100-tisíc eur posielať na radu, ktorá nebude fungovať,“ povedal s tým, že podpisovať tak bude môcť zmluvy len do 100-tisíc eur.

„To bude dosť veľký problém z hľadiska zachovania výrobných kapacít na jeseň a najmä na budúci rok,“ skonštatoval.

RTVS zamestnanci štrajk pochod nesúhlas Čítajte viac RTVS definitívne končí: Parlament schválil nový zákon, zamestnanci vyšli do ulíc

Zákon považuje za účelový, koalícia podľa neho pracuje s neoverenými informáciami. Machaj odmieta, že RTVS je v strate. Nesúhlasí ani s tým, že by absentovala pôvodná tvorba.

Machaj podľa svojich slov nedostal ani racionálne argumenty na to, že spravodajstvo RTVS nie je objektívne. „Rada pre mediálne služby je jediná schopná určovať, čo je a čo nie je porušením zákona, teda aj nedodržaním objektivity, nič také sa nestalo,“ povedal a poukázal na nový prieskum, podľa ktorého má telerozhlas najobjektívnejšie spravodajstvo. Dodal, že 93 percent programov RTVS bolo vo verejnom záujme.

Machaj, Šimkovičová Čítajte viac Spravodajstvo RTVS je najobjektívnejšie. Prieskum nepotvrdil slová ministerky Šimkovičovej

Za zavádzanie označil aj tvrdenia, že RTVS zarába ročne len šesť miliónov eur na reklame. V projekte spravodajského kanála RTVS :24 sa Machaj snažil o podporu spravodajstva, podporu online spravodajstva a stabilizovanie pracovných podmienok pre zamestnancov. Myslí si, že sa to podarilo a kanál sa stal relevantným hráčom na televíznom trhu.

Šéf RTVS informoval aj o liste, ktorý bol adresovaný prezidentovi Petrovi Pellegrinimu aj premiérovi Robertovi Ficovi (Smer) od reprezentantov verejnoprávnych vysielateľov z Európy. „Upozorňujú na to, čo sa môže stať, keď sa verejnoprávny priestor dostane do silného tlaku politikov,“ uzavrel.

Machaj, Šimkovičová Čítajte viac Otázky a odpovede: RTVS o pár dní končí, bez riaditeľa bude štyri mesiace. Ako bude fungovať? Podpíše Pellegrini zákon?
19 debata chyba
Viac na túto tému: #RTVS #ľuboš machaj