FOTO+VIDEO: Skaza, pohroma, katastrofa. Silná búrka zmenila obec na východe na nepoznanie

Obec Mníšek nad Hnilcom v okrese Gelnica po pondelkovej búrke vyhlásila mimoriadnu situáciu. Uviedol to starosta Ľudovít Kujnisch s tým, že pracujú na odstránení škôd, ktoré búrka spôsobila.

09.07.2024 10:05 , aktualizované: 10:54
debata (8)
Brezno zasiahla silná búrka s krupobitím
Video

Prudký lejak s vetrom zasiahol obec v pondelok popoludní. Mimoriadnu situáciu vyhlásili o 21.00 h po zasadnutí krízového štábu, kde zhrnuli dovtedy známe škody.

„Jednu miestnu komunikáciu máme úplne zničenú. V zasiahnutej časti sú zničené aj všetky priepusty k rodinným domom. Naši dobrovoľní hasiči odčerpávajú vodu a vynášajú blato z dvorov a pivníc – v niektorých prípadoch aj z obytných priestorov. Došlo i k poškodeniu strechy jedného z rodinných domov,“ uviedol s tým, že došlo tiež k odtrhnutiu plynovej prípojky a prerušeniu dodávky elektriny.

Skaza po pondelkovej (8. júla 2024) búrke v...
Skaza po pondelkovej (8. júla 2024) búrke v...
+17Skaza po pondelkovej (8. júla 2024) búrke v...

Postupne zisťujú ďalšie škody, ktoré vznikli aj v extraviláne obce. Podľa neho je napríklad úplne neprejazdná spevnená prístupová cesta k vodojemom.

„Práce prebiehajú aj na železničnej trati. Doprava v úseku Červená Skala – Margecany je prerušená, trať podmylo. Technika je už na mieste a tvrdo sa pracuje,“ spresnil. Zranenia v súvislosti s búrkou obec neeviduje. „Nikomu sa našťastie nič nestalo, aj keď v niektorých prípadoch to už bolo veľmi vážne,“ doplnil starosta.

Breznom sa prehnala smršť
Video

Silná prietrž mračien s veľkými krúpami sa prehnala v pondelok podvečer aj Breznom a okolím. Na sociálnej sieti o nej informovala Banskobystrická regionálna správa ciest, ktorá vykonávala údržbu na cestách. Primátor mesta Tomáš Abel informoval o tom, že mestská polícia monitorovala škody a dobrovoľní aj štátni hasiči a technické služby odstraňovali polámané stromy.

Silná prietrž mračien v Brezne zanechala v...
Silná prietrž mračien v Brezne zanechala v...
+5Silná prietrž mračien v Brezne zanechala v...

„Porozbíjalo viaceré okná na domoch, napríklad aj dve okná na mestskom úrade, sú poškodené mnohé autá. Pomáhame tiež so strechami domov, avšak techniku máme obmedzenú, aj čo sa týka plachiet na zakrývanie striech aj plošín,“ popisoval situáciu primátor s tým, že takéto krúpy si v Brezne nepamätá.

Búrka zničila útulok aj faru

Silná búrka zasiahla v Brezne aj útulok pre psov Tuláčik. „Po tejto katastrofe je celý Tuláčik vydesený, zničený a totálne pod vodou. V priebehu pár hodín sme prišli o všetko naše úsilie, naozaj nemáme slová. Všetky autá sú rozbité, výbehy zatopené, rovnako aj do vnútorných priestorov tečie voda, strecha je rozbitá, všetky nové plachty sú zničené,“ napísali na sociálnej sieti Instagram. S odčerpávaním vody im pomohli hasiči.

Ľudí zároveň poprosili o pomoc, aspoň jedným eurom. „Srdečne ďakujeme každému, kto nám podá pomocnú ruku. Do poznámky, prosím, uveďte „POMOC“.“ Záujemcovia môžu peniaze posielať na slovenský účet SK16 1100 000­0 0026 2105 4­967, alebo na český účet 2802702687/2010.

Známy psí útulok skončil pod vodou a prosí o pomoc
Video

Evanjelická cirkev augsburského vyznania (ECAV) Brezno informovala, že silná prietrž mračien zanechala spúšť aj na ich fare. „Na fare krúpy rozbili väčšinu okien na troch svetlíkoch, tri okná na kostole a jeden okenný rám. Voda zničila omietky na schodisku na fare. Zničené sú tiež stromy a komplet celá úroda ovocia a zeleniny,“ priblížila na sociálnej sieti.

Silná búrka, Horehronie, mReportér Čítajte viac VIDEO: Ničivá smršť sa prehnala Horehroním. Pozrite si autentické zábery priamo z nej

Hasiči mali desiatky výjazdov

Slovenskí hasiči spolu s dobrovoľnými hasičskými zbormi miest a obcí zasahovali v pondelok v súvislosti s búrkami celkovo 44-krát. Nepriaznivé počasie zasiahlo územie Banskobystrického, Žilinského a Košického kraja. Najhoršia situácia bola v Banskobystrickom kraji. Informuje o tom Hasičský a záchranný zbor (HaZZ) na sociálnej sieti.

„Pomoc profesionálnych a dobrovoľných hasičov bola potrebná najmä pri odstraňovaní popadaných a naklonených stromov z cestných komunikácií, zabezpečovaní budov po poškodení striech a odčerpávaní vody zo zaplavených domov, pivníc a miestnych komunikácií,“ približuje HaZZ.

V Banskobystrickom kraji si búrky vyžiadali celkovo 25 výjazdov. V teréne zasahovalo 18 príslušníkov HaZZ so siedmimi kusmi techniky a 19 dobrovoľných hasičov s piatimi kusmi techniky.

V Žilinskom kraji mali hasiči 11 výjazdov. V teréne zasahovalo 15 príslušníkov HaZZ a 15 dobrovoľných hasičov, nasadených bolo desať kusov techniky. V Košickom kraji bolo potrebných osem výjazdov, pri ktorých zasahovalo 44 príslušníkov HaZZ a dobrovoľných hasičov s 13 kusmi techniky.

m-reporter ikona appka  1024 x 1024 px   2 Dávame do pozornosti Boli ste svedkom zaujímavej udalosti? Pošlite nám video cez novú aplikáciu mREPORTÉR
Počasie na týždeň: Peklo sa začína, teploty vyrazia dych
Video
8 debata chyba
Viac na túto tému: #počasie #búrky #Povodeň #Brezno