Na Slovensku sa zhoršuje zdravotný stav mládeže. Akadémia dáva priestor na všeobecný pohybový rozvoj všetkým deťom bez ohľadu na to, či majú špeciálne vzdelávacie potreby, alebo sú to deti, ktoré dokážu rozvinúť talent natoľko, že sa sami rozhodnú, v akom športe chcú pokračovať, uviedol predseda Združenia miest a obcí Slovenska, primátor Partizánskeho Jozef Božik.
Partizánske je prvým mestom na Slovensku, ktoré má akadémiu Mateja Tótha na všetkých základných a materských školách. „Financujeme to z vlastných prostriedkov, lebo si uvedomujem, že všeobecná pohybová príprava je dôležitá pre každé jedno dieťa,“ povedal Božík. Dodal, že projekt sa v jeho meste osvedčil a ponúka ho všade. Tvrdí, že sú spokojní nielen žiaci a učitelia, ale aj rodičia. Jeho cieľom je dostať akadémiu do každého jedného mesta a obce, kde je základná škola.
Jozef Božik je dlhodobým podporovateľom športovania a zdravého pohybu u detí. Akadémia podľa neho učí mládež nielen rozvíjať pohybovú zložku, ale aj rozumovú. Spoločne s akadémiou Mateja Tótha sa mu podarilo dostať dvoch ministrov k podpisu dôležitého memoranda. „Tým, že pomôžu akadémii, pomôžu nie len mimovládnemu projektu, ale zároveň aj všetkým deťom a rodičom, ktorí sa zapoja do tejto jedinečnej a špičkovej organizácie,“ uviedol.
Čítajte aj Cez šport k lepšej spoločnosti. ZMOS a Športová akadémia Mateja Tótha spájajú sily„Nemožno čakať, že štát bude robiť všetko sám, nemáme tu cárstvo, naopak, treba dať priestor profesionálom. Toto je krásny príklad toho, ako mimovládne organizácie dokážu byť prínosné a pomáhať,“ vysvetlil minister školstva Tomáš Drucker.
„Tu by som chcel ukázať prínos neštátnej organizácie, ktorých je viacero v školstve a významným spôsobom pomáhajú a zabezpečujú činnosti, ktoré štát v bežnom prevádzkovom režime nedokáže rýchlo inovovať,“ povedal Drucker. Doplnil, že jeho rezort sa bude podobnými organizáciami inšpirovať inováciami vo vzdelávaní.
Rezort školstva už urobil príslušnú zmenu v zákone, kde je povinnosť zabezpečiť tri vyučovacie hodiny telesnej výchovy. V rámci škôl je ju možné nahradiť aj inými aktivitami, aké poskytuje napríklad aj športová akadémia Mateja Tótha, oznámil Tomáš Drucker.
„Od začiatku sme obaja ministri avizovali, že budeme intenzívne spolupracovať, aby táto školská agenda bola pokrytá. Toto je prvý krok, ktorý dnes realizujeme,“ povedal minister cestovného ruchu a športu Dušan Keketi. Tvrdí, že projekt má budúcnosť. Akadémia dokáže vyvinúť vzťah detí k športu a následne prinášať viac športových úspechov.
„Neplatí tu priama úmera, ako v biznise, že čím viac peňazí do športu dáme, tým viac medailí získame,“ tvrdí Keketi. „Na prvej olympiáde malo Slovensko 120 zástupcov. Teraz riešime, či tých zástupcov bude 30 alebo viac. A peňazí v športe je aktuálne oveľa viac, ako pred dvadsiatimi až tridsiatimi rokmi,“ vysvetľuje. Rezort cestovného ruchu a športu sa chce zamerať viac na predprípravu, tréningový proces mládeže, identifikáciu talentov a vzdelávanie trénerov. Minister verí, že to z dlhodobého horizontu prinesie krajine viac športových úspechov.
Čítajte aj Keketi v Ide o pravdu: Som manažér, potrebujem čísla a pravidlá. Najlepšia propagácia Slovenska je cez športovcov„Potrebujeme vzbudiť vášeň a záujem detí o šport, a to aj skrz vzor olympijského víťaza, novej metodiky a nového prístupu. Verím, že základňa talentov sa postupne bude napĺňať,“ povedal Keketi pre Pravdu. Jeho úlohou bude vytvoriť aj národný športový projekt, cez ktorý bude môcť finančne alebo metodicky podporiť akadémiu.
Do akadémie prichádza stále viac detí. Olympijský víťaz Matej Tóth priznal, že si uvedomuje aj celospoločenskú zodpovednosť. „Vidíme resty mládeže, ktoré spôsobuje málo pohybu. Nezáleží nám už iba na tom, aby boli deti skvelí športovci. Začínajú mať problém so všeobecnou kondíciou. Chýba im častokrát aj dostatočná výkonnosť na fungovanie v bežnom živote,“ povedal Tóth. Doplnil, že akadémia sa neustále vyvíja.
Ruku k dielu priložil aj reprezentant komerčného sektora, spoločnosť O2 Slovensko, ktorá stojí pri akadémii ako jej generálny partner od začiatku. „Interne sme si robili výskum, v ktorom sme zistili, že deti sa hýbu pomerne veľa. Behajú priemerne 400 metrov denne – ale len prstom na displeji svojho mobilného telefónu,“ povedal Igor Tóth, generálny riaditeľ telekomunikačnej spoločnosti O2 Slovensko. Myslí si, že to nie je v poriadku, preto podporuje akadémiu Mateja Tótha.
„Žijeme mimoriadne polarizovanú dobu. Takú, ktorá ľudí rozdeľuje. Čo ale všetkých spája, je šport,“ uviedol dávnejšie Jozef Božik. ZMOS a športová akadémia chcú v deťoch taktiež vzbudiť schopnosť uvedomiť si, aké benefity prináša uznávanie hodnôt, ich rešpektovanie, rozvíjanie a správanie sa v duchu ‚fair play‘. Splniť to chcú aj pomocou príbehov úspešných osobností a športovcov, aký je aj Matej Tóth. „Športovci spájajú – samosprávy majú najvyšší stupeň dôveryhodnosti. Keď sa spojíme, tak vznikne skvelý synergický efekt."