Opozičné hnutie Progresívne Slovensko (PS) spúšťa v pondelok petíciu za záchranu národných parkov. Cieľom je vyzbierať dostatočný počet podpisov, aby bola petícia relevantná pre vládnu koalíciu. Na tlačovej konferencii o tom informovali predseda PS Michal Šimečka a poslankyňa za hnutie Tamara Stohlová s tým, že s petíciou plánujú precestovať cez leto celé Slovensko.
Poukázala na to, že kroky smerujúce k likvidácii národných parkov sa v posledných týždňoch ešte zrýchlili a na ministerstve životného prostredia zriadili špeciálnu komisiu. „Jej úlohou je znížiť ochranu prírody na najnižšiu možnú prípustnú mieru, znížiť výmeru bezzásahových území či zastaviť ‚envirošikanu‘ voči subjektom, ktoré chcú v prírode hospodáriť. Predsedá jej samotný minister,“ priblížila Stohlová.
Hrozí podľa nej zníženie výmery národných parkov Poloniny a Malá Fatra či ich premena na prírodné parky. V Tatrách má hroziť zníženie ochrany v rezerváciách a v podhorských osadách, tvrdí poslankyňa. „Správy národných parkov sú vynechávané z kľúčových procesov. Je tu tlak, aby odborné stanoviská boli upravované, skúsených ľudí vyhadzujú a zastrašujú,“ podotkla.

Europoslanec Michal Wiezik (PS) zároveň upozornil, že kroky envirorezortu sú v rozpore so záväzkami a s legislatívou Európskej únie. Zriadenie komisie na ministerstve považuje za provokáciu. „Tento experiment môže veľmi negatívne vplývať na čerpanie prostriedkov z plánu obnovy. Rezort životného prostredia sa už teraz prepadáva v plnení úloh a nedokáže v termíne splniť žiadnu z nich. Je absurdné, že v takejto časovej tiesni mrhajú kapacitami na kroky, ktoré sú v rozpore s plánom obnovy aj s európskou legislatívou,“ uviedol Wiezik. Európska komisia podľa neho aktuálne zvažuje otvorenie sporu voči Slovensku v dôsledku nedostatočnej ochrany hlucháňa hôrneho.
Minister životného prostredia Tomáš Taraba (nominant SNS) vyvracia tvrdenia PS o zriadení komisie na zníženie stupňa ochrany. „Nikdy som žiadnu takúto komisiu podpisom nezriadil. Je to vyvrátené klamstvo a dôkaz toho, že Progresívne Slovensko nemá žiaden program pre riadenie Slovenska ani schopnosti, čo dokázalo pri vláde Ódora,“ podotkol Taraba.
Taraba deklaruje, že žiadne národné parky sa na Slovensku rušiť nebudú. Envirorezort bude podľa Tarabu komunikovať s ľuďmi žijúcimi v národných parkoch tak, aby ochrana prírody a záujmy obyvateľov a poľnohospodárov boli zosúladené. Toto považuje za zmysel každej reformy či zonácie národných parkov všade vo svete.
Demokrati: Na Muránskej planine sa chystá veľký biznis
Vládnu koalíciu zaujímajú len peniaze a kšefty. Uviedol to na dnešnej tlačovej besede podpredseda Demokratov Juraj Šeliga s tým, že vládna koalícia podsúva verejnosti rôzne témy a bulvárne senzácie na odpútanie pozornosti od toho, že si na pozadí dohadujú netransparentné kšefty. Expert na životné prostredie za stranu Demokrati Michal Kiča upozornil, že na Muránskej planine sa chystá veľký biznis s drevom. Strana na základe infožiadosti získala informáciu o zámere Správy Národného parku Muránska planina zadať zákazku na spracovanie lykožrútovej kalamity bez riadnej súťaže, len priamym rokovacím konaním, pričom hodnota zákazky môže dosiahnuť 15 miliónov eur. „Ak by išla mimo verejného obstarávania, zákazka by sa mohla predražiť a smerovať k spriazneným dodávateľom. Cena takto vyťaženého dreva môže dosiahnuť až 30 mil. eur. Vo veci sa obraciame s podnetom na Úrad pre verejné obstarávanie," zdôraznil Kiča.

Demokrati súčasne upozornili na to, že k ťažbe má dôjsť v A zóne, a teda v bezzásahových územiach a prírodných rezerváciách. „Nateraz je nahlásených na spracovanie 120 tisíc kubíkov dreva, ale podľa našich odborných odhadov môže ísť o 300 či dokonca 500-tisíc kubíkov. Je to obrovská masa dreva, ktorá by sa ťažila na relatívne malom území," priblížil Kiča a dodal, že prírode v tejto oblasti by to spôsobilo nezvratné škody. „Boli by sme svedkami holorubov a vykosených pásov v našich najcennejších územiach a následne ohrozeniu regiónu suchom a povodňami. Ťažba by odpudila aj turistický ruch," doplnil Kiča. Ako ďalej Demokrati vysvetlili, správa parku naviac preverovala na Úrade pre verejné obstarávanie zadanie zákazky na ťažbu bez riadnej súťaže. „Hodnota zákazky na ťažobné práce môže byť od 3,6 až do 15 mil. eur. Obídenie riadnej súťaže môže viesť k nehospodárnemu nakladaniu s drevom a prihraniu tejto zákazky spriazneným subjektom. Zisk z dreva a za práce skončí u skupinky vyvolených a ľuďom v regiónoch zostane len zničená príroda," zdôraznil Kiča s tým, že minister životného prostredia Tomáš Taraba (SNS) odstrihol parky od verejných prostriedkov s úmyslom ich závislosti na ťažbe dreva.
Demokrati poukázali aj na skutočnosť, že národný park má od nástupu Tarabu už štvrtého riaditeľa. Strana za touto vysokou fluktuáciou riaditeľov vidí ich neochotu podieľať sa na zjavne sporných zákazkách. „Chcem zdôrazniť, že naše obavy o Muránsku planinu stupňuje aj fakt, že brat Rudolfa Huliaka je konateľom jedného z najväčších spracovateľov dreva na Slovensku, ktorý zrazu verejne hovorí pri ťažbe na Horehroní o astronomických 8 miliónoch kubíkov dreva." uzavrel Kiča s tým, že pre obídenie súťaží zo strany podniku Lesy SR a Správy Národného parku Muránska planina sa obrátia s podnetom na Úrad pre verejné obstarávanie.