Po 30 rokoch už po Tisovi nebude pomenovaná ulica vo Varíne. Obec má pol roka na zmenu

Správny súd v Banskej Bystrici v stredu vyhovel žalobe prokurátora Generálnej prokuratúry SR a rozhodol, že všeobecne záväzné nariadenie obce Varín (okres Žilina) v časti, kde určuje názov Ulice Dr. Jozefa Tisu, nie je v súlade so zákonom o obecnom zriadení. Na sociálnej sieti o tom informoval generálny prokurátor Maroš Žilinka. Obecné zastupiteľstvo má do pol roka zmeniť názov ulice.

26.06.2024 14:26 , aktualizované: 15:15
debata (127)

Prokurátor GP SR podal pre rozpor so zákonom koncom mája 2022 obci Varín protest proti predmetnému VZN o určení a zmene názvu ulíc a iných verejných priestranstiev, ktorému však obecné zastupiteľstvo nevyhovelo.

Za vyhovenie protestu, ktorý navrhoval zrušenie alebo zmenu názvu ulice pomenovanej po prezidentovi vojnovej Slovenskej republiky, hlasovala iba jedna poslankyňa.

Na základe nevyhovenia protestu sa prokurátor GP SR obrátil 13. septembra 2022 so žalobou o vyslovenie nesúladu predmetného VZN so zákonom na Krajský súd v Žiline. Banskobystrický správny súd v stredu napokon žalobe v celom rozsahu vyhovel. „Generálna prokuratúra bude vždy chrániť verejný záujem, trpezlivo prijímať opatrenia a efektívne využívať zákonné prostriedky na ochranu zákonnosti,“ komentoval rozhodnutie súdu Žilinka.

Varín, referendum, Tisova ulica Čítajte viac Ako sa žije na Tisovej ulici? Varínčanov ťahá k voľbám aj kontroverzné hlasovanie

Správny súd sa teraz stotožnil s argumentáciou prokurátora Petra Mihála, podľa ktorého musí byť nežijúca osobnosť, po ktorej je nazvaná ulica, vnímaná výrazne pozitívne. V opačnom prípade by to mohlo pôsobiť dojmom, že negatívne pôsobenie Jozefa Tisa je schvaľované. Rozhodujúce pre výsledok sporu bolo Tisovo odsúdenie a poprava v apríli roku 1947.

Spor o ulicu Jozefa Tisa vo Varíne trvá už roky, zmenu žiadali v minulosti aktivisti, prokurátor, historici i židovská obec. Názov však odolával a Varín je poslednou slovenskou obcou, kde majú ulicu pomenovanú po Tisovi, ktorý stál v rokoch 1939 až 1945 na čele klérofašistického štátu, v roku 1945 bol zadržaný a v roku 1947 obesený ako vojnový zločinec.

Pozrite si video: Obec Varín, Tisova ulica
Video
Archívne video.

Krajná pravica a niektorí katolícki duchovní ho uctievajú ako hrdinu a mučeníka. Počas jeho vlády bolo počas holokaustu deportovaných do nacistických táborov a zavraždených asi 70 000 z 90 0­00 Židov žijúcich na území Slovenska – vrátane všetkých 25 židovských rodín z Varína. Slovensko bolo jedinou krajinou vojnovej Európy, ktorá platila nacistickému Nemecku za to, aby prevzalo židovských občanov.

Varín, Ulica Dr. Jozefa Tisu, brána Čítajte viac Tisova ulica vo Varíne bude i napriek neplatnému referendu zrejme minulosťou

Vo Varíne po Tisovi pomenovali ulicu v roku 1993. O jej premenovaní sa tam konalo v roku 2022 referendum, ale to bolo nakoniec vyhlásené pre nízku účasť voličov za neplatné. Výrazná väčšina hlasujúcich sa pritom vyslovila za ponechanie existujúceho názvu ulice.

127 debata chyba
Viac na túto tému: #Jozef Tiso #Varín #Maroš Žilinka