Premiér Fico sa po prvýkrát objavil na verejnosti. Chce byť hrádzou voči progresivizmu a liberálnej ideológii

V piatok večer sa na Devínskom hrade konali oslavy príchodu Cyrila a Metoda na Slovensko. Na akcii sa zúčastnil aj premiér Robert Fico (Smer). Išlo o jeho prvé verejné vystúpenie od májového atentátu v Handlovej.

05.07.2024 19:24 , aktualizované: 21:14
debata (1060)
Ficov prejav na Devíne: Vystríhal pred liberalizmom a progresivizmom, volal po mieri na Ukrajine
Video
Zdroj: ta3

Podujatie sa konalo, ako inak, za prísnych bezpečnostných podmienok. Vstup na hrad mali len pozvaní hostia – ministri, poslanci, veľvyslanci a rôzna vyššia spoločnosť. Zástupcovia opozície na akcii chýbali a verejnosť či médiá sa mohli prizerať z neďalekého briežku a počúvať skrz telemost. Počasie udalosti prialo – slnko jemne pod mrakom a aj počet komárov bol chvíľu znesiteľný. Premiérovu účasť na podujatí potvrdil ako prvý prezident Peter Pellegrini (Hlas) len krátko pred začiatkom. Inak bolo Ficove vystúpenie sprevádzané tajnosťami.

Príchod Róberta Fica na Devín
Video

Progresivizmus je v rozpore s Ústavou SR

Fica priviezla krátko pred deviatou vládna limuzína až k nádvoriu. Objektívom sa podarilo zachytiť len ako vystupuje z auta, z príchodu či odchodu z pódia záznam neexistuje. Bezprostredne po príhovore premiér nasadol do limuzíny a z hradu odišiel. Išlo o prvé Ficove vystúpenie na verejnosti necelé dva mesiace od teroristického útoku v Handlovej. Presne pred mesiacom sa premiér prihovoril videom, kde odpúšťal a varoval.

Robert Fico, prvé vystúpenie po atentáte Čítajte viac Premiér Fico po prvý raz od atentátu prehovoril: Odpúšťam a varujem. Do práce sa vrátim čoskoro

V piatkovom príhovore zdôraznil, že oslavy príchodu Cyrila a Metoda sú pre Slovensko nesmierne dôležité. “Ľudia, ktorí tu boli v deviatom storočí boli naši predkovia a my sme ich potomkovia a na tom nemôže nikto nič vyšpekulovať,” vyhlásil Fico, ktorý má po atentáte iný hlas. Predseda vlády pripomínal dôležitosť písma, učenlivosti, odklon od pohanstva a vyzdvihol vzdelanosť a následne upozornil, že kontinuitu dejín si Slováci musia chrániť.

Na celonárodných oslavách 1161. výročia...
+24Celonárodné oslavy 1161. výročia príchodu...

„Som sociálny demokrat, ktorý sa dostáva do sporov pre suverénne postoje, či za postoje voči cirkvi,“ podotkol a v zhruba 20 minútovom príhovore spomenul aj kardinála Korca. Kresťanstvo dáva podľa neho spoločnosti normálny rozmer. “Do ústavy sme urobili odkaz na duchovné dedičstvo Cyrila a Metoda. Slovensko má byť demokratické, suverénne, sociálne a ekologické a nechceli sem tam napísať, že má byť normálne. Normálnosť bola daná duchovným dedičstvom Cyrila a Metoda,” priblížil.

V príhovore odmietol progresívne a liberálne ideológie, ktoré sa podľa neho „šíria ako rakovina a sú ako jed“. “Nechcem, aby Slovensko patrilo medzi krajiny, ktoré robia zo západnej civilizácie karikatúru,” upozornil predseda vlády. Odmieta meniť zákony, či ústavu pretože je kritizovaný. “My sme už raz takí, vieme sa zaťať aj pomôcť, ak niekto pomoc potrebuje,” opísal svoj pohľad na Slovákov a spomenul, že progresívne ideológie sa šíria ako jed, pričom sú podľa Fica v príkrom rozpore s Ústavou SR.

Dodal, že chce meniť ústavu, aby postavil ešte silnejšiu hrádzu voči liberálnej ideológii. Spomenul aj atentát z Handlovej, po ktorom podľa neho zastavili prejavy, ktoré podľa neho boli na mieste.

Na záver príhovoru sa venoval zahraničnopoli­tickým otázkam a vyjadril ľútosť nad tým, že sa nemohol pridať k maďarskému premiérovi Viktorovi Orbánovi pri návšteve Kyjeva a Moskvy.

Na slová premiéra o progresivizme reagoval šéf Progresívneho Slovenska Michal Šimečka a vyzval ho, „aby prestal urážať státisíce voličov a voličiek na Slovensku, ktorí si vo voľbách vybrali myšlienky slobody, rovnosti a lepšej budúcnosti pre našu vlasť“.

Kaliňák o Ficových možných trvalých následkoch po atentáte
Video

Oslavy znova na Devíne

Ministerstvo kultúry v spolupráci s Úradom vlády zorganizovalo celonárodné oslavy 1161. výročia príchodu svätých Cyrila a Metoda na územie dnešného Slovenska na Devín. Peniaze na podujatie vyčlenila vláda len koncom júna. „Považujem za mimoriadne dôležité dôstojne si pripomínať význam a prínos slovanských vierozvestcov, patrónov Slovenska a spolupatrónov Európy, a to nielen v rokoch ich významných výročí,“ zdôraznila ministerka kultúry Martina Šimkovičová.

fico, handlová, atentát Čítajte viac Žilinka: Atentát na premiéra Fica bol prekvalifikovaný na terorizmus. Strelcovi hrozí doživotie

Galavečer osláv príchodu svätcov rozbehol kultúrny program – folklórne tance, spev Dušana Jarjabka a príhovor prezidenta Pellegriniho. Druhým rečníkom bol podpredseda parlamentu Peter Žiga. Podobne ako Pellegrini spomínal na svätcov ako na „symboly slovenskej štátnosti, ktoré dávajú národu identitu“. Svätci patrili medzi najväčších misionárov kresťanstva v dejinách Európy. Na Slovensko prišli na pozvanie kniežaťa Rastislava v roku 863 prišli na Veľkú Moravu. Ich prvé kroky mali smerovať na územie Devínskeho hradu. Byzantská misia Konštantína Filozofa a Metoda vytvorila základy slovanského písomníctva.

Fico, Šimkovičová Čítajte viac Fico po stretnutí so Šimkovičovou: Cyril a Metod sem neprišli s gender ideológiou. Kultúra sa musí vrátiť k duchu národných tradícií
Handlová, svedkovia: On na neho kričal, aby prišiel bližšie
Video

© Autorské práva vyhradené

1k+ debata chyba
Viac na túto tému: #Robert Fico #Devín #atentát na Roberta Fica