Kaliňák: Fico bude mať po útoku trvalé následky, čoskoro sa objaví na verejnosti

Predseda vlády Robert Fico bude mať po májovom útoku trvalé následky, pokiaľ ide o činnosť pohybového aparátu, čoskoro sa však objaví na verejnosti. V diskusnej relácii O 5 minút 12 RTVS to povedal podpredseda vlády a minister obrany Robert Kaliňák (Smer).

30.06.2024 12:49 , aktualizované: 13:55
kalinák Foto: ,
Vicepremiér a minister obrany Robert Kaliňák (Smer) prichádza na schôdzu vlády v Bratislave 12. júna 2024.
debata (339)

„Nedá sa povedať, že by išlo všetko úplne podľa plánu, ale môžem povedať, že ten stav sa už natoľko zlepšil, že sa pán premiér aktívne zapojil do diskusii k samitu, ktorý bol tento týždeň," povedal Kaliňák. Ako ďalej uviedol, Fico sa chystá postupnými krokmi chytiť všetkých svojich povinností.

Kedy bude Fico opäť viesť vládu? Rehabilitácia pokračuje, uviedol Kaliňák. Spomenul prelom júna a júla
Video

Premiér podľa Kaliňáka momentálne bojuje o to, „aby sa mohol vrátiť do plného zdravia". „Nie je to ešte zďaleka ideálne. Po strelnom poranení brušnej dutiny jednoducho tie orgány nepracujú ako keď ste mali 17 alebo 30. Je to ešte stále veľmi nevypočitateľné," zdôraznil Kaliňák. Dodal však, že Fico sa blíži do stavu, aby mohol vykonávať svoju funkciu s plným nasadením.

Kaliňák tiež uviedol, že nevie a nechce vedieť detaily z vyšetrovania útoku na Fica. Podľa neho príde čas, kedy sa vyšetrovateľ alebo prokurátor rozhodne, že sú v takej fáze vyšetrovania, že môžu verejnosť oboznámiť s nejakými výsledkami vyšetrovania. „Či to bude po prázdninách, na jeseň alebo tak, ja na to nijakým spôsobom netlačím," zdôraznil Kaliňák.

Jaroslav Spišiak: Pre koalíciu zrejme nebolo príjemné debatovať o problémoch v polícii
Video

Zároveň minister zopakoval, že obvinený Juraj C. sa zúčastňoval rôznych opozičných zhromaždení. „Dokonca na niektorých mal príhovory. Viackrát sa zúčastnil priamo tých zhromaždení pred výjazdovými vládami. Bol vlastne indoktrinovaný tými názormi, aj tými nenávistnými prejavmi," skonštatoval Kaliňák.

Predseda opozičného KDH Milan Majerský v tejto súvislosti povedal, že vláda mala prijímať súbor opatrení známy ako „lex atentát" práve až po ukončení vyšetrovania. „Keď by sme vedeli, že v akom stave, ktoré veci máme, napríklad Úrad pre ochranu ústavných činiteľov, odborná analýza, odborné stanoviská, a tak ďalej," uviedol Majerský.

Andrej Danko, Martina Šimkovičová Čítajte viac Dankovi prekáža téma Kuciak a aj filmy o LGBTI. Pellegrini sa stal prezidentom vďaka Ficovi, tvrdí

Podľa Majerského júnová schôdza parlamentu nenaznačovala záujem vládnej koalície o zmierenie a upokojenie situácie v spoločnosti po útoku na premiéra. „Júnová schôdza išla valcovaním rad za radom," vyhlásil Majerský s tým, že celá vec mu pripadá ako „revanšizmus za to, čo sa udialo". „Veď tú veľkorysosť by mal prejaviť práve ten, kto bol poškodený, kto bol poranený," myslí si Majerský. Doplnil, že v tejto súvislosti očakával, že príde stav pokoja. „Ale boli sme svedkami niečoho úplne iného," uzavrel šéf KDH.

tibor gašpar Čítajte viac Novým podpredsedom Národnej rady SR bude Tibor Gašpar

Podľa Kaliňáka však vládna koalícia urobila prvý veľký krok k zmiereniu a upokojeniu situácie už po prevzatí moci na jeseň 2023. „Žiadny revanš ani odveta nenastala, nikomu sme dvere nevykopávali. Žiadne ozbrojené komandá nechodili po lídrov opozície," zdôraznil Kaliňák. Zároveň upozornil Majerského, aby si nemýlil zmierenie so slabosťou. „Jednoducho, to bol krok, ktorý sme urobili na zmierenie. A to, že ste si na to hneď zvykli, to neznamená, že sme to zmierenie nepriniesli," dodal minister.

Samuel Migaľ: Žiadna koaličná kríza kvôli policajným platom nie je
Video
339 debata chyba
Viac na túto tému: #Robert Kaliňák #atentát na Roberta Fica