Danko avizoval, že cez leto čaká novú STVR „veľký audit“ a očakáva výstupy o korkoch bývalého vedenia. „Viete, že by mal byť, ak prezident podpíše zákon, poverený manažér, a ja verím, že ten manažér sa pozrie na to, čo podľa tých informácií, ktoré už máme, je legálne a relevantné a čo bolo len betónovanie kšeftov,“ naznačil predseda SNS. Meno dočasného šéfa telerozhlasu ešte nie je známe, vie sa zatiaľ len to, že rozhlasovú časť v STVR bude viesť Roman Bomboš.
Danko kritizoval filmovú produkciu
V súvislosti s Audiovizuálnym fondom šéf SNS povedal, že vznikali „hulvátske filmy“, ktoré mali politicky slúžiť. Neskôr dodal, že súčasná opozícia mala v komisii fondu poprepájaných ľudí, čo Valášek odmietol.
Valášek kritizoval, že novela zákona o Audiovizuálnom fonde prešla cez poslanecký návrh, aby nemusela prejsť pripomienkovým konaním. „Prešlo to v podstate bez dôvodovej správy. SNS sa to ani nepokúšala odôvodniť,“ podotkol. Na margo Dankovej kritiky filmovej produkcie uviedol, že verejný záujem káže tolerovať aj veci, ktoré sú politikom nepohodlné.
Danko rýchle zmeny vo fonde obhajuje tým, že je v ňom ešte stále dosť peňazí, ktoré by sa „rozhádzali“. „Ja sa na to nebudem pozerať, že my vládneme a slniečkári budú natáčať filmy. Ja vám to hovorím natvrdo,“ vyhlásil.
Uviedol tiež, že ministerstvo kultúry pod vedením Martiny Šimkovičovej už nebude financovať filmy s témou LGBTI+. Podľa Danka ide o jednu z tém, ktorá sa nepáči súčasnej vláde. Ako ďalšie „neprijateľné“ témy menoval aj vraždu novinára Jána Kuciaka či zelenú dohodu. Danko v relácii pri svojom postoji argumentoval kresťanskými hodnotami. „Nebudú sa tu robiť filmy Sviňa a Únos,“ povedal Danko s odkazom na rovnomenné snímky inšpirované politickým dianím na Slovensku.
Jeho oponent v diskusii reagoval, že Danko sa priznal k tomu, že vláda na čele so Smerom chce zmenami v RTVS a Audiovizuálnom fonde ovládnuť obsah verejnoprávnych médií.
Valášek hovorí o koaličnom spore
Otázka nominácie na post predsedu parlamentu je podľa Danka internou vecou koalície, diskutovať o nej majú počas leta.
Valášek označil prázdne kreslo na čele Národnej rady SR za medzinárodnú hanbu, pretože za Slovensko bude chýbať aj na parlamentnom fóre členských krajín NATO. „Nie je tu žiaden iný dôvod na to než spor vo vnútri koalície,“ podotkol.
Podľa Danka sú „dôležitejšie veci“ a v tejto chvíli nie je podstatné, kto je predsedom parlamentu, ale aby zákony prechádzali. Valáškovi odporučil, aby požiadal zastupujúci šéfa parlamentu Petra Žigu (Hlas), aby na fórum šiel Michal Šimečka (PS).
Danko tiež uviedol, že prezident Peter Pellegrini nespadol z neba, ale prišiel z koalície a bez koalície by prezidentom nebol. Ešte predtým skonštatoval, že pre vyriešenie sporu o to, kto má byť novým šéfom parlamentu, bude dôležitý rozhovor Pellegriniho a predsedu vlády Roberta Fica.
Danko tvrdí, že Pellegrini sa stal v roku 2018 premiérom vďaka aj jeho rozhodnutiu, na čo podľa neho prezident nezabúda. „Veď my máme svoje väzby. My sa tu nejdeme tváriť. Viete čo je tou silou našou – Fico, Pellegrini, Danko? Že nepustíme k moci vás,“ vyhlásil smerom k poslancovi PS, pričom hnutie obvinili z toho, že prezidentovi nadbieha. Dankova predstava o budúcnosti koaličného trojlístka je osem rokov vo vláde a 10 rokov v Prezidentskom paláca. „Ja verím, že nás Pellegrini a Hlas nezradia, lebo SNS s ľuďmi ako je PS nikdy nemôže vládnuť,“ dodal.
Valášek v tejto súvislosti skonštatoval, že si myslel, že prezidenti na Slovensku sú apolitickí. „Pellegrini, že odstupuje z postu predsedu Hlasu a bude apolitickým prezidentom, je fikcia a fraška," uviedol.
Čítajte viac Podstav a nízke platy. Šutaj Eštok zatiaľ nenaplnil „slovo chlapa“, podľa odborárov hrozí odchod tisícov policajtov. Čo žiadajú?Danko neuznáva Šefčoviča
V súvislosti s dohodou Green Deal uviedol, že ju presadil eurokomisár Maroš Šefčovič a ako človeka ho šéf SNS neuznáva, ale nebude kvôli nemu rozbíjať koalíciu. Danko Šefčoviča, ktorý je kandidátom Slovenska na post podpredsedu Európskej komisie na obdobie 2024 až 2029, dlhodobo kritizuje.
Počas leta by mala prísť podľa Danka „veľká várka zákonov na podporu športu“. Slovensko by si podľa neho mohlo dovoliť postaviť aj takú halu ako je O2 Aréna v Prahe. „My potrebujeme zhruba halu pre 17-tisíc ľudí, aby sme mohli v roku 2029 vedeli robiť aj majstrovstvá sveta v hokeji,“ povedal s tým, že v hre sú tri lokality – v Petržalke, v okolí Bajkalskej ulice a vo Vajnoroch.
Na otázku, kedy príde minister financií zo Smeru s návrhom ako konsolidovať verejné financie Danko uviedol, že už prebehlo prvé kolo rokovaní. SNS má za to, aby sa zdaňovali sociálne platformy ako Facebook, Youtube, ale aj obchodné reťazce. Pozrieť sa chce aj na veľké monopolné podniky. Sumár riešení ešte nevidel.
„Dohodol som sa s pánom ministrom Kamenickým, že musí mať ale na zreteli aj naše daňovo-účtovné návrhy,“ uviedol. Valášek reagoval, že so zdanením prevádzkovateľov sociálnych sietí nemá problém.