„Roky tam nič nepočuli, nevideli a o zločinoch policajtov nehovorili," uviedol Spišiak na margo úradu. Zároveň kritizoval ministra vnútra Matúša Šutaja Eštoka, že o celej veci mlčí. „Ak má čas na telenovelové tlačovky o takzvaných čurillovcoch, prečo aj teraz nezvoláva brífingy pre médiá? Možno využíva rovnakú taktiku ako celá vláda. Teda, ak sa o niečom nehovorí, tak sa to nedeje," skonštatoval Spišiak.
Poslankyňa Lucia Plaváková v tejto súvislosti pripomenula, že prípady policajnej brutality sa na Slovensku objavujú pravidelne, pričom svoje o tom vedia najmä príslušníci rôznych menšín. „Od koaličných predstaviteľov vrátane ministra vnútra Matúša Šutaj Eštoka či podpredsedu parlamentu Tibora Gašpara sme počúvali o tom, akým hrozným podmienkam čelia ľudia pri zatýkaní, vo väzbe alebo vo väzení. Teraz môžu ukázať, či ich to zaujíma len vtedy, keď sa to týka ich samotných a ich blízkych, alebo sa zaujímajú aj o bežných obyvateľov a obyvateľky Slovenska," vyhlásila poslankyňa.
Podľa informácii Denníka N policajti na obvodnom oddelení Košice – Staré mesto bili zadržaného muža po hlave, trupe i končatinách a potom mu do konečníka strkali palicu ukončenú guľou. Úrad inšpekčnej služby začal v tejto súvislosti pred troma týždňami trestné stíhanie vo veci.
Opozičná strana Sloboda a Solidarita (SaS) chce v tejto súvislosti na zasadnutí ľudskoprávneho výboru parlamentu iniciovať poslanecký prieskum na danom policajnom oddelení, aby o veci získali viac informácií. „Predbežne som o tomto zámere hovorila s kolegom Mariánom Čaučíkom z KDH, ktorý to vníma rovnako, rada by som spojila sily aj s ďalšími kolegami z ľudskoprávneho výboru," povedala poslankyňa Vladimíra Marcinková. Ako ďalej uviedla, ak majú mať občania Slovenska pocit bezpečia, musia mať dôveru v políciu a istotu, že svoju moc nezneužíva. „Preto je dôležité, aby ministerstvo a policajný zbor vec adekvátne odkomunikovali verejnosti a urobili všetky potrebné kroky na to, aby ani agresori a ani brutalita nemali v bezpečnostných zložkách miesto," dodala Marcinková.
Úrad inšpekčnej služby sa zaoberá prípadom údajnej policajnej brutality v Košiciach
Úrad inšpekčnej služby sa zaoberá prípadom údajnej policajnej brutality v Košiciach, uviedlo ministerstvo vnútra v reakcii na apel opozičných politických subjektov. Rezort doplnil, že Úrad inšpekčnej služby vedie vo veci trestné stíhanie pre trestné činy zneužitia právomocí verejného činiteľa, ublíženia na zdraví a sexuálneho násilia. „V prípade vznesenia obvinení budú policajti postavení mimo služby tak, ako každý policajt obvinený z úmyselného trestného činu, čo ešte pred časom nebola samozrejmosť. Minister Matúš Šutaj Eštok to však striktne vyžaduje," dodáva ministerstvo.
Na margo činnosti úradu inšpekčnej služby sa MV SR vyjadrilo, že už istý čas funguje s novým vedením a novou organizačnou štruktúrou, ktorá podľa rezortu bola potrebná, vzhľadom na to, že jej rozvetvená predchodkyňa spomaľovala a zneprehľadňovala procesy. Ministerstvo dodalo, že v súčasnosti je posilnený jej analytický úsek a úsek prevencie, teda aktivity zamerané na prevenciu nezákonného konania policajtov. „Minister vnútra od toho očakáva lepšie výsledky, ktoré budú prezentované v každoročnej komplexnej správe o činnosti ÚIS," uvádza MV SR. Dodalo, že Šutaj Eštok plánuje hovoriť s funkcionármi Policajného zboru o situácii na oddelení, kde sa prípad mal stať.
Rezort vnútra apel opozičných strán označil za zúfalý pokus opozície na získanie politických bodov. „Ak sa potvrdí, že policajti porušili zákon tak, ako to popisuje poškodený, budú trestne stíhaní a pôjdu okamžite do civilu. Vyšetrovanie inšpekcie pokračuje, a preto tu momentálne nie je priestor na predčasné politické závery opozície z PS a SaS," uzavrelo MV SR.