Pri tejto príležitosti bol v priestoroch Centra výcviku Lešť slávnostný nástup. Mnohonárodnej bojovej skupine doteraz velilo Česko. Informoval o tom podpredseda vlády SR a minister obrany Robert Kaliňák (Smer).
Česká republika odovzdala Španielsku velenie v mnohonárodnom bojovom zoskupení NATO na Slovensku, ktoré sa v krajine sformovalo pred dvoma rokmi v rámci posilnenia východného krídla Severoatlantickej aliancie po ruskej invázii na Ukrajinu. Česko bolo prvou veliacou krajinou jednotky, ktorá je umiestnená v Centre výcviku Lešť na strednom Slovensku. Práve tam zástupcovia Španielska pri slávnostnom ceremoniáli prevzali velenie nad týmto bojovým zoskupením.
Čítajte aj Vojaci si v Lešti preverili svoju pripravenosť v rámci cvičenia Strong Cohesion 2024Mnohonárodné bojové zoskupenie NATO na Slovensku teraz číta vyše 1000 príslušníkov, z toho necelú polovicu tvoria Česi. Podľa dostupných informácií v súvislosti so zmenou veľkej krajiny sa počíta so zmenšením českého zastúpenia v zoskupení, v ktorom by celkový počet vojakov mal naopak stúpnuť.
Slovenský prezident Peter Pellegrini v príhovore pred nastúpenými príslušníkmi bojového zoskupenia vyjadril vďaku Česku, že bez váhania v roku 2022 prevzalo úlohu veľkej krajiny. „Som veľmi rád, že českí vojaci na Slovensku zostávajú,“ uviedol. Príchod príslušníkov bojového zoskupenia na Slovensko pred dvoma rokmi podľa Pellegriniho výrazne prispel k pocitu bezpečnosti obyvateľov Slovenska.
Pellegrini deklaroval, že Slovensko je, aj bude plnohodnotnou súčasťou Aliancie. „Naše členstvo vytvára spoločný hodnotový a bezpečnostný priestor, v ktorom sa môžeme slobodne rozvíjať a zároveň sa spolupodieľať na vytváraní stability na medzinárodnej úrovni,“ uviedol.
Taktiež slovenský minister obrany Robert Kaliňák vyjadril vďaku Česku a doterajšiemu veliteľovi zoskupenia Petrovi Blechovi. „Chcem poďakovať Petrovi Blechovi za všetky výsledky, ktoré skupina dosiahla za posledné dva roky,“ uviedol Kaliňák.
„Nás sused, náš brat, náš priateľ prišiel ako prvý a za dva roky ukázal, ako má fungovať spolupráca medzi viacerými krajinami," uviedol Kaliňák a priblížil, že okrem Česka a Španielska je súčasťou aj Nemecko, Slovinsko, Portugalsko, USA, pričom od dnešného dňa začína tranformácia mnohonárodnej bojovej skupiny na mnohonárodnú brigádu a pridá sa aj Rumunsko a Turecko. „Myslím si, že sa ako hosťujúca krajina snažíme vytvoriť dobré podmienky. Nie vždy je všetko ideálne, aj my sa učíme za pochodu. No vieme, čo chceme zlepšiť a budeme pripravovať nové priestory a opravy tak, aby sme mohli mať vždy posilnenú prítomnosť vojakov v prípade ohrozenia či rizika, ktoré prichádza práve z konfliktu, ktorý prebieha na Ukrajine," konštatoval Kaliňák. Minister zahraničných vecí Juraj Blanár (Smer) sa poďakoval všetkým štátom a aliančným partnerom za zhostenie sa tejto úlohy.
Náčelník Generálneho štábu Armády ČR Karol Řehka v súvislosti s vytvorením bojového zoskupenia na Slovensku hovoril o rýchlej reakcii na vojenskú inváziu ruských vojsk na Ukrajinu. „Bola to veľká zodpovednosť a výzva. Sme schopní čeliť akejkoľvek výzve,“ povedal.
Řehka objasnil, že brigádne zoskupenie, tak ako sa nasadzuje vo väčšine krajín, neznamená, že je tam celá brigáda. Je to na tom, ako sa rozhodnú národy. Dôležité však je, aby tam bola schopnosť brigády. „Znamená to, že je možné presunúť ľudí, techniku, zásoby a v prípade potreby sú schopní veľmi rýchlo doplniť brigádnu úroveň,“ vysvetlil.
Čítajte aj Česká armáda sa pripravuje na jadrovú vojnu. Nemožno spoliehať sa na večný mier, vyhlásil ŘehkaMnohonárodné bojové zoskupenie NATO na Slovensku po svojom vzniku absolvovalo sériu cvičení. Predvlani na jeseň centrála NATO uviedla, že zoskupenie je schopné bojového nasadenia.
Vojaci v zoskupení NATO na Lešti pravidelne rotujú. Do českého kontingentu sa zapojili tiež príslušníci českej Aktívnej zálohy.