Diskutoval o zrušení špeciálnej prokuratúry, darovala vlasy či pomáhala tínedžerkám. Mladí ľudia ocenení vo Férovom čine roka

Nikam neodchádzame, naopak. Snažíme sa svojou časťou pomôcť Slovensko zlepšiť, hovoria laureát a finalisti ocenenia Férový čin roka.

01.07.2024 06:05
Ferovy cin roka 2023 Foto:
Férový čin roka 2023
debata (6)
Podcast si môžete vypočuť aj cez obľúbené aplikácie.

Takmer polovica mladých ľudí podľa nedávnych prieskumov uvažuje nad trvalým odchodom zo Slovenska. Dôvodmi sú najmä životná úroveň, politická situácia aj politická kultúra, netolerancia, či odklon od liberálnejších myšlienok ku konzervatívnym. Avšak sú medzi nami aj takí, ktorí palicu nad Slovenskom ešte nezlomili a nielen, že tu chcú ostať, ale snažia sa aj svojou časťou prispieť k tomu, aby sa Slovensko zlepšovalo. Robia to možno na pohľad drobnou pomocou jednotlivcom, ale aj skutkami, ktoré majú celospoločenský dosah. Liliana Takáčová urobila gesto solidarity, keď si nechala ostrihať svoje dlhé vlasy, pramene vlasov predala a peniaze darovala kamarátke, ktorá bojuje s rakovinou.

Viktoriia Parokonna utiekla pred vojnou z rodnej Ukrajiny a teraz žije v Seredi. Vytvorila projekt Výnimocná. ktorý je zameraný na sebarozvoj a sebapoznávanie pre 12 až 15 ročné dievčatá. Spolu s odborníkmi s dievčatami rieši témy duševného a fyzického zdravia, osobné hranice, budovanie zdravých vzťahov, riešenie konfliktov.

Meno Mareka Janigu sa stalo známejším, keď bol ako študent práva iniciátorom otvoreného listu dekanovi Právnickej fakulty a so spolužiakmi a spolužiačkami žiadali otvorenú, vecnú a odbornú diskusiu pred zrušením Úradu špeciálnej prokuratúry. Diskusia sa aj napriek rôznym prekážkam uskutočnila a stretlo sa sedem expertov z oboch názorových spektier, ktorí a ktoré predstavili svoje argumenty. Táto študentská iniciatíva vyvolala v celej spoločnosti búrlivé emócie a bola sprevádzaná množstvom útokov, nepochopenia, dezinterpretácii, ale aj vyhrážok.

Všetkých spomenutých nedávno oceňovala nadácia Zastavme korupciu v rámci druhého ročníka Ferového činu roka. Aj takto chce prispieť k tomu, aby mladí ľudia nestrácali, napriek všetkému, čo sa dnes na Slovensku deje, chuť tu zostať. Vypočujte si posledný podcast denníka Pravda, pripravený Zolom Ráczom.

Ďalšie podcasty Pravdy

© Autorské práva vyhradené

6 debata chyba
Viac na túto tému: #mladí ľudia #dobročinnosť #Nadácia Zastavme korupciu #Počúvajte Pravdu #Férový čin roka